VW V Golf 1.6 FSI(BAG): Bensa haisee

Aloittaja Lindroll, 24.04.12 - klo:12:52

« edellinen - seuraava »

Lindroll

Jos auto haisee bensalle joskus tai silloin tällöin, tämä voi olla merkki viallisista tai vuotavista suuttimista. Näin teki nimittäin meillä.

Vaihdettiin kaikki neljä suutinta. On sen verran työtä imusarjan irroittamisessa että kaikki kannattaa vaihtaa kerralla.

Ensiksi kannattaa toki tarkistaa että koneen huohotinletku ja muut letku- ja muoviliitokset konehuoneessa  ovat paikalla eikä aiheuta hajua.

Katalysaattorikin hajosi, ja syy saattoi olla sama (auto ajettu 120 tkm). Eli herätys jos katti hajoaa !!

Suuttimet voi hankkia käytettynä saksasta tai testata, puhdistaa ja kunnostaa vanhat (Finjector). Silloin korjaus kestää muutaman päivän, jos varautuu vaihtosuuttimilla korjaus voi tehdä päivässä. Minulla nyt neljä ylimääräistä, tarvittaessa voin myydä. Uusi suutin maksaa noin 285 EUR/kpl.

Samalla kun vaihtaa suuttimet kannattaa tehdä öljynvaihto. On riski että bensa on sekoittunut öljyyn viallisesta suuttimesta johtuen.

Huom! Tästä viasta ei tullut vikakoodia auton diagnostiikkaan eli sytytyksen puolella ei ongelmaa. Eikä ilmeisesti pakokaasujen puhdistuksessa. Katalysaattorin sisäkalut irtosi, eli rupesi kolisemaan.

Auton käyntikin muuttui tasaisemmaksi ja pehmeämmäksi korjauksen myötä. Moottori kierrosten seilaaminen 2000 kierroksen nurkilla loppui.

VW ei osannut informoida tämän tyyppisestä ongelmasta mutta nyt kaikille tiedoksi. Sama FSI kone käytettiin myös Touranissa,Audeissa ja Skodassa. Toivottavasti tieto leviää sinnekin.

Suutintekniikka on aikamoinen kyseisessä koneessa. Suutin antaa eri määrä polttoainetta eri kohdassa tahtia ja eri tilanteissa. Esim koneen lämpiessä annetaan ruiskaus bensaa kun pakoventtiili on auki jotta pakoputki ja katalysaattori lämpiäisi !!

Mutta nyt on taas ilo ajaa... vaikka luottamus murenee...


Guest-227512

Ihan mielenkiinnosta kysyn: Millä bensalla autoa on ajettu? Tuo BAG konehan on yksi EI-95E10 yhteensopivista VAG-moottoreista. Onko väärän bensiinin yhteyttä näihin suutinvaivoihin suljettu pois?

Lindroll

En muistanut mainita, en ikinä lähtisi tankkaamaan etanolibensaa (95E10) tähän autoon.

Jostain luin että joku on jopa ajanut pelkästään Shellin V-powerilla.

Samantyyppisiä juttuja löytyy muualta netistä, usein vaan oli ekaks vaihdettu yhtä suutinta ja ongelmat olivat jatkuneet.

Suomessa olen kuullut parista tapauksista. On kuitenkin mahdollista että ongelma on monella mutta diagnostisointi on vaikeaa kun vikamuisti ei varoita. Kattejakin voi monelta hajota ilman reagointia. Meidän tapauksessa bensa haisi vaan alussa heti käynnistyksen jälkeen ja tämän takia ei katsottu asiaa niin vakavasti.



JarnoF

Lainaus käyttäjältä: Lindroll - 24.04.12 - klo:17:10Jostain luin että joku on jopa ajanut pelkästään Shellin V-powerilla.

Enää ei V-Powerinkaan tankkaus kannata. ST1:n ostettua Shellin Suomen toiminnot tuo V-Power muuttui tavaliseksi ysikasiksi, jossa on normi 5% etanolia. :(

tsiih

Suuttimet siis vuosivat "sisäänpäin"?
Enkä minä hurjan luantoni tähren päätäni alaha paina, iloonen ja irti maasta meinaan olla aina.

Lindroll

Hyvä kysymys...

Tarkasti en osaa selittää miten ne vuosivat mutta bensa haisi niin voimakkaasti että räjähdysvaaran takia en meinannut uskaltaa ajaa.

Moottorin kyljessä tai muaalla ei näkynyt selvää "märkää" jälkeä. VW asentaja osasi kuitenkin kertoa vian oikeata syytä, samanlaisia juttuja löytyy netistä muualtakin.

Paine joka kohdistuu suuttimien tivisteisiin on varmasti täysin eri näissä koneissa missä ruiskutus suoraan palotilaan. Voiko tämä olla syy siihen että rupesi vuotamaan? Vanhemmat suuttimet ruiskutti imusarjaan missä vallitsee alipaine, eli vuoto ei ole kovin todennäköinen.

Joka tapauksessa vaihto auttoi...

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy