Radion toiminta tien päällä

Aloittaja alltrack, 15.10.13 - klo:21:47

« edellinen - seuraava »

alltrack

Komea on tuo RNS315-laite. En sitten tiedä, onko kyseessä vika vai ominaisuus, mutta tällä hetkellä radion kuuluvuus on muodostunut haasteelliseksi. Ensimmäistä kertaa mökille mennessä tuli ongelma esiin. Radio vaihteli taajuutta oman mielensä mukaan. Parhaimmillaan kuuntelimme kolmea kanavaa satunnaisesti vaihtaen kanavalta toiselle. Tämän jälkeen "löysin" tuon valikon, josta näkee signaalin voimakkuuden. Voimakkuus vaihteli täydestä palkista olemattomaan, kuuluvuuden nimenä oli näkyvillä "stereo" ja "mono" ja "poor".

Kun taas pysähtyy, niin kuuluvuus on pääsääntöisesti hyvällä tasolla, "stereona". Liikkeelle lähdön jälkeen alkaa taas voimakkuus heilumaan.

Nyt muutama tuhat kilometriä myöhemmin vika hieman lievempi. Nyt kuuluvuus heiluu ja ajoittain tämän huomaan radion äänessä, joka välillä laskee ja hetken päästä nousee.

Ja tietysti, uusi auto kun on kyseessä, niin huoltoonhan tuo vietiin. Lopputuloksena tuomioksi saatiin: Ominaisuus. Verrattu koeajolenkillä toiseen samanlaiseen ja kuuluvuus vaihteli samalla tavalla.

Enemmän nyt kiinnostaakin, millä tuota kuuluvuutta voi parantaa ja onko uuden Alltrackin radio oikeasti näin hirveän huonolaatuinen?

clientti

Minulla Rns 350 ja ihan yhtä paska

Kennedy

Ei moista ongelmaa.
Oletteko katsoneet radion asetuksita miten RDS yms. palvelut ovat päällä? Sehän etsii automaattisesti taajuuden kun signaali heikkenee tarpeeksi.
300ZX
Passat Variant 2013

JarnoF

RDS:t päälle ja metrinen vaihtopiiska motonetistä. Vai onko autossa joku haineväantenni (jolla ei ole juuri mitään virkaa)?

Q8

Joillekin RDS aiheuttaa enemmän ongelmia kuin ratkaisee. Varsinkin sellaiselle joka ei ole tutustunut REG asetukseen... Itselläni 315 toimii omissa olosuhteissa ok, paitsi Groove heikkenee (siis kanava) kun ajelee golf-kentälle, mutta tuokaan ei nyt talvella haittaa.

Passatissa ei taida hainevässä olla kuin GPS? Radioantennit ovat ikkunoissa.
Passat B7 Variant 1,4TSI DSG Highline 3/2012
ex: Volvo XC90 2,5t

Sniiki

Alla nyt sijaisauto Golf RNS315 mankalla ja noteerasin myös tuon huonon kuuluvuuden työmatkalla, jolla omien Pasuunoiden RNS510 kikkareella ei ole koskaan ollut juurikaan ongelmia, eli kyllä taitaa olla mankkojen virittimissä eroja. Antenneissa tuskin on niin suuria eroja kun molemmissa nuo on kaiketi takalasissa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy