Tarvikeradion kytkentä

Aloittaja Petsal, 13.03.15 - klo:08:35

« edellinen - seuraava »

Petsal

Tervehdys
Tuli sitten päivitetty soitin Passat 3C -08 malliseen ajoneuvoon.
Nyt tarvis saada vinkkejä mistä ottaa heräte radioon (ns. radioasento)??
Mistään ei tahdo löytyä 12v joka olisi virtalukon takana.
Mistä olette ottaneet herätteen radiolle?
Kiitos etukäteen  :)

ggrisu

Hommaat Connects2 johtosarjan niin ei tarvii miettiä erillisten johtojen vetoja. Connects2 on on mallia plug 'n play ja saat toimimaan rattinappulat yms. eikä oo pelkoa että akku tyhjenee.

Petsal

Kiitos vinkistä
Oisko heittää jotain tuotenumeroa?

ggrisu

Oman hommasin Autostudiolta. Nyt ei näyttänyt olevan heidän verkkokaupassa sopivaa, mutta pystyvät varmasti hankkimaan. Ja saahan noita muistakin paikoista.

ggrisu

Niin ja lisäksi tarvitset antennia varten adapterin ja rattinappiadapterin (ja soittimelle asennuskehikon). Asiaa käyty läpi monessa ketjussa esim. viimeisin: http://www.vagarena.fi/index.php?topic=25365.0

Petsal

Johtosarjat löytyy ja kehyskin. Radio itse asiassa asennettu jo.
Adapteri-johtosarjassa ei ollut johtoa radion herätteelle.
Kysymys olikin mistä heräte?

Daatta

CAN-väyläisissä autoissa ei ole herätettä, väylä kertoo radiolla koska pitää käynnistyä. Näin ollen pelkkä johtosarja ei käy, tarvitaan älyä. Se on ympätty Connects2 adapterisarjaan, en tiedä saako noita purkkeja erikseen.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Kale

Broidin vitosgolffissa otettiin sulakerasialta jollain tuollaisella minisulakeadapterilla (en muista nimeä) virrat radiolle. Siellä sulakerasiassa on useita tyhjiä paikkoja ja yleismittarilla katottiin mihin niistä tulee virrat kun avaimesta käännetään. Osa löytyi motonetistä mutten yhtään muista millä nimellä.

http://www.selby.com.au/add-a-circuit-fuse-tap-for-mini-apm-atm-automotive-fuse.html

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy