Autonvaihtopohdiskelua

Aloittaja Sean80, 08.08.10 - klo:19:27

« edellinen - seuraava »

Markku J

Ne ovat tosiaan Ruotsissa lisävarusteita, mutta tuossa linkittämässäni ekassa autossa on dynamiikkakilkkeet mukana sporttidiffiä myöten. Se lienee saksantuonti, kun on varustettu DAB -radiollakin.

Bensankulutuksella ei ole minulle isoa merkitystä, kun ajoa tulee niin vähän. Jälleenmyyntiä se tietty voi haitata. Diesel toki olisi järkevämpi valinta. Pitää kokeilla tuo bensakonekin tilaisuuden tullen.

VWonderman

Ne on ekstroja ja DAB-radion saa myös Ruotsissa lisävarusteena joten tuskin se nyt Saksantuonti on. ::)
Very Odd Looking Vehicular Object
(•_•)

Markku J

OK. Tuo DAB on vaan Ruotsissakin jäänyt aikalailla kokeiluasteelle ja DAB+:aa suunnitellaan.
Saattaa se silti toki olla jonkun ruotsalaisen audioharrastajan valintakin tässä Audissa. On minulla itsellänikin edelleen Sonyn ES -sarjan DAB -viritin kotona hyllyssä - siinä kun on myös tavallinen FM -vastaanotin.

http://www.worlddab.org/country_information/sweden

Raimo Miettinen jr.

Jos puna/mustat penkit ovat siinä kiikun kaakun haittaako ostoa niin oston puolesta puhuise se ettei niitä penkkejä loppujen lopuksi näe kovinkaan paljoa ajaessa. Eri asia sitten jos kojelauta on verhoiltu samalla sävyllä tai vastaavaa.

Markku J

Menisihän nuo puna-mustat penkit mustassa autossa sentään. Kotimaan Nettiautossa on yksi S4 ja siinäkin on nuo samaiset penkit.....hmm.

http://www.nettiauto.com/audi/s4/3687424

Markku J

Ruotsista löytyy myynnissä A4 B8 Avant 3.0 TDI jopa perusvaloilla - ilman xenoneita. Aika uskomatonta tässä hintaluokassa ! Ilmeisesti auto on myös perusaudiolla. Pari pientä varustetta, jotka ainakin omalla kohdallani estävät totaalisesti kaupat tästä autosta. Nahkapenkit tässä taas on.

http://www.blocket.se/stockholm/Audi_A4_Avant_3_0_TDI_Quattro_Tiptronic__Audi_31368116.htm?ca=11&w=3

monster

Punaisista nahkapenkeistä kommentti. Mulla on ollut kahdessa A3:ssa toisessa punaiset sporttinahat mustassa autossa ja toisessa misanorot A3:ssa valkoiset sporttinahat. Molempien penkkien väri näytti kuvissa vähän omituiselta mutta livenä molemmat värit todella hienot ainakin omaan silmään. Ja punaisiin penkkeihin tottuu tasan parissa päivässä, ei väriä kannata pelätä. Ja väitän että eteenpäin autoa myydessä erottuu joukosta kun kuitenkin noita mustia nahkoja alkaa jo suomessakin olemaan aika monessa pelissä... Täältä ääni punaisille nahoille... Omassa GTI:ssä valitettavasti mustat sporttinahat kun tuohon ei saa punaisia nahkoja  ;D
ex:t: F31, B9, B8 TDIq, A3 8V 2.0TDIq, B7 DTM, B7 3.0TDIq, A6 4F, A3 8p, B6 1.8Tq+1.9TDIq, Audi Coupe Quattro 2.8, Skoda Yeti 4X4, Ocu II 4X4 TDI, VW Golf II+IV+V GTI // Subaru Forester XT, Dacia Duster 1.5dci 4wd, Alfa 159 Q4 2.4JTDm, Clio Sport RS III, Peugeot 205 GTI

Skula

Markku J

Jos yksilössä on vain punaista nahkaa penkeissä, niin penkit voi aina vaihtaa.. Siis olettaen että kaikki muu täsmää omaan makuusi ko. autossa..

Ja varmasti löytyy joku hörhö kuka ne pimp-my-ride-porno-penkit sinulta pois ostaa.
Romurautaa ja paalivehkeitä.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: monster - 04.01.11 - klo:00:27
Punaisista nahkapenkeistä kommentti. Mulla on ollut kahdessa A3:ssa toisessa punaiset sporttinahat mustassa autossa ja toisessa misanorot A3:ssa valkoiset sporttinahat. Molempien penkkien väri näytti kuvissa vähän omituiselta mutta livenä molemmat värit todella hienot ainakin omaan silmään. Ja punaisiin penkkeihin tottuu tasan parissa päivässä, ei väriä kannata pelätä. Ja väitän että eteenpäin autoa myydessä erottuu joukosta kun kuitenkin noita mustia nahkoja alkaa jo suomessakin olemaan aika monessa pelissä... Täältä ääni punaisille nahoille... Omassa GTI:ssä valitettavasti mustat sporttinahat kun tuohon ei saa punaisia nahkoja  ;D

Punaistakin on monen sävyistä. Ei minuakaan mitkään kirkuvat pornonpunaiset nahkapenkit oikein kiinnostaisi, mutta jokin tiilenpunainen olisi jo hienot.

Tuttavalla on uusi 7-sarjan Bemari, ulkoväriltään vihertävän harmaa ja sisältä juuri tuollaiset tiilenpunaiset nahkapenkit. Tiedän, yhdistelmä kuulostaa hirveältä, mutta livenä toimii hienosti.

Musta auto, mustilla nahkapenkeillä on kyllä jotain niin synkkää, ettei synkempää tule mieleen.

roomsteri

#1389
LainaaMusta auto, mustilla nahkapenkeillä on kyllä jotain niin synkkää, ettei synkempää tule mieleen.

haaveillut A4:n vaihdosta nuorempaan ja kai sitten synkkä ihminen olen kun mä tykkään mustasta autosta mustilla nahkoilla.

M_M_M

Itseäni vähän askarrutti ostaessani "mustang ruskeat" penkit mutta olen pitänyt väristä.
Makuasioita ne on vaikea väitellä  :). Valitsisin toistamiseen saman värin.

http://www.ultimatevw.com/imanager/?kat=2&cmd=5&auto_id=5326&kuva_id=4


mti

Komeet on penkit M_M_M!  :P Itsellä on perus musta kangas... urheilujakkaratkin olis kivat reisituen säätöineen. Mutta köyhän ei pidä valittaa.
Pari Saabia

Audi 60 1,7 -71
Kupla 1,3 -69

Ex-vagit:
Ocu Combi RS TDI -15
Ocu FL 2,0 TDI Eleg DSG -09
B8 3,0 TDI Q man Avant -08
Ocu RS TDI Combi -07
Ocu 2,0 TDI Eleg -05

Markku J

Nuo mustanginruskeat, kuten M_M_M:n autossa olisivat suosikkini. Todella upeat penkit ! Mutta musta / pornonpunainen ei ihan vielä kolahda - näkemättä.

M_M_M

Onhan penkit mahtavan kylmät näin talvella mutta onneksi penkinlämmittäjät ovat tehokkaat.
Takapenkin lämmittäjät ovat myös kovassa käytössä. Laturiparka kovilla kaikesta kourmituksesta.
Täytyy vai kehua tätä oman kulkineen käynnistyskykyä kuin palmun alta vaikka moottorin esilämmitystä käytän laiskasti  ::).

Loungeliner

Lainaus käyttäjältä: M_M_M - 05.01.11 - klo:22:50Täytyy vai kehua tätä oman kulkineen käynnistyskykyä kuin palmun alta vaikka moottorin esilämmitystä käytän laiskasti  ::).
Mikäli nykypäiväinen auto EI käynnistyisi kelissä kuin kelissä akun ollessa kunnossa, kannattaisi nostaa meteli. Toista se oli ennen muinoin, kun ajeltiin kaasarikoneisilla vaunuilla joissa käsiryyppy ;D

A_Telkkä

Uuden työsuhdeauton valinnan vatuloinnissa alkaa syntyä edes vähän lyhyempää shortlistiä. Vaggineista mukana vielä Passat Variant (1.4TSI 90 kW Bluemotion DSG Comfortline) ja Touran (1,4TSI 103 kW DSG). Passatista saisi just alle 40ke (750e/kk vapaa autoetu) suht ok-version, jossa mm. sähkötakaluukku ja -penkit, peruutuskamera ja kessy, jotka kaikki olen todennut erittäin hyviksi/käteviksi/kivoiksi lisäharveleiksi aiemmissa autoissani. Tämän 90kw-kiukaan suorituskyky kuitenkin hieman arveluttaa... Touraniin taas voisi mättää reippaasti varusteita (kokonaishinta ~720e/kk), jolloin autosta jäisi puuttumaan ainoastaan sähköpenkit - joita siihen ei ole ylipäätään saatavissa. Harmi, ettei Tourania voi KESSYttää.

Muita ehdokkaita:
- Peugeot 5008 Sport joko HDI112 robovaihteistolla tai THP156 oikealla automaagilaatikolla. Tilava ja mukava. 2tronicci oli tietty jotain muuta kuin ihan oikea automaattilooda, mutta _paljon_ parempi, mitä osasin odottaa. Voisi kuvitella, että tuon kanssa pystyisi jopa elämään. (tai sitten se on vain tässä yhteydessä reippaasti edullisemman hinnan luoma illuusio :))
- Citroen C5 Tourer, TH156 aut. olisi edelleen oma suosikki, vielä pitäisi saada vaimo vakuutettua.
- Subaru Legacy 2.0/2.5 CVT, joka nousi ihan puskista vahvaksi ehdokkaaksi, kun tuli nähtyä ja koeajettua. Ulkonäkö vaan hieman tökkii tai ainakin liiaksi edellisen auton (Accord) mallinen. Ajettavuus, neliveto ja yleisfiilis muuten mainio.
- Chevrolet Orlando 2.0d automaatti (LTZ): Tämä tuli aivan puskista tällä viikolla, mutta pitää vielä päästä helmikuussa tutustumaan livenä. Voisi tosin olla ihan hasardivalinta, kun malli on uusi, mutta kuvien ja vähien koeajojen perusteella mielenkiintoinen ehdokas. Plussaa olisi vääntävä diesel+automaatti -yhdistelmä, joka tosin ilman turboa.
- Peugeot 508 SW THP156 aut.: Omaan silmään pätevän näköinen ulkoisesti ja käytettävyys pitäisi olla kohdillaan. Saattaa vaan mennä ajoituksen (ja hinnankin) puolesta pitkäksi, kun ensin esitellään helmikuussa(?) sedan ja farkkua alkaa esiintyä Suomessa vasta kesällä. Helmikuussa pitäisi saada tarkempaa lisäinfoa.

Toivottavasti lopullinen valinta löytyisi tästä porukasta, jotta saisi tämän jokapäiväisen autovalinnan optimoinnin sekä autosivuilla ja laskelmien kanssa kikkailun loppumaan! Joskus ajattelin, että uuden auton valinta olisi mukavaa touhua, mutta pidemmän päällehän tämä on yhtä h**vettiä...  ;D


VAG!

#1396
aa

tn62634

Ei kai se ilman turboa voi olla?

A_Telkkä

Lainaus käyttäjältä: downtime - 01.01.11 - klo:10:40
Nyt on sitten pidempi koeajo Peugeot 5008 1.6HDI 112 FAP 2tronic Premiumille suoritettu.
Pääsitkö kokeilemaan tämän koneen kykyjä reippaammissa nopeuksissa? (120km/h ja yli) Omiin tarpeisiin potku riitti alle satasen vauhdeissa ihan ookoo, mutta pääsin kelin ja tarjolla olleen tiestön takia ottamaan tuntumaa ainoastaan 80-rajoituksella. Kone oli kuitenkin mukava ja pirteä, vaikka pitikin hilpeää "suhinaa/puhinaa" isommilla kierroksilla.

A_Telkkä

Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 07.01.11 - klo:14:48
Ei kai se ilman turboa voi olla?

Sorry, my bad.  :) "Polttoaineen syöttö: Turbodiesel suorasuihkutuksella yhteispaineella ( common rail )"

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: A_Telkkä - 07.01.11 - klo:14:19
- Chevrolet Orlando 2.0d automaatti (LTZ): Tämä tuli aivan puskista tällä viikolla, mutta pitää vielä päästä helmikuussa tutustumaan livenä. Voisi tosin olla ihan hasardivalinta, kun malli on uusi, mutta kuvien ja vähien koeajojen perusteella mielenkiintoinen ehdokas. Plussaa olisi vääntävä diesel+automaatti -yhdistelmä, joka tosin ilman turboa.

Siis mitä ihmettä?

Onko vuonna 2011 esitelty upouusi dieselauto ilman turboa siis vaparina? En ihan heti usko..  ???

Edit: Telkkä jo korjasikin.

tn62634

LTZ on ollut yleensä kunnon varustelutaso ainakin amerikkalaisissa Chevroleteissa. Tuo lienee kuitenkin kiinalaisten tekemä koreassa eikä neekereitten tekemä Detroitissa?

njs

Lainaus käyttäjältä: Loungeliner - 05.01.11 - klo:23:43
Mikäli nykypäiväinen auto EI käynnistyisi kelissä kuin kelissä akun ollessa kunnossa, kannattaisi nostaa meteli.

Sulla ei oo tainnut kauheasti dieseleitä olla? :) Onhan se aika säätämistä niiden kanssa -30 asteessa, toista se on bensalla.
Octavia III FL 1.5 TSI DSG - ex:  Octavia III 1.4 TSI DSG - Octavia II FL 1.8 TSI DSG - Octavia II 2.0 TDI DSG

A_Telkkä

Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 07.01.11 - klo:15:07
LTZ on ollut yleensä kunnon varustelutaso ainakin amerikkalaisissa Chevroleteissa. Tuo lienee kuitenkin kiinalaisten tekemä koreassa eikä neekereitten tekemä Detroitissa?

Koreassahan tämä tehdään.
Varusteet vakiona LTZ:ssa ok, lisävarusteita ei tarttekaan juuri raksia: http://autot.oikotie.fi/hae/1174212/chevrolet+orlando

tn62634

Lainaus käyttäjältä: njs - 07.01.11 - klo:15:11
Sulla ei oo tainnut kauheasti dieseleitä olla? :) Onhan se aika säätämistä niiden kanssa -30 asteessa, toista se on bensalla.

Ei ole kokemusta vielä tältä talvelta ihan niin kovista pakkasista, mutta -26 asteessa tuo profiilikuvan auto lähtee kyllä tulille lämmittämättä.

Foorumilaisten pääsääntöisesti uusilla takuunalaisilla merkkiliikkeestä ostetuilla Volkkareilla ja Skodilla ei pitäisi olla muutenkaan pelkoa, koska soitto vaan palvelunumeroon ja sijaisauto tilalle, jos akku on tyhjä tai ei lähde käyntiin.

Kale

Samma här, eli -28 tais olla tän talven kylmin päivä kun golffi on tullut raapaistua tulille ja ilman lämmitystä tietty. Kilometrit ja lämmityksen puutu kyllä näkyy sitten savun määrässä ja koneen äänissä.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: njs - 07.01.11 - klo:15:11
Sulla ei oo tainnut kauheasti dieseleitä olla? :) Onhan se aika säätämistä niiden kanssa -30 asteessa, toista se on bensalla.

Töissä autot seisovat ulkona ilman mitään lämmityksiä ja hyvin on dieselit tärähtäneet käyntiin tänäkin talvena, vaikka monta aamua on ollut yli 25 astetta pakkasta. Tietysti se edellyttää akun olevan kunnossa ja polttoaineena talvilaatua.

Ei kyllä tule mieleen yhtäkään tapausta sitten 80-luvun, etteikö uudehko auto olisi startannut ominvoimin, olipa sitten bensa tai diesel. Kylmäkäynnistys ongelmat katosivat katalysaattoreiden tai tarkemmin polttoaineensuihkutuksen myötä, eikä dieseleissäkään ole sen pahempia ongelmia ollut.

Pari kertaa on jäänyt starttaamatta, mutta aina ollut vika akussa. Joko akku on ollut oikeasti finaalissa tai sitten on vain pätkäajolla ja webastolla saatu tyhjäksi.

downtime

Lainaus käyttäjältä: A_Telkkä - 07.01.11 - klo:14:58
Pääsitkö kokeilemaan tämän koneen kykyjä reippaammissa nopeuksissa? (120km/h ja yli) Omiin tarpeisiin potku riitti alle satasen vauhdeissa ihan ookoo, mutta pääsin kelin ja tarjolla olleen tiestön takia ottamaan tuntumaa ainoastaan 80-rajoituksella. Kone oli kuitenkin mukava ja pirteä, vaikka pitikin hilpeää "suhinaa/puhinaa" isommilla kierroksilla.

No Oulussa moottoritie on ainoa paikka missä pystyi ottamaan vähän hilpeämpiä nopeuksia. Ihan hyvin tuo jaksoi reilun satasen vauhdista lähteä vielä kiihtymään.
Katselin noita koneen suoritusarvoja ja ihan selkeästi tuo moottori ja vaihteistoyhdistelmä on optimoitu sitkeyttä silmällä pitäen ei niinkään liikennevalokiihdytyksiä varten. ;)
käytännössä tuolla koneella ja vaihteistolla auto on kyllä paaaljoon tehokkaampi kuin mitä numerot antavat ymmärtää.

Raimo Miettinen jr.

Lainaus käyttäjältä: M_M_M - 05.01.11 - klo:22:04
Itseäni vähän askarrutti ostaessani "mustang ruskeat" penkit mutta olen pitänyt väristä.
Makuasioita ne on vaikea väitellä  :). Valitsisin toistamiseen saman värin.

http://www.ultimatevw.com/imanager/?kat=2&cmd=5&auto_id=5326&kuva_id=4



Mä kaipaan ex-Alfastani sporttipenkkejä. Oli ne vaan niin tyylikkäät! Istuma-asento oli ISA. ;)

http://www.alfabbs.fi/album_pic.php?pic_id=10647

Spacedude

Silmiä hivelevää kauneutta. Kyllä Luigi osaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy