Savutus

Aloittaja Henkka_82, 23.04.14 - klo:08:38

« edellinen - seuraava »

Henkka_82

Onkohan suurikin vika tulossa kun kylmänä käynnistettäessä pölläyttää sinistä savua? Auto 08 vm. 1.9 tdi 77kW Passatti. Mittarissa n. 300tkm nyt.

mossekuski

Itselläni sama homma ja autolla ajettu 216 tkm.
Ei tunnu tällä palstalla paljoa asia valkenevan  :(
Hävettää oikein parkkipaikoiltakin lähteä mokomalla datsunin
kaltaisella savukoneella,,taitaa vaan olla aika yleinen vaiva näissä vw dieseleissä...

Länskäri

Voidaan avata sen verran että sininen savuhan on öljyä, valkoinen vesihöyryä. Tämä tapaus sisältää siis öljyä joka pääsee jostain imukanavaan/männän päälle. Öljy voi olla joko yliannos polttoainetta startissa taikka moottoriöljyä.
Siitä vain haarukoimaan eteenpäin...

TuplaVW

Lainaus käyttäjältä: Henkka_82 - 23.04.14 - klo:08:38
Onkohan suurikin vika tulossa kun kylmänä käynnistettäessä pölläyttää sinistä savua? Auto 08 vm. 1.9 tdi 77kW Passatti. Mittarissa n. 300tkm nyt.

Olisikohan uusien hehkujen tarpeessa ?  Mikäli niitä ei ole vaihdettu, saattaa hyvinkin olla joku jo pimeänä noilla kilometreillä varsinkin.
Mercedes-Benz 4matic -16

Golf Variant TSI DSG Highline -14   (ACC, DCC, Webasto, Dynamic ym)
ex:
Passat Variant TSI DSG Highline -11   (I,II,III, ACC,DCC,Webasto, ym)
Golf Variant TSI -10   (I,II,III ym)
Passat Variant 1,9 PD Luxline -08

Länskäri

Lainaus käyttäjältä: TuplaVW - 23.04.14 - klo:12:05
Olisikohan uusien hehkujen tarpeessa ?  Mikäli niitä ei ole vaihdettu, saattaa hyvinkin olla joku jo pimeänä noilla kilometreillä varsinkin.
Pointsit TuplaVW:lle

Henkka_82

Ok. Kiitos vastauksista. Eli hehkutulppia hakemaan...

Wili68

Vikakoodit kertoo hehkujen kunnon, ei nuo kalliita ole ja vaihto ei paha rasti joten voihan ne vaihtaa jo varmuuden vuoksi... Oma -08 ajettu 235tkm, yhden kerran on ollut muistissa koodi kolmospytyn hehkusta, ei toistunut kun kuittasi. Eikä pölläytä yhtään mitään startissa vaikka olisi päiviä seissyt ajamatta.

stallione

Itsellä 100tkm-180tkm 2.0tdi tuntuu että aina on pöläyttänyt vähäsen kun starttaa. Lakkaa heti ensipöläytyksen jälkeen. Eikä ole sinistä vaan nokisavua.
Audi A4 avant 2.0tdi-14 S-line,Insignia4x42.0crdibiturbo-14,Leon st fr5f 2.0tdi dsg-14, Accord2.2i-dtec,Leon1p 2.0tdi dsg, Leon1m1.8 20v, Ford kuga2.0tdci, cruze2.0crd, Bmw 525+530de60, Bmw118d,2xBmw320+330de46, Sonata 3.3v6, Outlander2.4, Civic2.0typer, Civic1.6,Civic crx, 2Corolla tsport, 2Celica1.8vvti, Volvo s40 2.0t, Alfa156 2.0ts

SNG

#8
Lainaus käyttäjältä: Wili68 - 24.04.14 - klo:22:25
Vikakoodit kertoo hehkujen kunnon, ei nuo kalliita ole ja vaihto ei paha rasti joten voihan ne vaihtaa jo varmuuden vuoksi... Oma -08 ajettu 235tkm, yhden kerran on ollut muistissa koodi kolmospytyn hehkusta, ei toistunut kun kuittasi. Eikä pölläytä yhtään mitään startissa vaikka olisi päiviä seissyt ajamatta.

Niin, helppo vaihtaa 8-venttiilisiin, eli 1.9-litraisiin ja siitä periytyviin 2-litraisiin (ainakin BMP ja BMM). Kuin sytytystulpat koneen kyljessä. Pieni halkaisija -> herkät kierteet. Eli kierteillemenon ja momentin kanssa kannattaa olla sitten TOSI tarkkana! Eli periaatteessa ei välttämätöntä vaihtaa kuin vialliset. Toisaalta hehkutulppamurheista pääsee pysyvästi eroon vaihtamalla kaikki kerralla. Noin 100€ varmaankin 4kpl itsevaihdettuina.

2.0 16-venttiilisissä (esim BKD), hehkutulpat koneen sisällä öljyn seassa. Hankalampi rasti vaihtaa. Ilman muuta vaihtaisiin näihin kaikki kerralla.

Jännä että tässäkin asiassa huollot yleensä niputtavat kaikki 2-litraiset samaan nippuun pakettihinnoittelussa samoin kuin jakohihnaremontissa. Haastakaa huoltoja 8-venttiilisten työhinnoittelussa, kun työ ei eroa mitenkään 1.9-litraisten työstä  >:(  ;)

PS. En tiedä meneekö dieseleistä venttiilinohjaimen suojakumit koviksi kuten bensa-autoissa. Aikanaan ensimmäisessä autossani Pösö 405:ssa (vm 1989) savutus loppui kuin seinään noiden venttiilinohjainten kumien vaihdolla.

Henkka_82

tais savutuksen syy selvitä. Ahdin meni...  :(

Henkka_82

eipä loppunutkaan.  :( Huollosta sanoivat, että vuotavat venttiilinvarren kumit aiheuttaa... tiedä sitten. Perusteellisen tutkimuksen ovat kuitenkin tehneet nyt tällä kertaa kun meni viikon sisällä toisen kerran pajalle. Öljynpaineet, puristuspaineet yms. olivat mitanneet ja niiltä osin kone erinomaisessa kunnossa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy