Toyota Auris hybrid 2013

Aloittaja Peeveli, 20.05.13 - klo:20:40

« edellinen - seuraava »

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 24.08.13 - klo:18:42
Tuosta tulee mieleen,paljonko oli verta alkoholissa?Toivottavasti vasta mökille saapumisen jälkeen.

Heh, voisi ollakin osasyy. ;D Päätoimittaja Larmelan juttuja kun on vuosia tullut huvikseen luettua (lähinnä tosin kirjastossa tai divarista tuoreehkona lehtenä koska ei tuosta "laadusta" halua uuden lehden hintaa maksaa) niin kyllä se kaveri koheltaa. Hän tekee semmoisia pikkupoikamaisia kohellusretkiä tyyliin Kehä I:stä eestaas vuorokausi Cadillac Escaladella, Mäkkärin hampurilaisen tähden tehty reissu Eurooppaan, Hiacella lippis päässä kesä-Suomessa viemään tavaroita mökille, jne.

No joo, ei aiheesta tällä palstalla sen enempää...

skriko

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 24.08.13 - klo:18:42
Tuosta tulee mieleen,paljonko oli verta alkoholissa?Toivottavasti vasta mökille saapumisen jälkeen.

Mites jos esim. Hondan CR-Z:ssa tyhjenee akku. Onkohan se yhtä yksinkertainen asia kuin "normaalissa" autossa. Sciroccoa en katso normaaliksi autoksi tässä hommassa kun ovessa ei ole avaimen reikää ja ikkunat eivät laske ja joutuu repimään oven "väkisin" auki.
Celicassa ei muuta kuin manuaalisesti ovi avaimella auki, nokkapeltiauki ja akku lataukseen 20 minuutiksi ja avaimestä käymään.
Hybridi akutkin tyhjenee, niin latautuvatkohan ne sitten sen jälkeen normaalisti ajossa kun on ensin ladannut tavallisen akun.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: skriko - 24.08.13 - klo:18:59
Mites jos esim. Hondan CR-Z:ssa tyhjenee akku. Onkohan se yhtä yksinkertainen asia kuin "normaalissa" autossa.

Hybridi akutkin tyhjenee, niin latautuvatkohan ne sitten sen jälkeen normaalisti ajossa kun on ensin ladannut tavallisen akun.

Kaikissa hybrideissä joita olen tutkinut (ja omistanut 2*Prius) on kaksi erillistä sähköjärjestelmää ja tietysti akkuakin. Kaikki normaalit sähkövehkeet kuten valaistus, ikkunat, puhaltimet jne. toimivat tavallisella 12 V jännitteellä, jonka akku on takakontissa. Hybridijärjestelmän reilun 200 V:n akku on täysin erillinen, eikä sen tyhjäksi ajamisella ole mitään vaikutusta liikkeelle lähtöön. Silloin vaan ei ole sähkömoodia käytettävissä eli polttomoottori pärähtää käyntiin.

Ekaan Priukseen vaihdoinkin tuon 12 V:n akun. Maksoi vain 90 euroa, eikä vaihtaminen ero millään tavoin normaalin akun vaihtamisesta. Akunkengät irti, akku pois, uusi tilalle ja kengät kiinni. Ainoa ongelma oli takalokasuojan takan piilotellut toinen kiinnityspannan mutteri, johon ei meinannut löytyä riittävän pitkää hylsyä.

Priusten ohjekirjoissa on ohjeet apuvirralla käynnistämiseen eli senkin pitäisi onnistua normaaliin tapaan.

skriko

Ok.Kiitos tiedosta. Kyllä kovasti tuo uusi helmiäisvalkoinen CR-Z polttelisi.Liikeihmisenä tulee kuitenkin ajateltua myyntiä ennenkuin on ostanut. Tänään maksettiin 1000â,¬ enemmän 5/12 aj. 2600 kullanvärisestä, kuin millä saisin tuon uuden ajamattoman valkoisen. Eipä vaan taida kovin haluttu olla, kun on maannut 2,5 vuotta kaupassa.

Väärä osio modet voivat niin halutessaan siirtää Hondan puolelle.

Peeveli

Alkaa hermot mennä pikku hiljaa autoon ohjelmoitujen piippausäänien takia. Muutaman kerran autoa kuivatessani kyljistä, on alkanut kuulumaan yhtenäinen piippausääni. Kun oven avaa, se lakkaa, mutta on saattanut alkaa hetken päästä uudelleen. Varashälytinkään se ei voi olla kun sellaista en ole autooni ruksinut. Tänä aamuna teki taas saman äänen, kun laiton kuskin oven kiinni. Lisäksi etupuskurin tutka piippaa kun autolla lähden kotipihasta kadulle, ja siinä on lievä viistetty reunakivi. Kaiken huippu on, että seistessäni liikennevaloissa takatutka saattaa piippailla itsekseen jos joku auto tulee taakse seisomaan eikä ole edes kovinkaan lähellä Aurikseni takapuskuria. Japsit taitavat rakastaa vimpaimissaan kaikenlaisia ääniä ja taas tämmöinen hiljaisuudesta pitävä suomimies ei.


lari

Jahas laatuongelmai kaikilla valmistajilla... no osin syynä rupee tietty oleen softaongelmat !!

Itse kävin myös Auris Hybrid koeajolla kun tuli  tietoja farkun (sports tourer) hinnoista etc. Aika lailla hymyssä suinhan tuolla matkaa teki mutta suurin rasittava juttu oli se kun piti polkaista vauhtia masiinaan ... siis se hirveä koneen huudattaminen. Se oli jotakin joka toi mieleen muistot siitä kun edellisen kerran Toyotalla ajellut eli joskus varhaisella 80-luvulla.

Uti

Itselläni aiemmin olleessa Priuksessa (04/12-02/13) tapahtui tuo pitkä piippaus esim autoa pestessä jos auton avain oli taskussa! Eli laitoin sen aina hieman kauemmas. Avaimen taskussa ollessa myös vesiletkulla autoa huuhdellessa saattoivat auton ovien lukot avautua ja sulkeutua veden osuessa oven kahvojen automaattisen avauksen kosketuskohtiin!

Markku

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Uti - 26.08.13 - klo:15:53
Itselläni aiemmin olleessa Priuksessa (04/12-02/13) tapahtui tuo pitkä piippaus esim autoa pestessä jos auton avain oli taskussa! Eli laitoin sen aina hieman kauemmas. Avaimen taskussa ollessa myös vesiletkulla autoa huuhdellessa saattoivat auton ovien lukot avautua ja sulkeutua veden osuessa oven kahvojen automaattisen avauksen kosketuskohtiin!

Markku

Tuo oli tuttua huttua autoa pestessä Volvo V40:ssä; siinä oli nimittäin keyless-systeemi varusteena eli ovetkin avautui kahvasta vetämällä jne. Mutta: tässä SähköNauriksessani ei ole keylessiä, eli kauko-ohjaimella tapahtuu ovien lukitus ja avaaminen, ainoastaan starttaus on napista. Mikä lie hulluus iskenyt autoon...

Voimasavu

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 27.08.13 - klo:07:14
Mikä lie hulluus iskenyt autoon...

Sitä harmittaa kun meinaat vaihtaa sen pois! ;D

TTL

Meikäkin pääsee pian väittelemään tällä areenalla... Opel-ketjussa enemmän.
Nykyiset: Opel Vivaro L2H1 107 kW Van Edition 09/2017 ja MB S 500e L 5/2015

Hawtin

Lainaus käyttäjältä: TeBsu - 20.05.13 - klo:21:33
Hiano Auris.... Toivottavasti tämä näkis ensilumen Peevelin omistuksessa  ;)

Jälkiviisaana voipi todeta, että ei nähnyt. ;D

Superb Combi Sportline 2.0 TSI ABT 336 4X4 DSG

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy