Esp kokonaan pois päältä, ei pelkkä vetoluistonesto

Aloittaja j.s.h, 13.12.12 - klo:00:16

« edellinen - seuraava »

Jere#18

Lainaus käyttäjältä: mothar - 13.12.12 - klo:12:03
Ei pidä paikkansa. Golf gti v-kopasta lähtee ASR ja ESP pois päältä yhdellä napin painauksella. Onneksi.

Minä luulin että ainakin vähän hätäisemmistä konsernituotteista (gti, r, s4, rs4 jne...), myös uusista, saa ESP kokonaan pois, mutta ilmeisesti näin ei ole. Kuinka masentavaa voikaan olla ajaa RS4:lla tms radalla ja ESP puuttuu koko ajan peliin eikä sitä saa pois päältä. Ei kuulosta hyvältä.


KolmosÃ,,ssästä poistuu lyhyellä painaisulla ASR ja pitkällä ASR sekä ESP = talvi-iloa :)

Muumi

Lainaus käyttäjältä: Dumlir - 01.01.13 - klo:16:33
ESP koodailu onnistui vm.2011 RS Octaviaan. Vielä kun saisi pois kaasun "katkeamisen" jarrua painettaessa niin voisi edes koittaa ajaa jääradalla.

Kokeile ryytymisen jälkeen painaa uudestaan kaasua jarrun ollessa koko ajan päällä. Ainakin Meidän vagineilla voi tuolla konstein lämmitellä jarruja katsastusta varten.

d-spec

terve kaikille!

Joo itse taistellut tuon saman "ongelman" kanssa. 2010 3C passat 4M TDI.

Useita eri kombinaatioita tullu kokeiltua tuohon abs purkkiin koodiksi.... No olen toki muutaman kerran saanut espin pois pelistä, Mutta taulussa palaa valot. Vika muistissa sitten herjaa J192 nelivedon ohjainta väärin koodatuksi. Silloin oli Bitit 4 ja 256 päällä.

Auton alkuperäinen koodaus on 0004368, eli käsittääkseni bitit 16, 256 ja 4096.

Voi koodata niin ettei ole kuin bitti 16 päällä. Jolloin tasauspyörästön lukot ei ole mukana.

Sellainen havainto tuli kanssa tehtyä että vaatii ilmeisesti jotkin tietyt bitit päälle jotta saa jonkin muun ominaisuuden toimimaan. Eli ei pelkästään yhtä bittiä vaan jokin yhdistelmä...

Se tuli havaittua kun kokeili Bitti kerrallaan päälle niin ei antanut laittaa esim 4096 yksistään, mutta 4096+16 kyllä.

Joo se 256 oli lukot. 4096 ja 16--> ei havaintoa???

Elikkä se mikä auttaisi omaa puuhaamista niin jos saisi 2005-2010 mallisista 4M passateista tuon abs purkin koodin, ja tietoa varusteista, lähinnä rengaspaineen valvonta, mäkipidätin jne.

Niin voisi lähteä kokeilemaan enemmin....

Toinen mikä auttaisi jos joku sattuu tietämään mihin mikäkin bitti vaikuttaa...

Toistaiseksi on vielä aika hakuamuntaa...
Golf 5 BKD 4motion, Passat 3C 4M CR R-Line 4motion,
Toyota Ma70 7M-GTE, MB W201 1,8E.

Simor

Itsekkin pääsin kärsimään kyseisestä ongelmasta auton vaihdon kautta, joten löytyisiköhän foorumilta henkilöä jolla olisi kokemusta Golf VI 4-motionin esp.n asetusten muuttamisesta?

PenaPuistoK

Lainaus käyttäjältä: Simor - 18.10.13 - klo:11:49
Itsekkin pääsin kärsimään kyseisestä ongelmasta auton vaihdon kautta, joten löytyisiköhän foorumilta henkilöä jolla olisi kokemusta Golf VI 4-motionin esp.n asetusten muuttamisesta?
Jos et edellistä sivua lukenut, sisäistänyt ja kokeillut, niin vähän tiukassa taitaa olla. Jos omistat rahalla ostetun Ross-Techin kaapelin ja omaat alkeellisen lontoon, niin niiltä voisi kysyä, josko löytyisi asiaan ratkaisua... Kaapelin hintaan sisältyy jonkin sortin tekninen tuki ymmärtääkseni.

tumperto

 >:( = ilmeeni kun muut ajavat poikittain ja oma auto kulkee suorassa kuin juna. Elikkä autona Octavia -10. Luin tuossa koodauksesta, mutta itsellä ei ole tarvittavia laitteita (eikä kyllä osaamistakaan..) Tietääkö joku mikä sulake poistaa esp:n kokonaan pois ja mitä muuta häviää siin samalla?

Ktk

Lainaus käyttäjältä: tumperto - 02.12.13 - klo:20:35
ja mitä muuta häviää siin samalla?

Ohjauskulmat, pari ehjää vannetta ja oma ylpeys.

Puikkis

Terve vaan kaikille.

Kokeilin tänään ottaa ABS/ESP sulakkeen pois.
Auto on Ocu 2011 haldex4 TDI.
Sehän sitten motti sammui siihen paikkaan, eikä käynnistynyt ilman tätä sulaketta. :-\
Sulakkeen poisto sammuttaa polttoaineensyötön tai pumpun tai jotain vastaavaa.
Mittaristossa ilmoitus "brake error".
Sulake taas paikoilleen ja ajot jatkui.

pomo

Ei sitä saa sulakkeilla pois, ainoastaan ohjelmoimalla monen mutkan kautta. En tiedä miten, mutta on ne niitä tehnyt autoihin, jotka ei ole tieliikenteessä. Ei ne oikein edes tehtaalla tiennyt/halunnut auttaa.

iiöö

Lainaus käyttäjältä: pomo - 07.12.13 - klo:20:36
Ei sitä saa sulakkeilla pois, ainoastaan ohjelmoimalla monen mutkan kautta. En tiedä miten, mutta on ne niitä tehnyt autoihin, jotka ei ole tieliikenteessä. Ei ne oikein edes tehtaalla tiennyt/halunnut auttaa.
VCDS:llä hyvin helppo toimenpide. Ekan viestin ohjeiden mukaisesti, tai http://carsareweapons.com/golfR.html.

Testattu toimivaksi 2011 Octaviassa.
2.0 TDI 4x4 DSG

mkleemol

Lainaus käyttäjältä: iiöö - 03.09.14 - klo:13:15
VCDS:llä hyvin helppo toimenpide. Ekan viestin ohjeiden mukaisesti, tai http://carsareweapons.com/golfR.html.

Testattu toimivaksi 2011 Octaviassa.

Testasin tätä 2009 Skoda Superb 1.8TSI:saa. Ei toiminut :(
Coding rejected
error 31: Request out of range

Onko joku onnistunut Superbissa saamaan ESP:ta pois. Vain sutimisen eston saa pois päältä vaihdekepin viereisellä napilla.

Kaitsu

Morjens! Löytyiskö Kuopiosta ketään joka vois koodailla tuon esp:n pois tai siis niin, että nappi toimii 2 vaiheisesti? Pitäs saada auto ajokelpoiseksi talvikaudelle. Auto on Skoda Octavia 1.8tsi vm-2010

pomo


gunman

Mitenköhän on noiden autokouluautojen laita..

Niistähän saa napeista pois kaikki abs:ää myöten, kukahan ne koodaa ja miten?
Kulkineeni:
Nykyiset: Seat Ateca 2.0 TDI DSG -21
Fiat Knaus Suntraveller -00
Exät:
Seat Ateca 2.0 TDI DSG 4Drive -17
VW Tiguan 2.0 TDI DSG 4Motion -12
VW Tiguan 2.0 TDI A 4Motion -08, Kia Sportage 2.0 CRDI A 4x4 -05, Skoda Octavia combi 1.9 TDI A -03, Seat Cordoba vario 1.9 TDI -00, Seat Toledo 1.9 TDI -98, Nissan Primera 1.6 -94, Peugeot 405 1.9 -90, Saab 96 1.5 -79, Bmw 316 1.6 -78

Janneh

Lainaus käyttäjältä: mkleemol - 28.09.14 - klo:20:38
Onko joku onnistunut Superbissa saamaan ESP:ta pois. Vain sutimisen eston saa pois päältä vaihdekepin viereisellä napilla.

Mulle ei nyt selvinnyt että puhutaanko tässä pelkästään nelivedoista. Mulla -09 etuveto superbissa saa ESP.n ihan kokonaan pois kun vain painaa siitä napista sen pois. Ei raksutuksia 180 käännöksissä

samisalami

Käytännön tasolla tuo on monesti koodattavissa 09-12 vuotisistakin, ennen 09 asti on monesti niin että vanhemman mallin ABS purkki toimii siten että ESP kytkeytyy napista pois ilman kikkailuja, vm12-> (myös ns. jobbarin vm12 eli käyttöönotto -11) taas usein toimii tuo kahden byten muutos, byte 6 ja 14.
vm09-12 on ollut yleisesti mainittu sellaiseksi ettei ESP:iä saa pois, vain luistoneston tiettyyn rajaan asti, nyt tuohonkin on koodaus mahdollista lukuunottamatta paria ABS ohjainpurkki mallia, ja ihan VCDS:llä. Toisissa toimii yksi ja toisissa kaksi vaiheisesti, 1vaiheinen=eli kokonaan pois tai päällä, 2 vaiheinen=pelkkä luistonesto pois, kaikki pois oikeasti ilman mitään rajoittavia rutinoita, tai päällä.

Tervetuloa käymään riihimäellä  ;)

pexuu

Saisiko täältä hieman infoa, että kuinka ESP OFF napin pitäisi toimia ja mitä valoja tulisi palaa mittaristossa. Auto on Octavia Scout 2007 2.0TDI. Ostin auton ja siinä ei ESP OFF napista tapahdu mitään, eikä virrat päälle laittaessa syty liukuvan auton kuvaa. Eli kyseisestä napista ei tapahdu mitään. Autossa ajovaukaus sekä ABS toimii, mutta ei vilkuta minkään sortin valoja vaikka oikaisee auton luisun jälkeen. Sutimisen esto ei toimi vaan auto sutii tarvittaessa joka pyörästä vuorotellen, eikä mitään sutimiseen viittaavaa merkkivaloa vilku.

Osaisiko joku kertoa kuinka sen tulisi toimia ja mikähän mahtaisi olla vikana kun sutimisen eston toimimattomuudesta ei tule mittaristoon mitään valoja. Sulakkeen löysin oven pielestä ESP:lle ja se oli ehjä, vaikuttavatko muut sulakkeet sutimisen eston toimintaan?

Ensi viikolla pääsen viemään auton piuhan päähän, joten sitten tietää vikakoodit tarkemmin, mutta jos saisi alustavia tietoja järjestelmän toiminnasta ja mahdollisista vian aiheuttajista, niin helpottaisi selvitystyötä. Kiitos!

pexuu

Eilen kaverin kanssa tutkittiin scoutin esp järjestelmään ja tultiin siihen tulokseen, että joku on tainnut koodata ASR järjestelmän kokonaan pois käytöstä. ESP nappi kyllä toimii kun VAGCOMilla napin toimivuus testattiin, mutta ei siitä mitään tapahdu. ESP/ASR valo, eli sutivan auton kuva on koodattu jotenkin pois koska koneella näyttää, että valo vilkkuu mutta mittaristossa ei. Vikakoodeja sieltä ei kuitenkaan löytynyt ja ESP tuntuu tarttuvan peliin vasta kovemmassa heitossa. Ilmeisesti joku ei ole tykännyt ESP:n liiasta peliin puuttumisesta ja jollakin kikoilla saanut sen pois päältä niin, ettei vikakoodeja ole jäänyt, mutta eipä sitä napista saa sitten takaisinkaan.

Onko kellään tietoa tämmöisestä? Jos tuon haluaisin joskus vakioksi niin mitenhän kallis operaatio on palauttaa ABS boksiin tehdasasetukset?


pomo

Oisko siellä jotain kallista rikki ja korjaus on tehty halvalla? Aika monessa autossa "keltaisten" varoitusvalojen toiminta voidaan joltainosin poistaa käytöstä? Aika näppärä tapa korjata halvalla tunnistin vika... Tämä on se negatiivinen puoli edullisista laitteista, joilla amatöörit voivat muuttaa auton asetuksia.

pexuu

Nii voi se syy olla sekin, mutta aika jännä et on saatu kaikki vikakoodit pois ja kuitenkin ajonvakautus ja abs toimii, mutta ASR on pois käytöstä.
Ilmeisesti nämä kaikki pitäisi keskustella keskenään, joten erikoista että yksi osio on saatu pois ja muut ovat vielä toiminnassa.

pomo

En tiedä, mutta minulla on se käsitys että: esp aistii auton sivuttaiskiihtyvyyksiä, abs renkaan lukkiutumista ja tcs renkaiden sutimista. Osa varmaan käyttää samoja antureita?

pexuu

Tubessa tuli tämmöinen video vastaan, mitenhän on onnistunut saamaan tuosta mustasta ykkös koppasesta scoutista kaikki luistonestot pois? Käsittääkseni scoutin esp off nappi ei poista kaikkia luistonestoja?
https://m.youtube.com/watch?v=jQVaKc0k44k

jabajee

Onkos mallivuoden 2011 1K0 907 379 BE-moduuliin olemassa toimivaa keinoa saada ESP pois?

Octavia4x4

Lainaus käyttäjältä: jabajee - 05.11.16 - klo:20:36
Onkos mallivuoden 2011 1K0 907 379 BE-moduuliin olemassa toimivaa keinoa saada ESP pois?
Ikävä kyllä, taitaa tuon ikäisessä Skodassa ainoa konsti saada ESP kokonaan pois olla sulake irti. Samalla häipyy sitten ABS, EDS jne.  :( Saattaa myös jättää ikävän vikakoodin (mutua).  :-[
Konsernipelejä vuodesta 1993

jabajee

#54
Lainaus käyttäjältä: Octavia4x4 - 05.11.16 - klo:22:48
Ikävä kyllä, taitaa tuon ikäisessä Skodassa ainoa konsti saada ESP kokonaan pois olla sulake irti. Samalla häipyy sitten ABS, EDS jne.  :( Saattaa myös jättää ikävän vikakoodin (mutua).  :-[
Siis kyllähän sen kokonaan pois saa vaikka irroittamalla kääntökulma-anturin piuhan, koodaamalla abs-moduli rhd:ksi ja mitä näitä oli. 2009 superbissakin se lähti napista pois, ei tosin ihan täysin, mutta riittävästi.
Onko 100% varma tieto ettei lähde millään koodilla pois? Joissain 2012 vanhemmissahan se lähtee bittiä 16 muuttamalla ja uudemmissa sitten bittejä 6 ja 14 muuttamalla.

http://www.goapr.com/support/esp-defeat.html
http://carsareweapons.com/golfR.html

http://youtu.be/NUM6F_sYEtI

b1mpo

Itse muutin juuri MY2017 octaviasta pelkän "asr off" -vaihtoehdon "esp sport" ja "esp off" -vaihtoehtoihin. ABS longcodingista vaihtoi lopun ...xx02xx -> ...xx06xx. Securitycodella ensin sisään.
Octavia Style 1.5 tsi -19
Ex Octavia Combi Style 1.0tsi -17
Ex Octavia Combi Elegance 1.6tdi -14
Ex Octavia Combi Greenline 1.6tdi -10
Ex Leon Stella Profile 1.9tdi 110 -05

jabajee

Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 06.11.16 - klo:08:30
Itse muutin juuri MY2017 octaviasta pelkän "asr off" -vaihtoehdon "esp sport" ja "esp off" -vaihtoehtoihin. ABS longcodingista vaihtoi lopun ...xx02xx -> ...xx06xx. Securitycodella ensin sisään.
Nyt ollaan ihan liian uusissa ja eri alustaisissa autoissa verrattuna vanhaan Superbiin, kun puhutaan MY2017 octaviasta. Mutta hyvä vinkki uudemman omistajille.

Kuten tuolla aiemmin taisi olla juttua, niin 2009-2012 lienee ne hankalimmat esp:n poiston suhteen ja uudemmissa onnistuu helposti.

Octavia4x4

Lainaus käyttäjältä: jabajee - 05.11.16 - klo:23:30
Onko 100% varma tieto ettei lähde millään koodilla pois?
Ei ole varma tieto. Perustuu foorumilta luettuun, sekä erään foorumilaisen VCDS-velhon omiin kokeiluihin 2011-Yetissä.
Konsernipelejä vuodesta 1993

jabajee

#58
Lainaus käyttäjältä: Octavia4x4 - 06.11.16 - klo:11:53
Ei ole varma tieto. Perustuu foorumilta luettuun, sekä erään foorumilaisen VCDS-velhon omiin kokeiluihin 2011-Yetissä.

Kukas velho on kysymyksessä? Saisi kommentoida mitä kaikkea on kokeiltu, millä tuloksilla ja mihin pumpputyyppiin?

Tuossa aika paljon infoa vanhempiin
http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=87293

Tässä myös video ilman mitään infoa mistään, mutta mittaristo näyttäisi äkkiseltään kakkoskorin diesel Superbilta.
http://youtu.be/tsMZRt8S6II

jabajee

Harjoitukset jatkuu.
Koodailin tuolta löytyvien ohjeiden mukaan tuota 16. bittiä http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=87293 vaikka oma pumpputyyppi (BE) ei olekaan noiden tuettujen listassa.

Vaihdoin ABS:n alkuperäisen koodin 16. bitin 35:n 3D:ksi, koska autossa on hill hold ja rengaspaineen valvonta ja auto hyväksi koodauksen. Aiemmin ruudulla näkyi vain teksti TCS poissa tai päällä, kun nappia painoi, mutta nyt teksti muuttui ESP poissa ja päälle laittaessa teksti TCS/ESP päällä! No mitenkäs toiminta sitten... eipä tuo koodaus ESP:n toimintaan juurikaan vaikuttanut, vaikka ruudun tekstit näin antaisivat ymmärtääkin >:(

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy