Audi 1,9Tdi dpf, tehot katoaa ajossa

Aloittaja Jaskamad, 26.08.13 - klo:09:12

« edellinen - seuraava »

Jaskamad

Moi, mistä voi olla kyse, kun A3:n 1,9 tdi koneesta lähtee tehot ja veto kokonaan kesken ajon?
- tapahtuu ajoittain kaikilla vaihteilla ja nopeuksilla, sekä kiihdytyksissä kuin myös tasaisella nopeudella. Yhtälailla sekä kylmällä että lämpimällä koneella.
- virrat ei häviä ja kierrokset nousee kun kaasuttaa, vetoa ei vaan ole lainkaan. Ei siis yhtään.
- ei tartte kuin painaa kytkin alas ja vaihtaa vaihdetta, niin vetää heti taas normaalisti.
- ilmenee satunnaisesti, perjantaina ensimmäisen kerran. Sitten ajoin 400km, kunnes tapahtui taas eilen pari-kolme kertaa. Tänään aamun työmatkalla (15km) taas kolme kertaa hyytyi.
- kyseessä 2009 a3 tdi dpf, ajettu 116tkm ja määräaikaishuolto 2500 km:n päästä.

Osaisitteko sanoa, mistä tämä johtuu tai voi johtua? Onko vika kallis korjata (merkkhuolto)? Käsittääkseni ilmansuodattimen tukkeutuminen voisi aiheuttaa ko. oireita?

Kiitos erukäteen.

Hakusanoja: 1,9 tdi hyytyy, 1,9 tdi tehot lähtee, Audi A3 1,9tdi dpf

Guest-383351

Käytäppä piuhanpäässä autoasi jonkun VCDS velhon luona. Voi olla että sieltä on DPF:n paine-eroanturi tiensä päässä, jolloin suodatin on tukossa ja auto menee jopa vikatilaan. Uusi anturi on luokkaa 85e ja sen voi uusia itsekin. Näitä on "jokunen" mennyt tässä viime aikoinakin...

Yksi vaihtoehto on tietty turbo ja sen ohjaus, mutta tasakaasulla ajaessa se tuskin nuin kiukuttelee.

Jaskamad

Kiitos vastauksesta! Mihin tai kenelle kannattaisi kiikuttaa piuhalle, kun itse majailen pk-seudulla. Yhteystietoja voi vinkata vaikka yv:llä.

Jaskamad

Kiitokset sukkelasta jeesistä! Nyt on koodit luettu:

Ensimmäisellä kertaa antoi kaksi vikaa:
1) glowplug for cylinder 2
2) exhaust pressure sensor 1 (g450). Po-473-000 Signal too high.
Toisella kertaa ei näyttänyt kuin tuon pakokaasusensorin.

En haltsaa näitä hommia pahemmin, joten kävin merkkihuollossa. Ihmettelivät miten ko. sensorin vika voisi hyydyttää auton kokonaan. Pitää kuulemma sähkärin tutkia, ja selvitys kustantaa 75e (luenta) + 165e / h selvitys. Tunti on kuulemma minimiveloitus. Eli rontti parisataa menee, että päästään edes alkuun hommassa.

Arvostaisin kovasti, jos joku tunnistaa vikakoodien perusteella, mistä tässä voisi olla kyse. Merkkihuollosta en saanut sen järkevämpää vastausta kuin, että "siellä voi olla koko pakari ihan tukossa". 😃

Guest-383551

Tuo on juurikin se mainitsemani DPF:n paine-eroanturi joka kertoo että signaali on liian korkea. Eli äkkiä väittäisin että anturi on rikki tai sitten DPF on ihan tukossa. Se sitten mikä tukoksen on aiheuttanut, on pieni kysymysmerkki. Liekö tuo sitten seurausta jo pidempään väärää arvoa antaneesta paine-eroanturista.

Ensimmäisenä lähtisin pakkopolttamaan DPF:ää tyhjäksi. Omista ajosuoritteista riippuen DPF voi tukkeutua niin, että se ei ole saanut regeneroitua sitä hetkeen. Pakkopoltto onnistuu VCDS:llä ja vaatii joko paikallaanoloa tai sitten ajoa maantiellä riittävällä nopeudella/kierroksilla riittävän pitkään.

Ohjeet hommaan: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Diesel_Particle_Filter_Emergency_Regeneration

Halvimmillaan pääset tuon polton jälkeen eteenpäin kun menet ja ostat autoosi tuon G450 paine-eroanturin, vaihdat sen, poltatte DPF:n uudelleen tyhjäksi ja sopeutatte paine-eroanturin. Tuon toki voivat tehdä liikkeessä, mutta osan hinta on tosiaan tuo n. 85e ja siihen työt päälle useammalta tunnilta. Vielä jos tuo pitää "diagnosoida" tuolla 165e/h tuntitaksalla niin huhhui... äkkiä tulee osaava VCDS velho halvaksi :)

Osanumero tuolle DPF:n paine-eroanturille on 076 906 051 A Hinta tuolle osalle suomesta 84,20e. Saksasta tilaten ~50e + postikulut. Usein hyllytavaraa merkkitiskillä. Osa näkyy yleensä apukuskin puolella konehuoneessa tulipellissä kiinni, ja siihen tulee kaksi paineletkua sekä johtoliitin.

Osahan on tämännäköinen:

RSOCUstin

#5
Ei kannata ainakaan Audicenteriin viä. Suosittelen jos Espoossa asut niin Das Autohuolto ja on niil Hki:ssä piste kans. Ei siellä putki oo viel täynnä, tietysti jos jo pitemmän aikaa kerännyt sitä täyteen ja nyt löi viat päälle. Anturi uus niin selviää osaksi. Toi eka koodi on mullekin outo. Hetken kuuklettelu niin sehän on hehkun vikakoodi?
Ei turbon siivet voi viel ehkä olla jumissa, tietysti jos körötelty?
Kookleta nuo koodit niin eiköhän se vika selviä.


Jaskamad

Kiitos, täytyy kysyä tarjous tuolta Das Autohuollosta myös. Omassa ajo (viimeiset 10tkm) on ollut ihan reipasta maantiajoa lähinnä motarilla, minkä ei nyt niin paljoa pitäisi dpf:ää täyttää. Käsittääkseni myös mahdolliset turbon viat olisivat näkyneet vikaluennassa? Samoin jos tuo vika olisi dpf suodattimessa, siitä pitäisi ihan palaa merkkivalo. Ja autossa ei siis pala mikään merkkivalo, eikä ajotietokone käskytä viemään huoltoon.

Aloitan operaation tuosta anturista.

Kiitos vielä kaikille vinkeistä ja jeesistä!

Jaskamad

Dodii, anturi oli siis sökönä ja DPF oli juuri siinä määritysrajalla, että olisiko ajossa onnistunut enää regenerointi. Tämän vuoksi tehtiin myös ohjelmistolla pakkopoltto. Ennen polttoa DPF kuormitus oli jotain 40% ja polton jälkeen 3%. Koko operaatio onnistui osineen about samaan hintaan, mitä merrkihuollossa olisi maksanut pelkkä vianetsintä sähkärin toimesta.

Toivottavasti tehojen häviäminen ratkesi tällä, pitänee havannoida vielä ajossa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy