Vakavassa harkinnassa A6 Avant 3.0 tdi '10 - mitä huomioon?

Aloittaja Rokkitapsa, 08.09.13 - klo:20:07

« edellinen - seuraava »

vasara

Lainaus käyttäjältä: P.Alikka - 09.09.13 - klo:11:39
Todellakin palaa! Sisko osti vuosia sitten suurin piirtein tuon verran ajetun A6 Allroadin, nyt kilometrejä ~430 tkm ja rahaa on palanut enemmän kuin puussa kerkeää kasvaa. Mutta jos tuommoisen haluaa ja kertapaukkuna ei löydy sitä vajaata 100 kiloeuroa rahaa niin vähissä on vaihtoehdot... Kyllähän tuommoisessa on ainakin minun makuuni enemmän fiilistä kuin 1,4 Golfissa tai RS-Ocussa (puhumattakaan tästä omasta kiulusta... ;D).
430 tkm on karmea määrä kilometreja.. autossa kuin autossa, noilla kilsoilla, alkaa mennä pala palalta isompia ja kalliimpia juttuja uusiksi.
Yli 200-300 tkm autoilla ajavien pitää pystyä harrastelemaan remontteja jo itse, muuten rahaa palaa, suhteessa auton jäännösarvoon, tolkuttomasti.

P.Alikka

Lainaus käyttäjältä: nokivasara - 09.09.13 - klo:13:04
430 tkm on karmea määrä kilometreja.. autossa kuin autossa, noilla kilsoilla, alkaa mennä pala palalta isompia ja kalliimpia juttuja uusiksi.
Yli 200-300 tkm autoilla ajavien pitää pystyä harrastelemaan remontteja jo itse, muuten rahaa palaa, suhteessa auton jäännösarvoon, tolkuttomasti.
Näin on. Tosin tuo siskon Audi on loppuviimein toiminut hyvin vaikka tekniikka on se surullisen kuuluisa 2,5 TDI... Mutta touhutonneja on palanut mm. ilmajousituksen korjaukseen vaikka remontin pääasiallisesti on itse tehneetkin. Paljon ajavalle tuommoiset isot dieselit ei myöskään kulutuksen suhteen ole ideaalivalintoja. Jokainen voi päissään laskea pyörivät eurot silmissään jos A6 "hötäsee" (Jopea lainatakseni) reilut 8 litraa sataselle vs. Passat joka kulkee reilulla 5 litralla saman matkan. Siskoplikka ajeli tuolla Audillaan yhteen aikaan semmoiset >60 tkm vuoteen...

Mutta onneksi kaikki eivät laske pennejä sentilleen ja uskaltavat ajaa noilla hienoilla autoilla muutenkin kuin kaupasta pihalle.
Ajossa I: Seat Leon ST FR 1,8 TSI DSG
Harrasteena: Nahkea Opel
Ex-VAG Skoda Octavia 2,0 TDI+DSG

Vesihiisi

#32
Lainaus käyttäjältä: hapelton1 - 09.09.13 - klo:13:02
Itse en oikein ymmärrä miksi ihmetellään kallista huoltoa ja silti ostetaan uusi auto. Ainakin Audi tiputtaa hinnastaa noin puolet 4-5 vuoden päästä ja tämän jälkeen arvonalentuminen hidastuu merkittävästi. Luulisi näillä arvonalennuksen tonneilla korjaavan sitä vanhaa  autoa jo aika paljon.

Lisäksi näiden uusimpien mallien vikalista on aika vakuuttava (DSG, ketju ongelmat, öljyn kulutus, pumppusuutin, erillisten peltiosien maalaus/korjaus ongelmat, ruoste ja jne...) Näissäkin sitten arvotaan kuinka monta kertaa sama osa joudutaan korjaamaan ja mikä on maahantuojan mahdollinen vastaantulemisen osuus.

Tästä näkökulmasta vanhempi auto alkaa tuntumaan suoranaiselta sijoitukselta.

Minun ajatuskulkuni menee näin: uuden auton ostajalla on rahaa sen ostamiseen, muutoin ei olisi kauppa syntynyt. Varaa lienee myös arvon alenemiseen. Käytetyn kohdalla saattaa joku venyttää budjettiaan tuollaiseen arvokkaaseen käytettyyn ja sitten yllätyksenä tulevat kalliit kulut. Eli on siis varaa ostaa arvokas käytetty, muttei enää sitä pitää. Tietenkin voidaan pitää hölmönä sitä, joka ostaa käytetyn auton ja ajattelee, ettei siihen tule mitään korjattavaa. Lisäksi, Audissa sinänsä suoraviivainen korjaus maksaa pirskatin paljon enemmän kuin jossakin muussa merkissä. Toyotassa tai Ooppelissa tekee tonnilla aika paljon, Audissa vasta konepelti avataan.

En halua ketään pelotella tai arvostella, muistelen vain niitä taannoisia iiiisoja korjauslaskuja. Kuten taannoin johonkin kirjoitin, ekat 175 tkm menivät vähillä korjauksilla, sitten alkoi mennä monenlaista ja usein. Ja, kohtuullisen lyhyessä ajassa A6:n arvo laski 40 kâ,¬:sta 17 kâ,¬:oon. Toki hienoa kyytiä!

EDIT: Typofix.

Skula

Onkohan tässä ilmajousitus? Onkohan se jokaisessa A6 Allroadissa?

Jos tämmöisen saisi rautajousilla, ottaisin ehdottomasti sellaisen..

Muuten tekniikka on varmasti tuon ikäisenä hyvin koeteltua ja V6 TDI erinomainen pannu vaikka ajaa se 300tkm..
Romurautaa ja paalivehkeitä.

VWonderman

Lainaus käyttäjältä: Skula - 09.09.13 - klo:13:41Onkohan tässä ilmajousitus? Onkohan se jokaisessa A6 Allroadissa?

Jos tämmöisen saisi rautajousilla, ottaisin ehdottomasti sellaisen..
Tässähän puhutaan nyt ihan normi-Avantista, eli alla on ihan rautajouset. Pussitkin olisi toki saanut lisähintaan. Kaikissa A6 alluissa on aina ollut vakiona ilmajouset ja on edelleenkin.

En kyllä ymmärrä jeesustelua auton iästä ja kilometreistä, ei kai neljä vuotta vanha uusi ole? :o Tuostakin saa kunnollisella puunauksella erittäin siistin, ja nahoistakin saa kiillon pois. Itse ostaisin heti tuon jos olis pätäkkää, tosin hinnasta tinkisin sen muutaman tontun pois. :D
Very Odd Looking Vehicular Object
(•_•)

P.Alikka

^Itse en ostaisi, vaikka varmaan tuosta hiukan tingattuun hintaan pätäkkä riittäisikin, mutta nimim. Vesihiisin tuomaan asiaan kannattaa todella kiinnittää huomiota. Tuommoisen ylläpito maksaa merkittävästi enemmän kuin esim. tämmöisen karvalakki riisinkäristimen. Oma rahapussi ei siis venyisi noihin käyttökuluihin ja jokaista mahdollisesti korjattavaa asiaa odottaisi kauhulla ja pelkkää makaroonia syöden... Mutta jos nämä asiat on kirkkaana mielessä niin onhan tuommoinen lähes täydellä moottorilla varustettu automaattivaihteinen nelivetoinen "möhkäle" hieno laitos!
Ajossa I: Seat Leon ST FR 1,8 TSI DSG
Harrasteena: Nahkea Opel
Ex-VAG Skoda Octavia 2,0 TDI+DSG

Skula

Lainaus käyttäjältä: VWonderman - 09.09.13 - klo:14:16
Tässähän puhutaan nyt ihan normi-Avantista, eli alla on ihan rautajouset. Pussitkin olisi toki saanut lisähintaan.

Oi!

No sitten. Mitä tuossa nyt voi olla niin pelottavaa jotta pitäis jättää ostamatta? Suomen tiet on täynnä paljon epäilyttävämpikin ostoksia.
Romurautaa ja paalivehkeitä.

Pertsa

Lainaus käyttäjältä: Skula - 09.09.13 - klo:14:27
Oi!

No sitten. Mitä tuossa nyt voi olla niin pelottavaa jotta pitäis jättää ostamatta? ....
Kiiltävä ratti...   :P

jlindstrom

Lainaus käyttäjältä: Skula - 09.09.13 - klo:14:27
Oi!

No sitten. Mitä tuossa nyt voi olla niin pelottavaa jotta pitäis jättää ostamatta? Suomen tiet on täynnä paljon epäilyttävämpikin ostoksia.

Lähinnä jäätävä hinta! :)

Joku tuolla aiemminkin tuosta saksan tuonnista jutusteli. Eli varmasti ostaa vaikka saksasta Audi-merkkiliikkeestä vastaavan kanisterin halvemmalla.

//Juha

VAG!

160 tonnia ajettu 2009 tuonti-A6 ja myyjänä Kamux. On sellainen kombinaatio, että lopputulos voi olla ihan mitä vain.

Itse en tuollaista uskaltaisi hankkia, ellen omaisi vankkaa kokemusta kutosista. Jos kokemusta löytyisi ja yksilö vaikuttaisi hyvältä, niin mikä jottei. Hieno voimalinjahan siinä on.

Pertsa

Täällä nyt on moni moittinyt tuota Kamuxia. Kertokaa joku joka paremmin  tiedätte ko. firmasta. Itsellä ei ole mitäänm kokemusta/käsitystä. Taisi alkuperäinen kyselijäkin peräänkuuluttaa lisäinfoa tuosta firmasta.

Skula

Lainaus käyttäjältä: jlindstrom - 09.09.13 - klo:14:44
Lähinnä jäätävä hinta! :)

No joo, en ajatellut hintaa, ihmettelin kolme vuotta vanhan, luokkaa paremman "perusauton" ostamiseen liittyvien riskien korostelua.

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 09.09.13 - klo:14:35
Kiiltävä ratti...   :P

No tämä!  ;D
Romurautaa ja paalivehkeitä.

hapelton1

Samoilla kilsoilla ehtii jo moneen muuhun VAG autoon vaihtaa 2-3 moottoria. Pysyyhän se moottori hyvänä kun jaksaa jatkuvasti päivittää :)

Rokkitapsa

Kävin tänään koeajamassa 09 A4:n manuaalina, samalla koneella ja yllätyksekseni magnetic ride -alustalla. Oli varsin mukavaa kyytiä, ja alusta toimi hienosti, varsinkin dynamic -moodilla meno oli varsin vakuuttavaa tasaisella tiellä.

Jos vähän tinkisi tilantarpeesta, niin tuo olisi ihan passeli vaihtoehto sporttiratteineen ja -penkkeineen, hinnoittelukin omalle kukkarolle passelimpi. Varustelutaso suppeampi, mutta olen pärjännyt kännykän navilla tähänkin asti, eikä äänentoiston tarvitse olla priimaa.

Enkä ole vielä ajanut eläessäni ensimmäistäkään automaattia, joten en näe sen hyötyjä kunnolla.

Niin ja kävin tänään hintakeskustelun Kamuxin edustajan kanssa, ja kuulemma hinta on "tiukka". En taida jaksaa tingata, ja muutaman tämän ketjun viestin perusteella saisi muutenkin olla pelko persauksessa, jos tuon kutosen ostaisi  ;)
A4 Avant 3.0 TDI (b8)

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Vesihiisi - 09.09.13 - klo:10:07
Uudessa autossa käyttökulut ovat paremmin hallinnassa,


Totta, uudessa autossa rahaa palaa takuuvarmasti aivan jäätävään tahtiin. Käytetyllä voi taidolla (ja tuurilla) ajaa lähes ilmaisia kilometrejä. Pientä harrastuneisuutta ja kauppamiehen vikaa se kuitenkin vaatii.

Lainaus käyttäjältä: Vesihiisi - 09.09.13 - klo:10:07tuollaiseen isoon Audiin parin yksilön omakohtaisella kokemuksella palaa melkoisesti pelimerkkejä huoltoihin, korjauksiin,

Korjausbudjettiin on hyvä varta toimintatonni jos toinenkin. Huoltaminen ei kuitenkaan ole sen kalliimpaa kuin uusissakaan, varsinkin kun huollot voi tehdä itse tai teettää osaavalla korjaamolla.


Lainaus käyttäjältä: Vesihiisi - 09.09.13 - klo:10:07vakuutukseen, autoveroon,

Uutta autoako ei sitten vakuuteta?
Ajoneuvovero lienee joitakin kymppejä per vuosi korkeampi, kun päästöt ovat vielä lähellä todellista.

Ei näistä mitään käytännön eroja saa aikaan.


Lainaus käyttäjältä: Vesihiisi - 09.09.13 - klo:10:07Lisäksi arvo edelleen laskee euromääräisesti runsaasti, olkoon prosentuaalisesti miten hyvänsä.

Ainakin tämän ketjun autossa, jossa on räikeästi ylihintaa. Siitä lähtee 10 tonni heti kaupanteon jälkeen..

Sen sijaan sopivalla hinnalla ostaessa voi hyvin ajaa vuoden ja saada omansa pois. Arvonalenema silloin 0,- euroa ja se on halpaa ajoa se.

pomo

^ Täytyy kyllä sanoa, että tuo on kaupankäyntiä jos meinaa vuoden ajaa ilman arvonalennusta!

jlindstrom

Lainaus käyttäjältä: pomo - 09.09.13 - klo:19:32
^ Täytyy kyllä sanoa, että tuo on kaupankäyntiä jos meinaa vuoden ajaa ilman arvonalennusta!

Niin on, mutta on kyllä ihan mahdollistakin. Tiedän pari tapaustakin.. itse en tuossa kyllä ole onnistunut. Esim noilla B7 nelivedoilla tiedän muutamien tuossa onnistuneen ja samaten octavia II:sen kanssa. Molemmat noista pitäneet kyllä arvonsa todella hyvin, etenkin ocun kohdalla suorastaan epärealistisen hyvin.

//Juha


Sent from my iPad using Tapatalk HD

TTL

Nykyiset: Opel Vivaro L2H1 107 kW Van Edition 09/2017 ja MB S 500e L 5/2015

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: pomo - 09.09.13 - klo:19:32
^ Täytyy kyllä sanoa, että tuo on kaupankäyntiä jos meinaa vuoden ajaa ilman arvonalennusta!

Käytetyillä se onnistuu, kunhan tekee kotiläksyt ennen ostamista. Esmes edellinen Priukseni oli sellainen peli, jolla tuli ajettu 15 kk ja sain omani pois. Nykyisellä on realistisesti 3-4 tonnia pelivaraa eli täytyy myydä siinä vaiheessa.

Uusilla ei onnistu kuin eräillä keskustelijoilla, joille suorastaan maksetaan vuoden ajamisesta.  ;)

jusape

Lainaus käyttäjältä: TTL - 09.09.13 - klo:20:50
Merkkiä vaihtamalla tuolta löytyy hyvä yksilö!

Kuuluu melkein mersufoorumille, mutta miksi ihmeessä maksaa tollasesta 4v vanhasta liki 5-kymppiä??

Vesihiisi

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 09.09.13 - klo:20:56
Käytetyillä se onnistuu, kunhan tekee kotiläksyt ennen ostamista. Esmes edellinen Priukseni oli sellainen peli, jolla tuli ajettu 15 kk ja sain omani pois. Nykyisellä on realistisesti 3-4 tonnia pelivaraa eli täytyy myydä siinä vaiheessa.

Uusilla ei onnistu kuin eräillä keskustelijoilla, joille suorastaan maksetaan vuoden ajamisesta.  ;)

Minulla ainakin jok'ikinen auto on tullut kalliiksi, uudet ja vanhat. Arvo on laskenut paljosta hurjan paljoon. olen aina ostanut kalliilla ja myynyt halvalla. Enpä olekaan autokauppias. Ikinä en ole autoa itse korjannut, enkä korjaa.

Uudessa autossa kulurakenne on paremmin ennustettavissa, oli se sitten suuri tai pieni, yllätyksiä ja korjauksia tulee vähemmän.

Mutta nyt toki syyllistyin menemään alkuperäisestä aiheesta jonkin verrankin sivuun...

kai75

Mielenkiintoinen keskustelu tuli neuvojen kyselystä, tuntuu et palstalaiset ajavat vain pari vuotta ja muutaman kymmenen tuhatta kun 160 tkm on paljon 3.0TDIlle... ???

Itse vaihdoin keväällä vm. 2005 A6 3.0TDIn 304 tkm ajettuna uuteen A6:een. Auto oli minulla uudesta saakka ja ajoin kahden ensimmäisen vuoden aikana 150 tkm. Huollot teetettiin aina Audilla (pari jarrulevyvaihtoa muualla) ja koska ajotavat olivat aika usein vauhdikkaat niin kuluvaa osaa (mm. jarrupaloja) tieten uusittiin välillä tiheämmin ja välillä harvemmin.

Kuitenkaan esim. iskareita tai jousia (vakioalusta) ei vaihdettu koko aikana ja viime vuosien katsastuksissa niissä tehot olivat aina 70-75%. Myöskään nelivetoon ei tehty muuta kuin nyt 300 tkm:n huollossa vaihdettiin takavetareiden suojakumit (hikosivat öljyä).

Tiptronic antoi periksi (tyyppiviastaan) ja korjattiin muutama tonni ennen 300 tkm, mutta muuten olin erittäin tyytyväinen autoon, koska isolla koneella ja nelivedolla varustetulla autolla ei tarvinnut ikinä pelätä mitään keliä (eikä tarvinnut palella  :D), oli sitten missä päin Suomea tahansa.

Auto meni keväällä vajaassa parissa vkossa vaihtoautorivistä, epäilen että voimalinja oli se mikä sen "myi". Autoliikkeen fiksin jälkeen olisin voinut hyvin hakea auton vaikka itselleni takaisin kakkosautoksi, sen verran autosta hyvä fiilis jäi. Esim. edelliset volvoni eivät herättäneet 200 tkm:n jälkeen mitään tuntemuksia, päälimmäisenä niiden vaihdon aikaan taisi olla et "hyvä että eroon pääsi"  ::)

Mutta summasummaarum eihän tuollaisen 3.0TDIn omistaminen missään tapauksessa halpaa ole, vakuutukset, polttoaine, verot yms. maksaa rahaa, joten autoa valitessaan pitää punnita mitä autoltaan haluaa. Arvostatko matkanteon mukavuutta, varmaa liikkuvuutta nelivedolla, tehoa & tilaa vai sanelevatko autoilun kustannukset sen, että joudut tyytymään kompromissiin, joka ei miellytä?
Exät: Audi A6 3.0TDI Avant Quattro tiptronic -05, Volvo V70 D5 Aut -02, Volvo V70 TDI Aut -97

Rokkitapsa

Käyttö- ja huoltokulut ovat suurin piirtein tiedossa, niitä on laskeskeltu monta kuukautta. Saa nyt nähdä, päädynkö kuitenkin neloseen, kunhan koeajan kutosen ensin, kun ajo-ominaisuuksista ei ole kokemusta. Nelonen miellyttää ulkomuodoltaan enemmän (b8) kuin c6 -korimallin kutonen, tilojensa puolesta valitsisin kutosen. Ja onhan tuo jossain määrin myös hintakysymys.
A4 Avant 3.0 TDI (b8)

V-O

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 09.09.13 - klo:14:52
Täällä nyt on moni moittinyt tuota Kamuxia. Kertokaa joku joka paremmin  tiedätte ko. firmasta. Itsellä ei ole mitäänm kokemusta/käsitystä. Taisi alkuperäinen kyselijäkin peräänkuuluttaa lisäinfoa tuosta firmasta.
Kuluttajaviraston TOP3-valituslistalla autokaupoista
1. Laakkonen
2. Rinta-Jouppi (ei yksilöity mikä niistä kolmesta)
2. Kamux
4. Delta-Auto

tmr97

Mahdin näkemys hinnasta on:
pyynti: 31327
myynti: 29010

Koska verotus pohjautuu noihin mahdin hintoihin, niin liikkeen pyynti 37900 on ihan liikaa. Tuolla hinnalla avonalennusta tulee uutta 35-40kâ,¬ autoa enemmän.


skk

Niin tuo Kamux..
Kamuxhan on perinteisesti haalinut saksasta ne raadoimmat yksilöt - halavalla - ja myynyt sitten täällä hyväuskoisille "huippusiisteinä saksantuonteina"

Kvee

Lainaus käyttäjältä: Rokkitapsa - 09.09.13 - klo:22:31
Käyttö- ja huoltokulut ovat suurin piirtein tiedossa, niitä on laskeskeltu monta kuukautta. Saa nyt nähdä, päädynkö kuitenkin neloseen, kunhan koeajan kutosen ensin, kun ajo-ominaisuuksista ei ole kokemusta. Nelonen miellyttää ulkomuodoltaan enemmän (b8) kuin c6 -korimallin kutonen, tilojensa puolesta valitsisin kutosen. Ja onhan tuo jossain määrin myös hintakysymys.
Nelonen oli ainakin minun kokemuksen mukaan parempi ajaa (omani oli toki mopodiesel), mutta kyllähän ne tilat aika pienet on jos takaboksissa jotain isompaa joskus kuljetella pitää. Myös takapenkiläisiä ajatellen - jos sellaisia usein on - mielestäni vähän pieni.

Vesihiisi

Lainaus käyttäjältä: Kvee - 10.09.13 - klo:14:15
Nelonen oli ainakin minun kokemuksen mukaan parempi ajaa (omani oli toki mopodiesel), mutta kyllähän ne tilat aika pienet on jos takaboksissa jotain isompaa joskus kuljetella pitää. Myös takapenkiläisiä ajatellen - jos sellaisia usein on - mielestäni vähän pieni.

Olenko väärässä muistellessani, että kutosessa on istuin mitoitettu leveämmälle kropalle kuin nelosessa? Isompi johtaja, leveämpi ahteri? Itselleni kutosen vakioistuin oli leveyssuunnassa turhan väljä. Takaloosterissa lisätila oli toki hyödyksi.

Kvee

#58
Lainaus käyttäjältä: Vesihiisi - 10.09.13 - klo:14:19
Olenko väärässä muistellessani, että kutosessa on istuin mitoitettu leveämmälle kropalle kuin nelosessa? Isompi johtaja, leveämpi ahteri? Itselleni kutosen vakioistuin oli leveyssuunnassa turhan väljä. Takaloosterissa lisätila oli toki hyödyksi.
Mulla oli molemmissa - siis B8 ja C6 - vakiopenkit (kutosessa tosin nahoilla ja sähköllä) ja kyllä se kutosen penkki ehkä aavistuksen väljempi oli. Tiedä sitten vaikuttiko liukkaampi nahkapinta fiilikseen. Hyviä penkkejä oli molemmat.

E: Tarkoitin siis tuota vanhempaa A6 mallia, enkä C7 versiota

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: hapelton1 - 09.09.13 - klo:08:57
Kaksi vaihtoehtoa:
1) Ostat Audin ja suututat naapurit. Naapurit eivät todennäköisesti tiedä kilometrejä, joten luulevat autoa uudeksi. Kateus nostaa varmasti sarviaan...
2) Ostat hajuttoman ja mauttoman RS:n ja naapurisopu pysyy varmasti yllä. Teinikärryyn on helppo samaistua ja muistella yhdessä vanhoja hyviä aikoja... Lisäksi sitä Skodan ylitehokasta moottoria on syytä myös ylistää (Audin hinnat alkaen tehoversio)

Audissa on hieno moottori ja hyvät varusteet. Varmasti makoisia kilometrejä. Hintaa ehkä se vitonen likaa.

+1

Skodistit ovat näköjään kateellisia ja katkeria.  ;D

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy