Kesärenkaat 2015

Aloittaja Skoda Octavia 1.2T, 28.02.15 - klo:08:17

« edellinen - seuraava »

Golf

Itse erehdyin halvan hinnan perässä muutama vuosi takaperin ostamaan halvat kiinanrenkaat ja kyllä oli vesisateella niin liukkaat etten toisia enää alle laita. Voihan se olla että niissäkin jotain kehitystä tapahtuu aina vuosien varrella, mutta harvoin halvin hinta ja hyvä laatu ihan käsikädessä kulkevat. Ja onhan se jossain määrin koomisen näköistä että on panostanut rahaa autoon ja hienoihin kalliisiin aluvanteisiin, mutta sitten renkaat kyljessä lukee suurella LingLong tai jotain vastaavaa. Mutta tämä vain oma mielipiteeni, omakohtainen kokemus kiinanrenkaista oli sen suuntainen, ettei toisia enää tule ellei ole ihan pakko.

RotaX550

Mielenkiintoinen tuo tarinointi noista Zlinen ja Hakan eroista. Noh, itse päädyin Zlineen koossa 225/45/17.  8.4.2015 laitetaan alle, saa nähdä miten kestää.  :)

toukopouko

Lainaus käyttäjältä: tärpätti - 25.03.15 - klo:22:44
Onko kokemusta tästä kiinalaisesta landsail renkaasta? Jos 205/50/17 renkaasta maksaa 320e ja taas ns premiumit on siellä 550e. Onko ajettavuus ja mukavuus ym sillä tasolla kalliimmassa ettei halpaa kannata harkita?

Vaimon autossa on Landsail LS288 205/55/16 renkaat. Ei ole kyllä mitään valittamista. On hiljaiset, mukavat, pitää sekä kuivalla että märällä.

sambolo

Linglongit oli myös varsin pitävät. Nyt pistän lähes halvinta regasta alle mitä löysin, goodride sv308, 250e sarja kptiin tuotuna 225/40-18 koossa.. saa nähä millaset on, jotku goodridet oli joskus auton alla minkä ostin enkä moitteita keksiny, myös exän autossa toimi. Tulee testattua radalla myös.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

ram1

Omistanut ja kokeillut 20 rengaskertaa.Halvat kuluu pidoltaan heti,, ja sama jatkuu hinnassa ylöspäin.
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

sakal83

Lainaus käyttäjältä: Golf - 26.03.15 - klo:11:35
Itse erehdyin halvan hinnan perässä muutama vuosi takaperin ostamaan halvat kiinanrenkaat ja kyllä oli vesisateella niin liukkaat etten toisia enää alle laita. Voihan se olla että niissäkin jotain kehitystä tapahtuu aina vuosien varrella, mutta harvoin halvin hinta ja hyvä laatu ihan käsikädessä kulkevat. Ja onhan se jossain määrin koomisen näköistä että on panostanut rahaa autoon ja hienoihin kalliisiin aluvanteisiin, mutta sitten renkaat kyljessä lukee suurella LingLong tai jotain vastaavaa. Mutta tämä vain oma mielipiteeni, omakohtainen kokemus kiinanrenkaista oli sen suuntainen, ettei toisia enää tule ellei ole ihan pakko.
Täälä ilmoittautuu yksi koomikko. Uusille 19" vanteille juurikin ostin LingLong merkkiset kummit. Vielä ei ole alla ja vesisateella ajettu, mutta voin tulla kiroamaan renkaat sitten kun vesisateella liukastelen metsähallituksen puolelle  ;)
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

duke7

Normaalien rengaskokojen kanssa ja kun on olettaa ajavansa ostettavan rengassarjan loppuun ennen auton tai vanteiden vaihtoa kannattaa katsoa myös renkaan vierintävastusta. Parhaimpien ja huonomman pään välillä on jo testienkin mukaan sen verran paljon eroa että melkein rengassarjan hinnan verran säästää polttoaineessa renkaiden elinaikana. Hyvien ja huonojen välisen hintaeron ihan varmasti.

Isojen kokojen kanssa tavallaan ymmärtää paremmin ns halpisrenkaiden käytön kun hintaerot on niin roimia.

sakal83

^Juurikin näin. Onhan noissa huima ero jos nämäkin pingpongit sai alle 300,/kierros, kun tahtoo olla että "laaturenkaista" saa pulittaa 300,/rengas. En missään nimessä sano, että nämä pärjäisivät ominaisuuksiltaan huippurenkaille (vaikkakin jossain testissä edes kohtuullisesti pärjäsivätkin). Hienoa että näitä kiinakumeja on tarjolla, se laittaa painetta isommille firmoille tarkistaa omaa hintaansa. Omissa ajoissa en ole vielä tilanteeseen tullut, missä ei "halparenkailla" ole pärjännyt.
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

Raiden

Jep. Se on just näin. Jos esim. Linglong maksaa 195/65R15 koossa n. 220, paikkeilla ja Goodyear Efficientgrip 250, niin ehdottomasti ite hankkisin Goodyearit. Mutta sitten kun puhutaan esim. 235/35R19 jossa Linglong maksaa 320, ja Goodyear 770, niin kyllä alkaa miettimään mihin muuhun sitä rahaa saa pistää tai saa jotain säästöönkin. Ite en ole ainakaan huomannut mitään suuria eroja merkkirenkaassa ja Linglongissa. Vielä kun suurin osa tulee ajettua kaupunkinopeuksilla ja uusilla renkailla. ,,äritilanteessa jotain eroja voi olla ainakin jos ovat loppuun kuluneet.
Skoda Octavia 1.6 Elegance 2006

Ex-kulkineet:
Peugeot 5008 Sport THP 156 Business 2010
Skoda Octavia 1.6FSI Elegance 2005
VW Golf IV 1.6SRI 1998
Toyota Corolla Hatchback 1.3 1987
VW Golf III Variant 2.0 1994

Ishvan

#69
Lainaus käyttäjältä: Raiden - 27.03.15 - klo:12:37
Jep. Se on just näin. Jos esim. Linglong maksaa 195/65R15 koossa n. 220, paikkeilla ja Goodyear Efficientgrip 250, niin ehdottomasti ite hankkisin Goodyearit. Mutta sitten kun puhutaan esim. 235/35R19 jossa Linglong maksaa 320, ja Goodyear 770, niin kyllä alkaa miettimään mihin muuhun sitä rahaa saa pistää tai saa jotain säästöönkin. Ite en ole ainakaan huomannut mitään suuria eroja merkkirenkaassa ja Linglongissa. Vielä kun suurin osa tulee ajettua kaupunkinopeuksilla ja uusilla renkailla. ,,äritilanteessa jotain eroja voi olla ainakin jos ovat loppuun kuluneet.

Se kerta riittää esim. jarrutuksessa. Goodyearilla auto on jo pysähtynyt, kun LingLong jatkaa matkaa vielä yli 50km/h nopeudella. Itse en käsitä miksi säästää siinä tärkeimmässä asiassa eli renkaassa ? Onko sinne pakko laittaa 19" palloa alle jos ei ole sitä rahanpaskaa ?

Kyllä niillä renkailla on vain ihan pirun suuret erot, jotka tulevat esiin erityisesti märillä ja kylmillä ilmoilla joita täällä rittää. Kyllä nuo halvimmat merkit ovat sellaista kuraa, ettei tosikaan. Itsekin tullut kokeiltua joskus noita "budjetti" renkaita ja onhan ne ihan kauheita, suurin osa. Ei kai niitä eroja huomaa, kun ajelet K-kauppaan 500m päähän. Siinä vaiheessa, kun joudut märällä lyömään liinat kiinni 120km/h nopeudessa ja väistämään hirveä huomaat eron. Voipi olla, että LingLong kuski puskee tuon jälkeen koiranputkea kirkkomaalla.
MY -17 Volvo S60 D4AWD R-Design "Polestar 220hp/440nm" + Renault Clio 0.9Tce GTLine
ex.Volvo V60 D4A Ocean Race
ex.Volvo V60 D5 R-Design "Polestar"
ex.Volvo V60 D5A Summum

Chicane

Paremman renkaan huomaa myös kauppareissulla: äänitaso, kuoppien yli ajo, vetelevyys jne. Ei tarvi ajaa 110% erot huomatakseen. Ihan sama kun hyppäät seatista a6:een, niin johan on eroa mukavuudessa ja hiljaisuudessa.

Jos joku rengas ei toimi kylmällä, niin se voi johtua siitä että on optimoidumpi lämpimiin maihin ja tarjoaa lämpimällä entistä enemmän pitoa. Esim. Michelin Pilot Sport.

sakal83

LainaaSe kerta riittää esim. jarrutuksessa. Goodyearilla auto on jo pysähtynyt, kun LingLong jatkaa matkaa vielä yli 50km/h nopeudella. Itse en käsitä miksi säästää siinä tärkeimmässä asiassa eli renkaassa ? Onko sinne pakko laittaa 19" palloa alle jos ei ole sitä rahanpaskaa ?
-Itse en ainakaan saa rahalle mitään vastinetta. Gigantin mainosta lainaten: se nyt vaan tyhmää maksaa liikaa  ;)

LainaaKyllä niillä renkailla on vain ihan pirun suuret erot, jotka tulevat esiin erityisesti märillä ja kylmillä ilmoilla joita täällä rittää. Kyllä nuo halvimmat merkit ovat sellaista kuraa, ettei tosikaan. Itsekin tullut kokeiltua joskus noita "budjetti" renkaita ja onhan ne ihan kauheita, suurin osa. Ei kai niitä eroja huomaa, kun ajelet K-kauppaan 500m päähän. Siinä vaiheessa, kun joudut märällä lyömään liinat kiinni 120km/h nopeudessa ja väistämään hirveä huomaat eron. Voipi olla, että LingLong kuski puskee tuon jälkeen koiranputkea kirkkomaalla.

- Eroja renkaissa on, mutta pirun suuret erot tulevatkin hinnassa.
- Kuskeissahan varmaan löytyy eroja yhtälailla. Sinulle suosittelen pitävintä mahdollista rengasta ja siltikin toivon, että selviät vesikeleistä, hirvikohtaamisista puhumattakaan.
Mainittakoon nyt tässä vielä että LingLong rengas kuitenkin siitä yhdessä "testissä" kehuja vesipidosta ja kuuluu märkäpidossa B-luokkaan. Tuskin silti ajelen 120kmh vesisateella syksyisin. 8)
"Käytössä on arvosteluasteikko "A" - "G", eivätkä "D" ja ”G” ole käytössä.
Ero luokkien välisessä jarrutusmatkassa on märällä tiellä aloitusnopeuden ollessa 80 km/h 1 - 2 ajoneuvon mittaa (3,0 - 6,0 m), keskimäärin noin 4,5 m. Jarrutusmatka on luokkien "G" ja "A" välissä on yhteensä noin 30%:a lyhyempi.

Jarrutusmatkan pituuden erotus on luokkien "A" ja "F" välillä yhteensä yli 18 metriä."

SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

Timpe85

Tänään meni alle Goodyear Eagle F1 Assymmetric 2 koossa 225/45/18. Hyvin tuntuu rullaavan B8:n alla. 8)
Audi A3 8Y 40TFSIe

mjt

Halpisrenkaistahan LingLong ja Landsail ovat yllättävän hyviä. Vertailutesteissä keskitason renkaita kun taas Westlake ja nangkang ovat renkaita joita en suurin surminkaan ostaisi.

Itseasiassa nuo halpisrenkaat tuttavapiirin kokemusten mukaan kuluvat n. puolta nopeammin kuin merkkirenkaat joten kilometrikustannus on samaa luokkaa olkoot alla vaikka Good Yearit tai landsailit.

Isäukon autoon ostin paikallisen rengasliikkeen avajaistarjouksena 205/55-16 Good Year Efficient Grip Performancet 299, vanteille laitettuna  :) Omaan autoon vielä jahkailen  testaisinko LingLongeja vai pelaisiko varman päälle ja ostaisin Good Yearin F1 Asymmetric2:t edellisessä autossa ne oli todella hyvät ajaa ja todella kulutuskestävät. Kesän 15tkm ajojen jälkeen eturenkaissa oli 6-6.5mm pintaa vaikka auto oli 300-heppainen etuvetoinen ja ajotyyli ei ole mikään rauhallinen muttei mikään repiväkään.

heifetz

Taakse vaihdettiin rengashotellin toimesta BF Goodrich G-grip GO nakit. Hiljaiset ainakin ovat vs Misukan Energysaverit edessä. Ihmettelen vaan miten liisarifirma haluaa autoihinsa halpisrenkaat. Samapa tuo, kohta koko höskä menee vaihtoon.
MB W246 B200 -12
Ex. A1 Sportback Ultra -16
Ex. Renault Kadjar TCe 130 Zen S17 -17
Ex. Volvo V40 D2 -13
Ex. BMW E61 525dA Touring LCI -08
Ex. Octavia II Combi 1.6TDI DSG -12
Ex. BMW E81 118d -09
Ex. A3 CC 1.6 -04

Arcca

#75
Lainaus käyttäjältä: heifetz - 27.03.15 - klo:22:40
Ihmettelen vaan miten liisarifirma haluaa autoihinsa halpisrenkaat. Samapa tuo, kohta koko höskä menee vaihtoon.

Halpisrenkaat? BF Goodrich:n on vanha USA:lainen rengasbrandi, en ole sitä mieltänyt halpikseksi. Wikin perusteella näkyy olevan Michelin konsernia nykyään.
Edit. Piti hieman G-grip Go mallia kuuklata ja tosiaan ei se mikään hinnaston yläpään rengas ole.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

heifetz

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 28.03.15 - klo:11:48
Halpisrenkaat? BF Goodrich:n on vanha USA:lainen rengasbrandi, en ole sitä mieltänyt halpikseksi. Wikin perusteella näkyy olevan Michelin konsernia nykyään.
Edit. Piti hieman G-grip Go mallia kuuklata ja tosiaan ei se mikään hinnaston yläpään rengas ole.

Märkäpitoluokka vain B ja halpa hinta = halpisrengas  ;D
MB W246 B200 -12
Ex. A1 Sportback Ultra -16
Ex. Renault Kadjar TCe 130 Zen S17 -17
Ex. Volvo V40 D2 -13
Ex. BMW E61 525dA Touring LCI -08
Ex. Octavia II Combi 1.6TDI DSG -12
Ex. BMW E81 118d -09
Ex. A3 CC 1.6 -04

jannekni

"Itseasiassa nuo halpisrenkaat tuttavapiirin kokemusten mukaan kuluvat n. puolta nopeammin kuin merkkirenkaat joten kilometrikustannus on samaa luokkaa olkoot alla vaikka Good Yearit tai landsailit."

Juuri päinvastaiset kokemukset itsellä!
Ainakin pirellin kintturaadot sulivat täysin epätasaisesti kesässä, linglongeissa olisi ollut pintaa vielä toisellekin suvelle mutta auto vaihtui.


VR6

Sama täällä.. En minäkään omissa renkaissa ole huomannut, että merkkikumit olisi kulutuskestävyydeltä paremmat. Ennemminkin päin vastoin liekkö halvemmat  pääsääntöisesti materiaaleilta kovempia..

Jonny

Kyllä itselläni myös kokemuksena merkkirenkaat kuluu nopeammin, mutta pitääkin myös paremmin esim. sateella. Aiemmin ajelin merkkirenkailla jotka meni noin yhdessä kesässä ja noilla gängbängeillä pääsee kaksi tai kolme kesää kilometrien pysyessä suht samoina.
Audi A6 2.0 TFSI Multitronic Sedan Business S/S MY14

sambolo

Pari päivää ajanu goodrideillä sateessa, still alive.. löytyy myös m+s merkinnät ;D ::)  eu luokitukset C C. Kulutus ehkä noussu verrattuna 17" "slikseihin", kai nuo 18" tinatki painaa enempi.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

jannekni

Merkkirenkaat tehdään pehmeästä kumista jolloin saadaan hyvät arvosanat testeissä. Mutta sulavat alle!
Kestävyyttä ei testata...

Arcca

Lainaus käyttäjältä: jannekni - 29.03.15 - klo:13:46
Merkkirenkaat tehdään pehmeästä kumista jolloin saadaan hyvät arvosanat testeissä. Mutta sulavat alle!
Kestävyyttä ei testata...

No uudessa AutoBildissa parhaiden 18 renkaan kulumiskestävyys kyllä testattiin koepenkissä, se ei tue tuota väitettä. Kestävyys kärjessä oli Continental Premium Contact 5, Michelin Energy Saver+, Pirelli Cinturato P1. Tässä järjestyksessä.
Huonommin kestäneiden joukossa oli halpisrenkaitakin Apollo, Roadstone, Zeetex, jne mutta myös tosiaan Dunlop, Uniroyal, Goodyear Efficient Grip Perf, joka jäi viimeiseksi.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

sakal83

Omat viimekertaiset kiinakumit eivät kuluneet juuri mitään kahden kesän aikana. Kyllä sadekelillä sen kovuuden huomasi. Toki matalaprofiiliset ja normaalia leveämmät renkaat, ovat aina sadekelillä opettaneet ajamaan varovaisemmin.
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

skriko

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 29.03.15 - klo:15:11
Kestävyys kärjessä oli Continental Premium Contact 5, Michelin Energy Saver+, Pirelli Cinturato P1.

Meillä Peugeot 206:n alla ollut uudesta Michelin Energy Saverit. Niillä on ajettu noin 45 000. Olisi vaan pitänyt kierrättää aikaisemmin. Pintaa on nyt takana 3 milliä ja edessä 4,5.

duke7

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 29.03.15 - klo:15:11
No uudessa AutoBildissa parhaiden 18 renkaan kulumiskestävyys kyllä testattiin koepenkissä, se ei tue tuota väitettä. Kestävyys kärjessä oli Continental Premium Contact 5, Michelin Energy Saver+, Pirelli Cinturato P1. Tässä järjestyksessä.
Huonommin kestäneiden joukossa oli halpisrenkaitakin Apollo, Roadstone, Zeetex, jne mutta myös tosiaan Dunlop, Uniroyal, Goodyear Efficient Grip Perf, joka jäi viimeiseksi.
Miten lie käytännössä. Oman kokemuksen mukaan Continentalit kuluu nopeasti ja GY EGP puolestaan kestää hyvin/normaalisti kilometrejä. Toki tuosta on muutama vuosi kun viimeksi conteja ollut autossa ja on voinut muutosta tulla.

Oliko koepenkistä mitään tarkempia tietoja? Eli rullaako vain vai onko mukana nopeudenmuutoksia, kuormituksen muutoksia, erilaista pintaa ja lämpötilaa jne.

nemos

Lainaus käyttäjältä: duke7 - 29.03.15 - klo:17:08
Miten lie käytännössä. Oman kokemuksen mukaan Continentalit kuluu nopeasti ja GY EGP puolestaan kestää hyvin/normaalisti kilometrejä. Toki tuosta on muutama vuosi kun viimeksi conteja ollut autossa ja on voinut muutosta tulla.

Muutama vuosi sitten Contit kuluivat nopeasti, mutta nyt on tullut useammastakin lähteestä tietoa tilanteen muuttumisesta.
Volvo XC60 T8 Inscription

Arcca

Lainaus käyttäjältä: duke7 - 29.03.15 - klo:17:08

Oliko koepenkistä mitään tarkempia tietoja? Eli rullaako vain vai onko mukana nopeudenmuutoksia, kuormituksen muutoksia, erilaista pintaa ja lämpötilaa jne.

Ei ollut tarkempia tietoja, todetaan vaan että joka pyörähdyksellä kumia irtoaa, kulutuskoepenkkiä ja laskentaa käytetty. Lopputulokset kyllä kuulostaa aika uskottaville suuruudeltaan, paras 40000 ja huonoin 24800 km 1,6mm merkkiin päästäessä. Rengaskoko testissä 185/60 R16.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

kerkko

#88
Lainaus käyttäjältä: Arcca - 29.03.15 - klo:21:40
Ei ollut tarkempia tietoja, todetaan vaan että joka pyörähdyksellä kumia irtoaa, kulutuskoepenkkiä ja laskentaa käytetty. Lopputulokset kyllä kuulostaa aika uskottaville suuruudeltaan, paras 40000 ja huonoin 24800 km 1,6mm merkkiin päästäessä. Rengaskoko testissä 185/60 R16.

Olipa iso ero kestossa. Mitkä renkaat nuo ääripäät olivat?

K.


...äh, tuossa yllähän se jo lukikin. Continental on edelleen fiksu juttu!

SNG

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 29.03.15 - klo:21:40
Ei ollut tarkempia tietoja, todetaan vaan että joka pyörähdyksellä kumia irtoaa, kulutuskoepenkkiä ja laskentaa käytetty. Lopputulokset kyllä kuulostaa aika uskottaville suuruudeltaan, paras 40000 ja huonoin 24800 km 1,6mm merkkiin päästäessä. Rengaskoko testissä 185/60 R16.

Tarkistakaa treadwear lukema renkaita ostaessanne!  Myyjät eivät niitä juuri mainosta, pikemminkin piilottelevat. Treadwear kertoo onko ko rengasmallilla teoriassakaan mahdollista ajaa pitkälle. Misukat monesti mitoitettu treadwear lukemaan 420 (42tkm) joidenkin toisten lukema voi olla vaikka 240 (24tkm).

Omissa GY Eff Gripp perffeissä lukema 340 (34tkm). Jenkeissä löytyy treadwear 1000 (100tkm) malleja, joiden märkäpito todennäköisesti aika surkea.

"Halparengas" ei säästä rahojasi jos kulutuskestävyys on surkea. "Laaturengaskin" voi olla lompakolle ystävällinen jos kulutuskestävyys on hyvä. ;)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy