Etututkat, ajoittainen toimimattomuus?

Aloittaja joukose, 02.12.12 - klo:22:02

« edellinen - seuraava »

joukose

Moi,

Yritin hakea aiheeseen liittyvää mutta en löytänyt.
Onkos näihin ollut jotain korjauskampanjaa. Tuntuu etteivät siedä jäätymistä.
Aina pesun jälkeen saatava ihan kuivaksi ( n. 1 vrk lämpösessä tallissa), että toimivat moitteettomasti. Ilman kuivausta huutavat esteestä omia aikojaan ja nimenomaan etututkat. >:(
*Sitä saa mitä tilaa"

Arcca

Joo, kyllä ne tutka-anturit ottaa minullakin kyttyrää jäästä ja huurteesta, myös takana. En ole siitä stressiä ottanut, aina on ongelma itsestään hävinnyt, yleensä jo perille tullessa toimii taas.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Vankka

Ilmeisesti niiden toiminta perustuu ultraääneen. Eli ne lähettää ääni pulsseja ja mittaa ajan minkä kestää kun pulssi tulee takas kimmokkeesta. Jos siihen anturin päälle jää vettä, jäätä jne. Niin se voi siitä seota. Kun siihen jäänyt moska toimii kimmokkeena.
Yritin säästää ja tein itse, en säästänyt, mutta onpahan nyt paljon uutta
Talvikisa: Linkki

Ford Mondeo Titanium Business
VW Golf Variant CL

jtni

Ainakin alkupään 3C:ssä noissa tutkaelementeissä oli vikaa, joka loppuviimeksi laitettiin kampanjana kuntoon. Ilmeisesti ongelmana oli kosteuden pääsy liittimestä, jota ei ollut tiivistetty. Omassa -05 passatissa tutkat toimivat aika usein juuri kuvatulla tavalla mutta etupään kromausten huono laatu aiheutti näistä kylläkin suurimmat ongelmat. Tiivisteongelman pitäisi kyllä olla jo -09 mallisessa kunnossa tehtaalta lähtiessä.
Skoda Suberb 2.0TDI -11, Mazda 6 2.0TD -08
Ex Skoda Octavia 2.0TDI -06, Audi A3 1.9TDI -03, VW Golf 1.9TDI -99
VW Passat 2.0FSI -05, Mazda 626 1.8 -00

joukose

Joo, kyllä nämä etutunnarit taas toimii kun auto kuivui. Ihmettelempä vaan niitä pasunisteja joiden kulkineita ei säilytetä läpösessä tallissa talvella. Mahtaa siinä olla piippikonserttia silloin kun pakki laitetaan päälle.

En muuten oikein muutenkaan tykkää noista etutunnareista, kun pitää painaa napista tai heittää pakki päälle että saa etutuntuman. Helpompi vaan ajaa arviosta ja kyllä tuo 20 cm:n tarkkuus minkä tuntumalla olen saanut riittää aikas usein minulle. ::)
*Sitä saa mitä tilaa"

duke7

Minun Passattia ei säilytetä talvella tai muulloinkaan tallissa ja ei noiden etututkien kanssa talvella ole pahemmin ongelmia. Ne keskimmäiset anturit hajoavat sitten keväällä kun kromipinta irtoaa reunoista ja väliin menee vettä. Vaihdatin toissa keväänä nuo ja viime keväänä takuuseen uudet.
Takatutkat puolestaan huutavat jatkuvaa parkua talvella noin joka toinen kerta. Mutta eivät hajoa ja kun kevät koittaa niin toimivat taas.

joukose

Täytyypä tarkastaa kromipinnat.  ;D
Ilmeisesti keväällä ilmojen lämmetessä jäät sulaa ja kosteus pääsee antureihin, vai mitä tarkoitat?
*Sitä saa mitä tilaa"

duke7

Lainaus käyttäjältä: joukose - 04.12.12 - klo:20:48
Täytyypä tarkastaa kromipinnat.  ;D
Ilmeisesti keväällä ilmojen lämmetessä jäät sulaa ja kosteus pääsee antureihin, vai mitä tarkoitat?
En tiedä mikä mekanismi sen kromin irroittaa mutta irtoaa reunoista ihan näkyvästi. Alussa ne herjaa vain sateella mutta jossain vaiheessa alkaa jatkuva parku edestä kaikilla keleillä.
Noita saa kuulemma ebaysta aika paljon halvemmalla kuin marmorilta.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy