Kokemuksia Toledosta

Aloittaja Vankka, 14.05.13 - klo:13:02

« edellinen - seuraava »

TDiih

Lainaus käyttäjältä: Lalli - 07.02.19 - klo:14:10
1.2 Tsi nyt ajeltu 3v2kk ja 69tkm mittarissa. Ensimmäinen vikavalo syttyi eilen, "tarkista oikea ajovalo" ja polttimohan sieltä oli palanut. Onkos näissä H7 vai mikä? Ohjekirja ei kerro asiaa mitä hiukan hämmästelin...

Mutta tosiaan tämän pahempia murheita ei ole ollut, kop kop.

Polttimon tyyppi lukee useasti umpion lasin yläpinnassa, eli siinä pinnassa mikä jää nokkapellin alle piiloon. En tiedä päteekö tämän kohdalla, mutta useassa autossa näin ainakin on ollut.
ID.3 Pro Performance Life 150 kW 58 kWh
Audi A4 1.8T Avant B7 eFlexFuel
Octavia BKD DSG
VW Golf 1.9 TDI -98

Lalli

Lasissa ei lukenut mitään polttimoista, umpion reunassa mustassa muovissa oli jotain numeroita mutta en osannut ainakaan tulkita mitään polttimoon viittaava. Sain äherrettyä poltimon irti (olipa taas hankalaa vaikka tilaa periaatteessa on) niin H7 se oli.
Toledo 1.2 Tsi

Peukkis

Kuuluisiko Toledossa olla nämä alemmat painikkeet valaistu?



habarovski

Lainaus käyttäjältä: Popo - 12.09.18 - klo:21:27
Tuolla "Jakoketju-ketjussa" oli tänään vankkaa väittöä, että nämä uudemmat ketju-TSIt ovat sananmukaisesti "samaa paskaa kuin ennenkin". Tosin en kysymälläkään saanut tähän muuta vahvistusta kuin väitön, että alkavat pärähtää käynistyksessä, kun 100 tkm lähestyy  ja ovat vielä vähän ajettuja, että siksi ei vikaraportteja ole tullut.

No, 172 tkm on aika pitkä siivu. Pärähtääkö ketju pahasti?

Toledoon tulee seuraavaksi 204tkm. Ketju on käynnistyksen yhteydessä pärissyt milloin mitenkin, joskus ollut jopa hiljainen.
Huollossa olen aina huomauttanut että kuuntelisivat käynnistysääntä "sillä korvalla". Paha sitten sanoa mitä kulisseissa tapahtuu.

Toledo2017

Tuli ostettua Seat Toledo 1,0 TSI 95 Reference vuosimallia 2017. Onko kellään tietoa/kokemusta onnistuuko tähän asentaa Android-soitin ja peruutuskamera?

juhap88

Lainaus käyttäjältä: Peukkis - 24.02.19 - klo:18:27
Kuuluisiko Toledossa olla nämä alemmat painikkeet valaistu?



Kyllä omassa 2014cm Toledossa ovat valaistut.

habarovski

297tkm mittarissa, ajanut uudesta asti. Vioittuneita osia:
Tänään vaihdoin MAP-tunnistimen, 19,90â,¬ Boschin tuote.
Jotain 60tkm sitten vaihdettu merkkihuollossa jokin muoviosa, haisi bensa aina pysähdyksissä, osa ja työt 110â,¬.

Normihuollot tehty merkkiliikkeessä vuosittain 30tkm välein, siis öljytkin vaihdettu tuossa. Tämä ei ehkä toimisi missään jatkuvassa cityajossa.

Nyt on alkanut vähän tsekkailemaan mitä voi tehdä itse. Tulpat vaihdoin alkuperäismallisiin tällä viikolla. Säästin 110â,¬.
Jos jotakin moitetta voi sanoa, se liittyy käsijarruun. Vaijeri roikkuu milloin minkäkin osan pettämisestä johtuen. Kesällä vaihdettiin sitten jo satulatkin.
Samassa taloudessa 2018 Ibiza. Käsijarrun kiinnitykset vielä naurettavampia. Ei kestä mitään äijämäisiä käsijarrun kiskomisia. Siispä käsijarruun ei Ibizassa ole juuri luottamista.
Muutoin kelpo autoja, luotettavia olleet. Enpä ole mitään virityksiä niihin tehnytkään.
Takakaiuttimet sai karvalakkiToledoon vaikka soittimessa ei faderia löytynyt. Lisäsin soittimeen takakaiuttimet ja kas kummaa, fader-säädöt ilmaantuivat.

Lalli

Lainaus käyttäjältä: habarovski - 08.10.22 - klo:15:39
297tkm mittarissa, ajanut uudesta asti.

On kyllä kunnioitettavat kilometrit :D tuskin tästä maasta löytyy montaa enemmän ajettua Tsi:tä , ainakaan jos yhdellä ketjulla peräti menty. Ehkä tämä oma hihnaversiokin vielä jonkin kilometrin sitten voisi jaksaa kun 130t vasta täynnä.
Toledo 1.2 Tsi

habarovski


Kalle-Matti

Pitääpä kirjoitella tänne omia kokemuksia Toledosta. Olin aikaisemmin mersumies, muutamalla W201- ja W124-mersulla tuli ajeltua muutamia satoja tuhansia kilometrejä. Autot olivat puolittain harrasteautoja ja niitä tuli ropattua sekä puunattua hartaasti. Sitten tulikin perheenlisäystä ja auton hoivaamiseen käytettävissä oleva aika romahti. Päätin sitten hankkia tilavan ja edullisen kulkineen. Vuonna 2020 löytyikin yksityiseltä myyjältä kolme vuotta vanha Seat Toledo 1.2 TSI, 5-vaihteinen manuaali, vm. 2017, 59 tkm mittarissa. Takuuta oli jäljellä 2 vuotta ja hintakin oli edullinen, vajaat 9000 euroa. Autotohtorin tarkastuksessa todettiin auto kaikin puolin hyväkuntoiseksi, joten kaupat tehtiin.

Nyt huhtikuussa 2025 on Toledon mittarissa 140 tkm, eli meidän perheellä on kertynyt autoon viidessä vuodessa 80 tkm.

Kokemuksia:
- Vanhoihin mersuihin verrattuna hieman meluisa ja kovamuovinen sisusta natisee. Pikkujuttuja, mutta huomio kuitenkin.
- Alusta on mukava vielä 80 km/h nopeuksissa,. 100 km/h vielä menettelee, mutta siitä kovemmissa nopeuksissa alkaa levottomuus. Harvoin tarvii Pohjois-Suomessa tuon lujempaa ajellakaan, joten ei isoa merkitystä meidän käytössä.
- Suorituskyky meidän tarpeisiin riittävä, ehkäpä samalla tasolla 3-litraisen vaparidiesel W124-mersun kanssa. Toki Toledossa voima käytettävissä turbokoneen ansiosta pienemmillä kierroksilla.
- Kulutus mukavan alhainen, kaikki ajot tällä hetkellä todellinen kulutus 5,0 l/100 km.
- Peräkontti on valtava (ottaen huomioon auton kokoluokan), nelihenkisen perheen tavarat sopii kyytiin hyvin lastenrattaineen.
- Vaihdettuja osia tähän mennessä on kertynyt yllättävän paljon: tuulilasinpyyhkimen moottori (2022), kaasuläppäkotelo (2024), jäähdytin (2025).

Kaiken kaikkiaan olen ollut tyytyväinen autoon, kun ottaa huomioon alhaisen hinnan. Jospa tällä pääsisi vielä vaikka seuraavat viisi vuotta ja 80 tkm.

habarovski

377tkm 8)
Kuukausi takaisin vaihdettu kaikki iskarit ja etujouset. Hämmästelen mitä kaikkea autossa on vielä alkuperäistä. Tosin nuo iskarit oli aivan tiensä päässä. Keväällä meni kuitenkin katsastuksesta läpi heittämällä.

Kal.ju

Lainaus käyttäjältä: Kal.ju - 15.09.15 - klo:15:00Aika näyttää miten toledo palvelee perheen tarpeita. Joulukuussa on arvioitu toimituspäivä.

10-vuotta ja 254ktm myöhemmin Toledo jatkoi matkaa. Oli todella hyvä auto eikä oikeastaan koskaan mitään suurta vikaa. Ainoat viat oli tankinluukun solenoidi ja kontin napin solenoidit lopettivat toiminnan. Uusilla osilla taas matka jatkui.

Koko 10 vuotta päästiin siis ihan perushuolloilla.

Alusta vaihdettiin 100tkm jälkeen madaltavaan malliin ja auton ajokäytös muuttui todella paljon parempaan suuntaan. Oli todella kiva päästellä mutkapätkällä kevyellä ja jämäkkäalustaisella autolla. Lisäksi tuli kertaalleen vaihdettua tukivarret eteen, kaikki jarrut, takasatulat, vetarin uloimmat tumpit ja alustan yläpäät.

Aika alkoi vaan ajamaan ohi tuon auton kanssa, kun lasten kasvaessa takapenkki rupesi käymään ahtaaksi. Takakontti tuossa oli kyllä ihan ykkönen. Sinne mahtui hienosti 5-henkisen perheen tavarat lomareissulle sekä 2 koiraa (iso & pieni).

Pakkohan tuosta ei ollut luopua, mutta osui sen verran hyvä vaihturi omiin kriteereihin.

Hieman ihmetyttää näiden autojen arvostus vaihtoautomarkkinoilla. Ei kovin kummoisia hyvityksiä ollut tarjolla. Kai toi Seatti merkkinä on suomalaisille halpisauto, vaikka samaa koria saa skoda rapidina ja niiden pyynnit ovat selkeästi enemmän.

Joku tuosta saa hyvän ja varmatoimisen auton.
VW Passat Variant -16 TSI 1.4 4-MOTION
VW Golf -90 1.6
BMW M5 -93

PasiT

Lainaus käyttäjältä: Kal.ju - 11.02.26 - klo:12:10Joku tuosta saa hyvän ja varmatoimisen auton.

Tuo auto on nyt mulla. Möin ensin oman autoni ja kun uuden miettiminen venyi, niin oli pakko ottaa jotain tilalle joksikin aikaa. Tuo Seat oli liikkeen takapihalla ja menossa huutokauppaan mutta pääsin tarjoamaan ennen sitä. Sisäpesu piti tehdä. Skodasta on joskus aiemmin tullut kokemusta, niin tuttua on tuo Seat Toledo myös. Tarvittavat varusteet on. Madallettu alusta tuntuu yllättävän mukavalta eikä maavara laske silti turhan pieneksi. Mikähän alustasarja (pelkät jouset vaihdettu?) siinä on?

Kal.ju

Lainaus käyttäjältä: PasiT - 17.02.26 - klo:20:31Tuo auto on nyt mulla. Möin ensin oman autoni ja kun uuden miettiminen venyi, niin oli pakko ottaa jotain tilalle joksikin aikaa. Tuo Seat oli liikkeen takapihalla ja menossa huutokauppaan mutta pääsin tarjoamaan ennen sitä. Sisäpesu piti tehdä. Skodasta on joskus aiemmin tullut kokemusta, niin tuttua on tuo Seat Toledo myös. Tarvittavat varusteet on. Madallettu alusta tuntuu yllättävän mukavalta eikä maavara laske silti turhan pieneksi. Mikähän alustasarja (pelkät jouset vaihdettu?) siinä on?


Hienoa että olet tyytyväinen tuohon. Siinä on H&R -35mm madaltavat jouset ja niiden kanssa Koni:n oranssit iskarit. Eli ihan pätevää palikkaa, kun ei vakioiskarit varmaankaan olisi kestäneet tuota jousien kovuutta 
Joo se alusta on kyllä hyvä ja hauska ajella mutkapätkillä. Olisi saanut olla tuollainen jo tehtaalta, mukavan mikroautomainen. Tehothan siinä tosin loppuu kun aletaan tosissaan syöttämään.

Joo sisusta oli hieman sottanen, myönnettäkööt.
Saitko sen kontin napin vaihdettua??
VW Passat Variant -16 TSI 1.4 4-MOTION
VW Golf -90 1.6
BMW M5 -93

PasiT

Lainaus käyttäjältä: Kal.ju - 06.03.26 - klo:14:29Saitko sen kontin napin vaihdettua??

Kiitos tiedoista. Napin sain helposti vaihdettua laiskan miehen tavalla  ;D  Eli takaluukun pahviin mattopuukolla 10cm x 10cm luukku ja sen kautta sai takaluukun kahvaa kiinnittävät 2 mutteria pois ja uusi tilalle. Kolmelta sivulta siististi leikattua "luukkua" pahvissa ei juuri edes huomaa ja sen voi halutessaan vaikka liimata vielä reunoilta.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy