Autonvaihtopohdiskelua

Aloittaja Sean80, 08.08.10 - klo:19:27

« edellinen - seuraava »

MMV

Eikun siinä onkin S Tronic! Oletin jostain syystä perusmallissa olevan A6:sta tutun Multitronicin. Hiukkasen houkuttelevampi vaihtoehto siis...

Pekka T

Lainaus käyttäjältä: MMV - 27.10.13 - klo:10:30
Polttelisi kovasti Audin kamppiksena oleva Land of quattro Q5 perusvarusteisena lisättynä Comfort plus -paketilla. Harmi kun vaihdeaskiksi tarjotaan vain kuminauha-automaattia...

Eihän nyt nelivetoista autoa sentään multitronicilla saa... ?

Edit. Olin aika hidas.  :D
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

Skula

Lainaus käyttäjältä: Boot - 25.10.13 - klo:21:26
A3 all the way. Ocu rs näyttää Škoda Octavialta.

Juu, onhan se Skoda.. Itse asiassa ajelin ykköskoppasen RS:n perässä yks päivä, ja on muuten niin look-a-like tää uus.. Ei ole omena kauas puusta pudonnut, on tainnut alkaa vanha versoamaan  ;D

Romurautaa ja paalivehkeitä.

Markku J

Ajattoman tyylikästä muotoilua siis....varsin selkeää ja asiallista ilman turhaa kikkailua.

sambolo

Lainaus käyttäjältä: Skula - 27.10.13 - klo:11:03
Juu, onhan se Skoda.. Itse asiassa ajelin ykköskoppasen RS:n perässä yks päivä, ja on muuten niin look-a-like tää uus.. Ei ole omena kauas puusta pudonnut, on tainnut alkaa vanha versoamaan  ;D



Ja jo ykkös kopassa ollut BLACK listapaketti!! ;D
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

Peeveli

Tutkinpa äsken huvikseni Audini tilaus- ja kauppasopimusta. Nyt vasta (hyvä minä) huomasin, että myyjä on ruksinut paperissa kohdan "Erikoistilaus". Tällaista kohtaa ei ole rastitettu missään aiemmassa autoni tilauspaperissa, vaikka lisävarusteita on niihinkin ruksittu jonkin verran. Pengoin mapista kaikki vanhat 2000-luvun kauppasopparit.

Sopimusehtojen perusteella ymmärtäisin asian niin, että auton tilauksen perumisessa ei riittäisi peruslaskukaavalla määräytyvä rahallinen sanktio, vaan autoliike voisi veloittaa lisää vedoten auton yksilöllisyyteen ja räätälöintiin. Sinänsä se on erikoista, koska A3:een tuli vain muutama (Audiksi) edullinen lisävaruste ja malliversio on business sport. Tuo ruksi jo sinänsä olisi tehokas esto perumiselle, mutta onneksi muutoinkin olen nyt ollut päätymässä pitämään tällä vaihtokierroksella pääni eli Neljä Rengasta tulee taloon.

Sinänsä tuo rastitettu kohta sopparissa vaan tosiaan kummeksuttaa; onko muilla tavis-auton ostaneilla ollut vastaava kohta ruksittuna?

pokkus

Tainnut Audin myyjä vain lueskella tätä palstaa ja tunnistanut Peevelin myyntitilanteessa ja ruksinut tuon kohdan sopparista, kun tietää, että auto kuitenkin menee vaihtoon jo ennen toimitusta ;)

autofanaatikko

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 27.10.13 - klo:16:40
Tainnut Audin myyjä vain lueskella tätä palstaa ja tunnistanut Peevelin myyntitilanteessa ja ruksinut tuon kohdan sopparista, kun tietää, että auto kuitenkin menee vaihtoon jo ennen toimitusta ;)

Just meinasin veistellä ihan samanmoisen tekstin, mutta ehdit ensiksi :)

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 27.10.13 - klo:16:27
.. olen nyt ollut päätymässä pitämään tällä vaihtokierroksella pääni eli Neljä Rengasta tulee taloon.

Onnea! Kyllä se uusi A3 on hieno kiesi ja vieläpä sellainen, jota uutuutena ei tule vastaan jokaisessa kadunkulmassa. RS Ocu on kuitenkin vain perusperhepulkan tuunattu versio.

tapanixxx

Voi olla ihan sellainenkin syy että audi-myyjät haluavat varmistaa katteet jos kauppa ei toteudukkaan.

Eli yhdellä ruksilla varmistavat (kunnon) tilin, otti asiakas auton tai ei :)

MMV

Peevelin Audi-pohdiskelujen johdosta tuli pyöräytettyä konfiguraattorissa A3 Quattro sedan ja aika mielenkiintoisen laitteen saisi 45 tonniin. Business Sport 2.0 TDI lähtisi alle 38 tonnin ja tuohon varusteet päälle. Perhe tulisi 99% ajoista toimeen pienemmällä autolla, joten sen 1% ajaksi voisi ottaa vaikka vuokraamon kiesin alle. Pitäisi mielenkiinnosta tutkailla tuollaista Audia, kun käyn ensi viikolla hakemassa vaimon Golfin liikkeestä.

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 27.10.13 - klo:16:40
Tainnut Audin myyjä vain lueskella tätä palstaa ja tunnistanut Peevelin myyntitilanteessa ja ruksinut tuon kohdan sopparista, kun tietää, että auto kuitenkin menee vaihtoon jo ennen toimitusta ;)

Luultavasti noin! Kyllä ne myyjätkin näitä lukee. ;D

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 27.10.13 - klo:16:58
Onnea! Kyllä se uusi A3 on hieno kiesi ja vieläpä sellainen, jota uutuutena ei tule vastaan jokaisessa kadunkulmassa. RS Ocu on kuitenkin vain perusperhepulkan tuunattu versio.

Jep, ainakin sedanina varmaan näkee vähemmän.

Piti tuossa aamupäivällä laittaa kahden vaihtoehdon kohdalla niiden plussat ja miinukset paperille, ja näin ollen olemassa oleva tilaus pysyy. A3:ssa oli itselleni tärkeitä painopistealueita enemmän. Tuota sopparia silmäilin iltapäivällä sattumalta samalla  kun tsekkasin myyjän myöhemmin lähettämän saksankielisen listan auton varusteista (yhdessä vaiheessa kun en enää muistanut varusteita lisättyäni ja poisteltuani, tuliko joku tuhkis+savukkeensytytin ulkonäkösyistä tilattua vai ei, tai se hold assistant). Noh, eiköhän tuon peruuttamisen olisi saanut junailtua normaalilla sanktiokaavalla loppupeleissä, mutta ei ole onneksi enää tarvetta. Vaeltelu muihin suuntiin on nyt tällä kierroksella loppu. Ja voi taas nukkua normaalisti. ;)

Markku J

Aika outoa silti tuo "erikoistilaus" -status. En ole moisesta kuullutkaan. Kysypä myyjältä, kun menet autoa hakemaan.
Muistaakseni sinun konfiguraatiossasi ei ollut mitään varustetta, joka olisi hankala myydä muille asiakkaille.

Taky

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 27.10.13 - klo:18:58
Muistaakseni sinun konfiguraatiossasi ei ollut mitään varustetta, joka olisi hankala myydä muille asiakkaille.

Mutta toisaalta kun miettii asiaa toisinpäin, niin jokainen auto tänäpäivänä joka on ruksittu itselle sopivaksi on erikoistilaus, juuri sellainen ja niin erikoinen kuin olen halunnut.
Se että joku toinen "tyytyy" mahdollisesti ennakkoon tilauttuun toiselle räätälöityy variaatioon on on mahdollista.

Esim kun olet halunnut juuri tietyn kokoonpanon ja luovutuksessa huomaat että joku tehdasvaruste puuttuu et enään saakkaan sitä mitä ole tilannut ja joko kompensaation kautta hyväksyt sen tai sitten odotat uuden valmistukseen menevän ajan.

Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

jaberg78

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 27.10.13 - klo:16:58
Onnea! Kyllä se uusi A3 on hieno kiesi ja vieläpä sellainen, jota uutuutena ei tule vastaan jokaisessa kadunkulmassa. RS Ocu on kuitenkin vain perusperhepulkan tuunattu versio.

Ihmeellistä Audi-hypetystä, mielestäni perusperhepulkka on se etuvetoinen 1.4 A3 :)
E53 3.0d -05 (ex Fabia 1.4 -03, Octavia 1.9tdi -02, Cordoba 1.9tdi -00, Saxo 1.4 -00, Uno 990cc -89)

Markku J

Monen merkin ostajat ovat jo tottuneet oman autonsa räätälöintiin tilausvaiheessa. Muutamia nopean toimituksen Audeja löytyy AC:n nettisivuilta. Nyt niitä on melko vähän ja lienevät pääosin halliautoja. Noita selatessa tuli kyllä itselleni sellainen fiilis, että sopivaa yksilöä en noista löytäisi.

Meille aikanaan tilattu A3 2.0 TDI S tronic SB löytyy AC Airportin esittelyautoista. Sen kohdalla tilausta purettaessa muistan Tuulan sanoneen, että eniten sen tulevaa ostajakuntaa rajaa Bang & Olufsen. Minulle tuo auto kelpaisi edelleen oikein hyvin, mutta nyt kun hinnastossa on myös quattro -malli, niin se menisi tuon edelle omassa valinnassani.

Peeveli

#11657
Sinulla Markku ei siis ollut tuon A3:n tilaussopparissa ruksia kohdassa "erikoistilaus"? Luulisi että B&O olisi hivenen kalliimpana lisävarusteena mieluummin jo erikoinen varuste -vaikkei sitä ainakaan premiumeissa olekaan. Omaanikin on lisäjuttuina tulossa sport-varustevaihtoehdon lisäksi sisävalopaketti, alumiinioptiikkapaketti, tuhkis+sytytin, hold assist ja talvirengaspaketti oem-aluin. Ei muuta. Mielestäni aika maltillisesti ruksittu ainakin vagarena-foorumilaiseksi.

Itse käsittäisin erikoistilauksen vaikkapa liikuntavammaiselle erikoisvarustellussa autossa, tai joku uberharvinainen RS-Audi, M-bemari tai AMG-Mese.

Ocu_P

Kivat lisukkeet sinulla Peeveli on ja pitäydy vaan Audissa. Ja mitä keskimääräistä foorumilaista maltillisempaan lisävarusteluun tulee, voin viitata tulokkaani autotalliin. Harva pistää "paremmaksi". :)

En ymmärrä tuota erikoistilaus-merkintää minäkään. Noin olen sen käsittänyt, kuten sinäkin. Ehkä saisit sen riitautettuakin menestyksekkäästi, mutta en suosittele.

Markku J

Sedanin tilauksessani ei ole ruksattu "erikoistilaus" -kohtaa. Tuo em. ALD:n tilaama liisari oli kaupanteossa AC:n ja ALD:n välinen, joten en nähnyt sen tilaussopimusta - ainoastaan ALD:n ja työnantajani välisen sopimuksen sain itselleni.

Myöskään minun RS -tilauksessani ei ole ruksattu ko. kohtaa. Kun kyselin työttömänä tilausta tehdessäni sen mahdollista purkua / siirtämistä toiselle ostajalle, mainitsi myyjä ongelmaksi runsaat lisävarusteeni - vaikka minusta ne ovat varsin vaarimattomat.

Henri S

Mitä varusteisiin tulee, tulevan Golfini tilasin vaatimattomilla ja vähäisillä lisävarusteilla eikä tilauksen peruminen ole edes käyny mielessä
Hohhoijaa!

repomies

Lainaus käyttäjältä: jaberg78 - 27.10.13 - klo:19:22
Ihmeellistä Audi-hypetystä, mielestäni perusperhepulkka on se etuvetoinen 1.4 A3 :)

Ei oikein täytä perheauton kriteerejä. Kakkosauto, ok, tai lapsettoman parin kulkine.

Ocu_P

Tarkistin vielä, ettei tämä perusvarusteltu FR:kään tosiaankaan ole erikoistilaus. Eikä peruminen ole käväissytkään mielessä. :)

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 27.10.13 - klo:19:36
En ymmärrä tuota erikoistilaus-merkintää minäkään.

Todella moni uusien vaggineiden myyjä seuraa tätä foorumia aktiiviseen, joten mä ymmärrän tuon merkinnän erittäin hyvin :) Tosin kai siitä tappelemalla pääsisi eroon, jos haluaisi, kun kyseessä ei ole mikään erikoismalli.

Markku J

A3 Sedan ei täytä perheauton speksejä kovin hyvin. Jos pitää kuskata vaunuja tai rattaita, niin useimmat niistä eivät mahdu tavaratilan lastausaukosta - tai ainakin niiden sinne tunkeminen on hankalaa. Tätä ongelmaahan ei Peevelillä tietääkseni ole, eikä meilläkään enää. SB taas sopii pienelle perheelle aika hyvin, kun vertaan sitä meidän Golf VII -kokemuksiin. Golfiin mahtuu hyvin isot rattaat ja arkiostokset, sekä 3+ -vuotiaan turvaistuin takapenkille siten, että sen edessä istuvan ei tarvi isommin tinkiä tiloistaan. Sedaniin tulee pojan "lastaaminen" turvaistuimeensa olemaan hankalampaa oviaukon takareunan mataluuden johdosta.

Peeveli

#11665
Aika erikoista tosiaan tuo että Markku sinullakaan ei ruksia siinä kohdassa sopparia ole , vaikka varusteita olet ruksinut kivasti. Ehkä tosiaan myyjälläni on ollut kristallipallo. 8) Ja Ocu_P: ei ole sinulla tosiaankaan pitkä lisävarustelista; FR Leijona on aika mainiosti varustettu jo vakiona. ;)

Onneksi ei tarvitse vääntää sopparista ja sen rukseista, kun varmuus tilauksen osalta tuli muutoinkin.

Ocu_P

FR-varustelu on tosiaan kohdallaa, mutta minua eniten häirtsevät puutteet ole korjattavissa edes tehdaslisävarusteilla (webasto ja xenonit).

Golfilla varmasti pärjää vaunujenkin kanssa arkikäytössä ja sisätilat ovat erittäin hyvät. Tavaratilaa en kyllä pidä pidempään perhematkailuun sopivana ja niinpä käytin itse tätä tekosyynä ennenaikaiseen autonvaihtoon. :)

MMV

Eipä näytä vaimonkaan sopparissa olevan ruksittu kohtaa "Erikoistilaus". Toisaalta olisinkin ollut varsin yllättynyt, mikäli webasto, tutkat ja keskikyynärnoja olisivat antaneet aiheen ko. merkintään.

Ohikulkija

Ei ole minunkaan sopparissa tuota erikoistilaus ruksia ruksattu.
Ruksittuna: Tutkat edessä ja takana, Alcâ,¬ntara / nahka -verhoilu, Audi Sound System, Automaattisesti himmentyvä taustapeili, Connectivity -paketti, Valopaketti ja avaimeton auto juttu.

Markku J

Ocu_P:

ymmärrän hyvin, että tilasit farkun. Golf HB ei tiloiltaan riitä "rennosti" pitemmille matkoille vauvan kanssa, kun matkatavaraa on reilusti. Periaatteessa takapenkille voi tavaraa pakata, mutta se ei ole kovin turvallista.

Meillä oli tuossa vaiheessa BMW 5 -sarjalainen sedan, ja toisena X5 & myöhemmin A7.

Toki nuoruudessani oltiin vähempään tyytyväisiä. Ekan lapsen kanssa meillä oli Nissan Sunny vm 1985 ja toisen lapsen synnyttyä Sunny farkku.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy