Bensa vai diesel - AL kustannuslaskuri

Aloittaja muusi, 13.04.10 - klo:11:54

« edellinen - seuraava »

muusi

Bensa vai diesel, se ikuisuusongelma. Tässä kuitenkin mielenkiintoinen kustannuslaskuri autoliitolta: http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/autoilun_kustannukset/kustannuslaskuri/
sekä aiheeseen liittynyt juttu: http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2010/04/13/diesel-ei-olekaan-parempi-valinta/20104907/139

Nyt eikun vertailemaan kuinka omalla kohdalla käy.. :)
Jarrut ovat vauhdin turma [8)]

Kale

Noin 4000â,¬/5v tulisi diesel halvemmaksi uudella autolla.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Kale - 13.04.10 - klo:12:34
Noin 4000â,¬/5v tulisi diesel halvemmaksi uudella autolla.

Nykyisillä tiedoilla kyllä, mutta kun koko paletin pitäisi mennä uusiksi vuodenvaihteessa eli 8 kuukauden kuluttua. Dieselin hintaa on uhkailtu nostettavaksi kutakuinkin bensan kanssa samalle tasolle, mutta vastineeksi käyttövoimaveron pitäisi pienentyä.

Kukaan ei tiedä tarkkoja lukemia eli tällä hetkellä on täysin mahdotonta arvioida eri polttoaineiden välistä kannattavuutta tuollaisella viiden vuoden periodilla.

Reilua? Not!

Flat


Kale

Vaan ei kyllä pidä pahemmin paikkaansa. Ero on edelleen sen noin 30 senttiä ja dieselillä ajo on yhtä kannattavaa kuin aiemminkin.

Taky

Lainaus käyttäjältä: Kale - 19.08.10 - klo:07:59
Vaan ei kyllä pidä pahemmin paikkaansa.

Niin ei se litrahinnan ero, mutta kulutusero l/100km on edelleen ja pysyy jolla on se suurempi merkitys.

Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

mol

Lainaus käyttäjältä: Taky - 19.08.10 - klo:08:25
Niin ei se litrahinnan ero, mutta kulutusero l/100km on edelleen ja pysyy jolla on se suurempi merkitys.

Niinpä ja käytännön kulutusero on vielä suurempi kuin paperilla.

Otto.

TalSa = talousaiheinen Iltasanomat = käyttäminen luotettavana ja asiallisena lähteenä on sama kuin käyttäisi tohtorin väitöskirjassa lähdemateriaalina Wikipedian artikkelia - yhtä tyhjän kanssa. Viihdearvoahan tuolla tietysti on, pitää muistaa vaan olla juomatta kahvia samaan aikaan, kun avaa TalSan sivut.

makkis

Mitähän kehitystä dieseleissä on tapahtunut?

Mersu 1970-luvulta:

Mersun käynnistys ohje

BMW 2000-luvulta:

e91 kylmäkäynnistys

SciroSJK

#9
Hahha :D Aivan huippupätkiä, molemmat!

Ainakin sellainen kehitys on tapahtunut, että tuolla mersulla kestää n. ½-minuuttia kiihtyä nollasta sataan... meneekö Bemarilla 10 sekuntia?

Kultaisella 80-luvulla kaverin porukoilla oli 2 kpl, silloin uudehkoja, dieselmesejä: 200D ja 240D joista oltiin niin naamaa niin naamaa.
240D tais kiihtyä sentään 0-100 kh/h melkein alta 20 sekuntia :D

Jostain ihmeen syystä ei mersufanaatikon huumorintaju kestänyt tuosta asiasta mainitsemista  ::)

makkis

Joo ja elektroniikka on tullut kehiin, kyllä pempessä kuuluu vähän väliä joku pim ja tulee erivärinen härö näyttöön.

Toinen kehitysaskel, mersumies varmaankin joutuu "vääntämään" avainta start-asennossa koko prosessin ajan kun pempemies vain näpäyttää nappia ja voi painua vaikka pihalle röökille ja antaa auton sahata  ;D

Markku

Lainaus käyttäjältä: SciroSJK - 28.01.11 - klo:21:12

Kultaisella 80-luvulla kaverin porukoilla oli 2 kpl, silloin uudehkoja, dieselmesejä: 200D ja 240D joista oltiin niin naamaa niin naamaa.
240D tais kiihtyä sentään 0-100 kh/h melkein alta 20 sekuntia :D

Jostain ihmeen syystä ei mersufanaatikon huumorintaju kestänyt tuosta asiasta mainitsemista  ::)
200D:n huippunopeus oli kai 135 km/h.  Minulla oli eka auto Lada 1200 joka kulki hiukka reilu 140. Kun moottoritiellä lähti mersusta ohi niin savu takana musteni samaa tahtia kuin kuskin niska muuttui punaiseksi Ladan mennessä ensin rinnalle ja siten ohi...
Octavia 1,9 tdi 2008
Rouvalla Skoda Rapid 1,6 tdi dsg -14
Pojalla Jetta V 2,0 tfsi -07

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy