audi a4 b8 bluetooth + samsung spotify

Aloittaja jartsa66, 15.05.14 - klo:19:56

« edellinen - seuraava »

jartsa66

Autossani on tehdasasennettu bluetooth jolla pohelut toimii samsungin kanssa vaivatta ja autossa on AUX liitin
kyynärnojan alla mutta saako sitä musiikkia soimaan myös bluetootilla spottifysta ilman aux johtoa ????

Riisseli

Mielestäni ei onnistu. Bluetooth on vain puheluita varten ja aux liitäntä ulkoista mediaa varten.
Ex. Volkswagen Passat 3C Variant 1.9 TDI Luxline -07
Ex. Audi A4 "Le Mans" Avant 2.0TDi Multitronic -10
VW Passat 2.0 TDI B7 Variant DSG -14

Uppe

Minä en fiksuna kaverina saanut sitä kuulumaan edes aux-piuhalla ;D. Onko siinä jotain kommervenkkejä vielä mitä pitää tehdä kun ei löydä koko laitetta?

jartsa66

Lainaus käyttäjältä: Uppe - 15.05.14 - klo:20:48
Minä en fiksuna kaverina saanut sitä kuulumaan edes aux-piuhalla ;D. Onko siinä jotain kommervenkkejä vielä mitä pitää tehdä kun ei löydä koko laitetta?

Eiks pidä mennä media napin kautta ja valita se aux ja sit return napin oikealla puolen olevaa nappia ja mennä alimpaan volumee niin pitäis kuulua :9

Pertsa

Joo ja aux laittettahan ei tietenkään voi ohjata auton radiosta/näytöltä. Eli jos vaikka laittaa siihen puhelimen niin biisejä soitetaan ja biisit valitaan puhelimen musiikkisovelluksessa, ihan niinkuin normaalistikin. Mutta tuo varmaan oli tiedossa.

Riso

Myös volymetasoa (auton radiosta) voi joutua nostamaan melko korkealle, ennen kun mitään kuuluu.

Ktk

A4 B8:ssa ei Concert mankassa ole bluetooth audiostreaming ominaisuutta.

Ja kun soitetaan auxin kautta, löytyy sieltä aux-tulon äänenvoimakkuuden säätö erikseen, kun olet media-näkymässä ja aux päällä -> valitse setup ja käännä input level täysille. Monesti myös esim. känny ääni kannattaa olla suht kovalla, näillä eväillä ei radion omaa volumea tarvitse kääntää niin kovalle. Jos nuo edellä mainitut ovat pienellä ja vaihdetaan radiolle, on radion ääni helewetin kovalla.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy