Harrastekulkuneuvot

Aloittaja skodamig, 03.07.10 - klo:20:52

« edellinen - seuraava »

skodamig

Löytyy palstalaisilta moottoripyörää/kelkka, mites venepuoli ? Oma matkaa Skodan perässä ensi viikolla Inarille.



Edit: Harrastekulkuneuvot on yhdyssana. Quality

[ylläpito on poistanut liitteen]
Ajossa: Seat LeonST 2.0 TDI 150 Style+++ ja Seat Mii 1.0 75 Style+
Menneitä: Octavia II Combi 1.4 TSI(ex) Elegance Octavia II Combi 2.0 TDI Elegance(ex) Octavia I Combi 1.9 TDI 81 kW SLX(ex)

Arcca

#1
^Vetouistelumiehiä taidat olla...

2000-luvulla olen omistanut kaksikin trailerivenepakettia; Ensin Nordic 6020C + Mercury 20EL, ja sen jälkeen Buster M + 40 Honda.
Yleiskalastukseen käytin, mutta käyttö jäi vähäiseksi (kalavedet on turhan kaukana, meri 35km ja Lahden Vesijärvi 45km) ja molemmat paketit tuli pidettyä vain 2 vuotta kerrallaan.
Silti aina polttelee tähän aikaa vuodesta ja seuraavaksi veneeksi kuolaan eniten Yamarinin 4510/4610/46SC mallia, tai Buster M:n voisi myös ostaa uudelleen. Olen vähän funtsinut jos hommaisi laituripaikan niin tulisi varmaan helpommin lähdettyä vesille.

VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

skodamig

^ taisin herättää Arccalle kipinän, vesillä on aina hienoa olla.
Ajossa: Seat LeonST 2.0 TDI 150 Style+++ ja Seat Mii 1.0 75 Style+
Menneitä: Octavia II Combi 1.4 TSI(ex) Elegance Octavia II Combi 2.0 TDI Elegance(ex) Octavia I Combi 1.9 TDI 81 kW SLX(ex)

Metsämies

#3
Itse ajelen muutaman päivän vuodessa Hercules K125 BW (Bundeswehr) museopyörällä.


[ylläpito on poistanut liitteen]

Quality

#4
Tuollainen Honda TRX 420 FE löytyy pojan kanssa yhteiskäytöstä. Oma käyttö taitaa kallistua sinne hyötyajon puolelle, pojalla taas enemmän mielessä survival ja extreme.

A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

MarkoV


Taky

#6
Ei ihan "vielä" museo iässä, mutta BMW E30 318i -92 Cabriolet tallissa odottelemassa suven tuloa...



Tarkoitus pitää orginaalina ja sitten joskus museo kilpiin, kuvassa siinä kuosissa kun syksyllä saksasta haettuna.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

makkis

Onpas kuvan perusteella pahuksen ryhdikkään oloinen Takyn puimuri. Noita E30 avoja tehtiin varmasti aika liuta korinvaihtona aikoinaan Suomessa. Aika lintan oloisia suurin osa, mitä teillä bongaa.

Hieno on tuo MarkoV:n Mersukin,.

Mikko83

Mersu on hieno,mutta sehän on vielä käyttöauto mallia. Tuntuu hassulta kun w123 mersuja saa jo museorekisteriin. Täällä ne on kovassa ajossa vielä  ;D
Kyllä jettamies on aina jettamies.

makkis

Tämä omani on Takyn puimurista seuraavaa sukupolvea ja museorekisteriin matkaa vielä enemmän kuin valmistumisesta. Silti tämä on mulla puhtaasti kesäisessä harrastekäytössä ja avainsana alkuperäisyys.

Tehdasvarusteet (muita ei sitten olekaan)

Vehicle information

VIN long WBABJ31090ER12275

Type code BJ31

Type 320I (EUR)

Dev. series E36 (C)

Line 3

Body type CABRIO

Steering LL

Door count 2

Engine M52

Cubical capacity 2.00

Power 110

Transmision HECK

Gearbox MECH

Colour MADEIRAVIOLETT METALLIC (302)

Upholstery SONDERPOLSTERUNG (Z1XX)

Prod. date 1997-03-21


Order options
No. Description
243 AIRBAG FOR FRONT PASSENGER

255 SPORTS LEATHER STEERING WHEEL

296 LT/ALY WHEELS/CLASSIC

341 BUMPERS COMPLETELY IN BODY COLOUR

354 GREEN STRIPE WINDSCREEN

380 HARDTOP PREPARATION

391 SOFTTOP DARK BLUE

395 ROLL-BAR PROTECTION SYSTEM

398 SOFTTOP OPERATION, ELECTRO-HYDRAULIC

423 FLOOR MATS, VELOUR

441 SMOKERS PACKAGE

473 ARMREST, FRONT

481 SPORT SEATS F DRIVER/FRONT PASSENGER

498 HEADRESTS IN REAR, MECHANIC. ADJUSTABLE

510 HEADLIGHT BEAM-THROW CONTR. F LOW BEAM

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

556 EXTERIOR TEMPERATURE DISPLAY

570 STRONGER ELECTRICITY SUPPLY

687 RADIO PREPARATION

704 M SPORT SUSPENSION

785 WHITE DIRECTION INDICATOR LIGHTS

814 ITALY VERSION

818 MAIN BATTERY SWITCH

855 LANGUAGE VERSION ITALIAN

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

884 ITALIAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

915 BODY SKIN CONSERVATION, DELETION

928 TYIRE CONTROL

940 SPECIAL REQUEST EQUIPMENT

982 HARDTOP IN BODY COLOR


Series options
No. Description
214 AUTOMATIC STABILITY CONTROL+TRACTION

246 STEERING COLUMN ADJUSTMENT MECHANICAL

411 WINDOW LIFTS, ELECTRIC

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING


Individual data


Processing Individual

Sign "BMW individual"


Special Series

S O N D E R S E R I E I T A L I E N C O U P E & C A B R I O
Produktantrag 211
*****************************************************************


Z1XX Upholstery

Following items are in leather Nappa grey (nb. 8 174 057)

Sitze vorne und hinten

Head rests

Front arm rests

Einsaetze in den Tuer- und Fondseitenverkleidungen

Following items are in leather Nappa black (1 938 942):

Gear lever gaiter

Handbrake handle

Handbrake gaiter

Steppzwirn in grau, wie Serie
(Kontraststeppung!)

Restliche Innenausstattung wie bei Leder Montana schwarz,
Schl.Nr. P7SW


0940 Special request

Turn indicators in white (option 785).

M door mirror in body paint

sic censeo

Pari kertaa olen ostanut Klassikot-lehden, mielenkiintoisia juttuja 50-80-luvun ajopeleistä. Viimeisimmässä numerossa mm "siipicossu" ja BMW 3.0 CSi ´75.

Taky

Lainaus käyttäjältä: makkis - 02.12.10 - klo:21:04
Tehdasvarusteet (muita ei sitten olekaan)
Vehicle information
VIN long WBABJ31090ER12275
....


Mistä nuo listaukset voisi saada?
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Taky

Lainaus käyttäjältä: makkis - 02.12.10 - klo:20:49
Onpas kuvan perusteella pahuksen ryhdikkään oloinen Takyn puimuri.

Ihan hyvä eBaystä huudetuksi... eikä perusteellisempikaan tutkailu ole tuonut ikäviä ylläreitä, tekniikka tietysti vaatii kuluosien vaihtelua, mutta onhan tässä aikaa eikä osat ole kovinkana kalliita E30:siin, mutta kori myyjän ilmoituksia vastaava, siis OK.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

makkis

LainaaMistä nuo listaukset voisi saada?

Laita VIN-koodi tai sen 7 viimeistä merkkiä johonkin merkkihuoltoon ja pyydä listaus. En ole ihan tosin satavarma, onko E30 vielä "ERP" -maailman tuotos. Todennäköisesti paperiprinttinä löytyy takapenkin istuinosan pohjasta jousien ja pehmusteiden välistä. Omassakin siellä oli paperiversio.

Klassikot lehti on napsahtanut omaankin makuuni, pääosa ajokeista kun on juuri niiltä omilta lapsuus- ja nuoruusvuosilta.

Taky

Lainaus käyttäjältä: makkis - 02.12.10 - klo:22:04
Laita VIN-koodi tai sen 7 viimeistä merkkiä johonkin merkkihuoltoon ja pyydä listaus. En ole ihan tosin satavarma, onko E30 vielä "ERP" -maailman tuotos.

Ajattelin että jos netistä olisi "kone" löytynyt, mutta ilmeisesti ei.

Lainaus käyttäjältä: makkis - 02.12.10 - klo:22:04
Todennäköisesti paperiprinttinä löytyy takapenkin istuinosan pohjasta jousien ja pehmusteiden välistä. Omassakin siellä oli paperiversio.

Ei ollut mitään penkin alla kun sisutuksen purin puhdistusta varten pois. E30:ssa istuinosa on yhtä uretaanivalua, ei mitään jousia tms.

Vai onko mahdollisesti verhoilun - nahka - ja tuon uretaanivalun välissä, ei kait nyt sentään.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Uppe

Kolmen ravihevosen lisäksi tallista löytyy kaksin kappalein ranskalaisen autoteollisuuden helmiä, Peugeot 405 Mi16, toinen vuosimallia 1988 ja tämä kuvassa oleva vuodelta -91. Molemmat pilaamattomia,eipä näitäkään montaa museoon jää...


tn62634

Hieno Mi16! Pösön mallistosta harrasteautoksi olisi 505 Turbo Injection myös hyvä.

Markku J

Hieno Mi 16 ! Tuollaista kuolailin nuorena miehenä, mutta ei rahani riittänyt. Yhdellä työkaverilla sellainen oli, ja aikanaan se oli todella sporttisen auton maineessa. Ja ajettavuudeltaan sen ajan kärkeä.

Itselleni harrasteautojen unelma olisi Citroen DS 23 Pallas, mutta niiden aihiotkin alkavat olla jo ruostuneet pois. Saksasta ja Ranskasta saisi isolla rahalla.

makkis

Inttikaverin vanhemmilla oli aikoinaan tuolloin uudehko (taisin olla intissä 89/90) 405 Mi 16. Samalta paikkakunnalta kun kimppakyydeillä kuljettiin, sattui joskus ajokiksi tuo 405. Jollain iltalomalla se sitten välähti, pikkuinen vedonlyönti pystyyn ehditäänkö iltalomalla käymään kotikylällä hampurilaisella ja kepulla.

Sää oli tuolloin aika pöpperöinen, lunta tuiskutti ja minähän se porukan vähiten järkevänä hoitelin ajohommat.

Tänäkin päivänä vielä usein tulee mieleen, kuinka vakaa ja hyvä tuo Mi 16 oli ajaa. Ruutia oli kuitenkin tuolloisen mittapuun mukaan ihan kivasti, paljon enemmän kuin silloiselle pääkopalle olisi ollut tarvis. Niin vaan Domi-grillillä lenkkisämpylät syötiin ja Birrassa kepulla käytiin ja hyvissä ajoin ennen puoltayötä takaisin Haminassa oltiin.

Lenkki siis Hamina-Varkaus-Hamina ja ainakin tuolloin iltaloma oli 18.00 - 24.00.

topias

täältä löytyy tälläinen tulilintu. hain ruotsista, purkasin ja kokosin.
vuosimalli -74 ja 5.7 litranen pata. museorekkarissa.

clima

Lainaus käyttäjältä: topias - 06.01.11 - klo:22:08
täältä löytyy tälläinen tulilintu. hain ruotsista, purkasin ja kokosin.
vuosimalli -74 ja 5.7 litranen pata. museorekkarissa.

Kumartaa syvään, upea!

tn62634

Lainaus käyttäjältä: topias - 06.01.11 - klo:22:08
täältä löytyy tälläinen tulilintu. hain ruotsista, purkasin ja kokosin.
vuosimalli -74 ja 5.7 litranen pata. museorekkarissa.

Hieno on! Onko kone vakiokokoonpanossa vai onko tehty jotain, mitä museotarkastaja ei päällepäin näe... ;)

makkis

Tuo on kyllä hieno tulilinnun koppa, se facelift versio alakuloisen näköisine muovikeuloineen oli askel taaksepäin.

Itselläni oli aikanaan samaan peruskoriin perustuva sisarmalli Camaro (seitenkuutonen) myöskin 350:lla. Jätti hyviä muistoja ja toimi kesän ihan normikäyttöautona, loistava ajettava ja erittäin taloudellinen. No, joku teilaa minut nyt daijuksi kun sanon tuollaista taloudelliseksi, mutta omasta oli nakattu saasteheebelit hiiteen ja kone rakennettu uusiksi maltillisella nokalla ja kunnollisella imusarja-kaasaripaketilla ja kunnollisislla pakosarjoilla. Tehoa ei siis erityisesti ollut haettu, vaan pirteyttä ja käyttövarmuutta. Yhdessä aavikkoperän (taisi välitys olla 2,7 jotain...) niin kevyesti alta kympin meni reippaassakin matka-ajossa.

Loungeliner

Lainaus käyttäjältä: Uppe - 06.01.11 - klo:21:29
Kolmen ravihevosen lisäksi tallista löytyy kaksin kappalein ranskalaisen autoteollisuuden helmiä, Peugeot 405 Mi16, toinen vuosimallia 1988 ja tämä kuvassa oleva vuodelta -91. Molemmat pilaamattomia,eipä näitäkään montaa museoon jää...
Etenkin nuo alkupään (katittomat) Mikkokuusto(ista)set on kyllä ehdottoman hienoja pelejä ja aikalaisikseen melko hätäisiäkin. Ajettavuus oli 405:ssa kunnossa jo perusmallissa, mitä nyt ohjauksen lievästi hätäinen käytös saattaa asiasta tietämättömälle aiheuttaa yllätyksen äkkitilanteessa. Tuollaisen hyväkuntoisen (jos niitä nyt nykyään mistään enää saa) voisin kuvitella itsekin hankkivani harrasteautoksi. Raiskaamattomat yksilöt ainakin Suomessa taitaa olla nykyisin harvinaisia, valitettavasti :(

topias

Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 06.01.11 - klo:22:11
Onko kone vakiokokoonpanossa vai onko tehty jotain, mitä museotarkastaja ei päällepäin näe... ;)

nokka-akseli , nelireikäinen imusarja kaasari yhdistelmä,
pakosarjat ja rosterinen tuplaputkisto.

ajettavuuteen satsattu seuraavaa.
alustassa uretaanipuslat, jäykemmät vakaajat,
madallusjouset ja bilstein iskarit.

jyrppy

Renault Dauphine Gordini 1964. Ei museorekisterissä..
Jetta VI -11
Jetta Gt -90
Beetle 1.8T -01

topias

Lainaus käyttäjältä: topias - 06.01.11 - klo:22:08
täältä löytyy tälläinen tulilintu. hain ruotsista, purkasin ja kokosin.
vuosimalli -74 ja 5.7 litranen pata. museorekkarissa.

tämä lähti eilen uuteen kotiin.

topias

Lainaus käyttäjältä: jyrppy - 10.01.11 - klo:19:17
Renault Dauphine Gordini 1964. Ei museorekisterissä..


tämä on hieno!

plu

Tuolla ketjun alkupäässä kyseltiin veneistäkin, täältä löytyy kahden velipojan kanssa hankittu kimppavene "SosioPaatti", eli 1987 Rais Sport 530 DC, Volvon 146 heppaisella sisäperällä.

Tarkoitus oli hankkia vene, jolla ajankäytön salliessa pääsee näppärästi ja nopeasti saaristosta nauttimaan, ja tuon tarpeen tällainen vene täyttää mainiosti. Sisäperän huollossa tietysti on omat juttunsa, mutta kaikkiaan voimalaite vaikuttaa varsin mainiolta paketilta.

Itse vene on hyväkulkuisen maineessa, tällä tarkoitan sitä että viisimetriseksi kulkee pienessä aallokossakin kohtalaisen kauniisti, vaikkei tietenkään mikään matkavene olekaan.

Keväthuolto lähestyy...
Jesus saves...but Teemu Selanne takes rebound and he scooooooooooores!!!

Maikki

-92 Scirocco GTII on harrastekulkineena. Kesällä uudelleenmaalaus alkuperäisellä värisävyllä ja ensitalvena 1.8T jumalamoottori keulalle  ;D


Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy