ID4 ja tammikuun pakkaset

Aloittaja McKone, 03.01.24 - klo:20:45

« edellinen - seuraava »

ECOisti

Komppaan täältä, hyvä talviauto on sisätilojen lämmön puolesta. Esilämmityksessä kun saa ratin, penkit ja tuulilasinkin lämpenemään, niin ei paljon tarvii ikkunoita raappailla lähtiessä, voi istua kevyemmässäkin vaatetuksessa kyytiin.
Mutta itsellä kun on takaveto sekä alkuperäiset vuodelta 2021 olevat kitkat niin meno on aika liukasta. Jos ajan B-vaihteella ja lasken kaasusta irti, niin saattaa auto jarruttaa jo sen verran itsestään, että lähtee luisuun. Toisaalta isolla tiellä laitoin vakkarin päälle ja auto alkoi kiihdyttää, niin silloinkin meinasi perä lähteä alta. Pitäisköhän hommata nastat... :)

Mutta sanokaas miten ihmeessä sain maanantaisella pidemmällä matkalla keskikuluksen pienemmäksi kuin kesällä? Oli kotiin päin tullessa 22 kWH/100 km. Kesällä sama väli (reilu 200 km) on ollut varmaan pari kWH enemmän, toki silloin motariosuudella on 120 km/h rajoitus ja nyt 100 km/h, mutta kun luulin, että talvella menee paljon enemmän sähköä. En ymmärrä.
Kesärenkaat on loppuun kuluneet 235 / 255 ja 21 tuumaa. Talvirenkaissa sama leveys, mutta 20 tuumaiset.
Kesällä olen ajanut pääsääntöisesti B-vaihteella ja nyt ajoin D-vaihteella. Selittääkö tämä jotain?
VW ID.4 1st MAX
Edelliset: Passat Variant GTE 2020, Passat Variant ecofuel, Golf Variant diesel 2.0

Daatta

^Vaihda ensin kuluneet renkaat uusiin. Vakkarin kanssa saa olla varoivainen, lähtee luistelemaan nelivedollakin jos ylämäkeen laittaa ACC:sta lisää nopeutta. ECO-moodi voi auttaa, se rajoittaa kiihdytysten nopeutta. Peräpään luikertelusta pääsee kuulemma eroon nastarenkailla.

B-vaihde on mielestäni aika turha millään kelillä, saati sitten talvella. Paras taloudellisuus saavutetaan rullailemalla, ei regeneroimalla, koska voimalinjan häviöt.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Kaapeli64

Ja kyllä se tekee regeneroinnin silloinkin kun jarrua painaa. Toki liikkeellelähdön jälkeen alussa vähä käyttää levyjarrujakin, mutta muutenhan se suosii regenerointia. En ole itsekään B asentoa kaivannut.

ECOisti

No nyt alkoi pääsemään liikennevaloistakin liikkeelle, kun laitoin eco-moden päälle! Enpä muistanut koko ajomoodivalikkoa. Minulla se oli "individual" asennossa, eli omat säädöt käytössä ja siellä olikin voimansiirrossa asetus "sport".
Mutta onkohan niin edelleen, että kun auton käynnistää, niin se on kuitenkin aina oletusarvoisesti moodissa "comfort"? Eli vaikka valikko näyttää, että "individual" olisi valittuna, niin ei se oikeasti olekaan. Muistaakseni edellisessä autossa Passat GTE:ssä olisi ollut sama juttu. Eli sitten pitää aina erikseen valita lähtiessä oikea ajomoodi päälle...

Enkä käytä enää B-vaihdetta. Muistan jostain aikanaan lukeneeni, että sillä sais muka rangea enemmän, mutta eihän se tosiaan voi noin olla, kun asiaa vähän tarkemmin ajattelee.
VW ID.4 1st MAX
Edelliset: Passat Variant GTE 2020, Passat Variant ecofuel, Golf Variant diesel 2.0

tonttuj

Ajoprofiilissa menee se Default aina päälle kun virrat katkeaa.
Ajoprofiilin muutos tulee aina tehdä itse kun laittaa virrat päälle autoon.
Ajan aina Individual-profiililla.

AVe

Eilen kävi oma auto K-Autossa 12v akun ja raitsarin vaihdossa. Pari viikkoa vilkutteli tuota 12v varoitusta ja etätoiminnot ei oikein pelanneet, eikä aina ollut aamulla lämmennyt.
Eipä oikein auttanut akun lataukseen vaikka lähes päivittäin reilu 100km suuntaansa tuli ajoa.
Nyt jäi vielä odottamaan uutta jarrutehostinta kun poljin narisee painaessa.
Autolla ikää pari viikkoa yli vuosi ja ajettu nyt n.58tkm.
Kokonaisuutena auto toiminut hyvin eikä ole mitään oikeita käyttöön vaikuttaneita ongelmia ollut.

Daatta

Ilmastoinnin ECO-moodin ja automaattisen ratin/penkinlämmittimen toimimattomuudella tosiaan on yhteys. Tänään esilämmitys toimi vaihteeksi normaalisti, samalla matkustajan ilmastointi oli ECO-moodissa. Silloin kun esilämmitys ei toimi näkyy matkustajan puolella esiasetettu ilmastoinnin lukema 22c. Ajastettu lähtöaika 7:00 ja lataus & esilämmitys ennen lähtöä.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Matrix_ID4

Lainaus käyttäjältä: Matrix_ID4 - 11.02.26 - klo:20:53Säilytän autoa autokatoksessa. Illalla kävin pistää auton lämmitykseen, niin ihan rauhassa sai auton ympärillä kävellä ja olla, auto ei reagoinut mitenkään. Pakkasta siis vain -3c. Johonkin outoon horrostilaan tuo auto menee, jos on muutaman tunnin ajamatta tai yön seisoo paikoillaan, vaikka olisi latauksessa. Sitten taas, kun auto on lämmin, niin auto "herää" jopa liiankin kaukaa ja pistää valot päälle jne. En ole ainakaan löytänyt koskaan mitään asetusta tällaisesta auton "horrostilasta".

En tiedä onko nämä 12V akun vikoja vai Infotainmentin sisäistä koodia, jotka pienelläkin pakkasella rajoittavat auton toimintaa liikaa.. Tällä hetkellä ei ole siis mitään varoituksiakaan näytöllä. No, ensi viikolla akku tarkistetaan.  Jos 12V akussa ei ole vikaa, niin sitten pitää itselleni uskotella, että ID4 on ensisijaisesti suunniteltu kesäautoksi. Sinällään harmi nämä oudot talven oireet, kun itse ajaminen toimii talvellakin todella hienosti.

Kertokaa ihmeessä, jos autossa on jokin horrosasetus jossain, joka voisi selittää outoa toimintaa. Muutoin syyttävä sormeni osoittaa 12V akkua, kunnes toisin todistetaan:)

Vastataas tähän omaan viestiin, niin tosiaan 12V akku meni minunkin autosta vaihtoon. Sen jälkeen ei ole tullut yhtään varoitusilmoitusta, vaikka -15c on ollut pahimmillaan pakkasta. Myös ajastetut lämmitykset ovat toimineet normaalisti sekä kännykällä on saanut autoon yhteyden. Elikkä nämä auton ja paremminkin Infotainmentin horrostilat johtuivat myös tuosta 12V akun huonoudesta.

a4b8

Miten olette saaneet 12 V:n akun takuuseen? Mm varoitusvalo ja -teksti palaa, ovet, netti, sovellus, keyless ei toimi silloin tällöin.Entä kuskinoven kahva, kaksi vuotta temppuillut? Aikoinaan näytin, toimi silloin, eivät reagoineet muuten kuin käskivät kuvata videolle!?
mm
VW Vento, VW Passat 3B,3BG,3C
A4 B8 Multitronic
A4 B8 FL Multitronic
A4 B9 2.0 TFSI Business Sport Sedan S tronic 140 kW
T-Roc 1.5 110 kW TSI EVO Sport DSG -19
Id.4 150kw Pro Performance Business Plus Edition -24

Daatta

Lainaus käyttäjältä: a4b8 - 13.03.26 - klo:22:05Miten olette saaneet 12 V:n akun takuuseen? Mm varoitusvalo ja -teksti palaa, ovet, netti, sovellus, keyless ei toimi silloin tällöin.Entä kuskinoven kahva, kaksi vuotta temppuillut? Aikoinaan näytin, toimi silloin, eivät reagoineet muuten kuin käskivät kuvata videolle!?

Itse en joutunut selittelemään, kerroin vaan ongelman ja varattiin huoltoaika. Huollossa eivät testanneet mitään vaan vaihtoivat uuden akun vikakoodien perusteella. Sen jälkeen ei ole 12V herjoja näkynyt.

Kun valitin huollossa Kessyn toiminnasta niin koodasivat avaimet uudelleen. Vielä ei pysty sanomaan että auttoiko tuo. Kostealla kelillä/likaisessa autossa Kessy toimii huonosti, autosta ja versiosta riippumatta.

Tehdas pyytää videota ilmeisen halukkaasti. Vitsailin huoltoneuvojalle, että pitäisi kai olla autossa Vbloggaajan setup eli viisi kameraa sisällä ja ulkona kuvaamassa...
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

o.b.

ID.4 -21 vaihdoin kuskin oven kahvaan sisuskalut. Nyt toimii avaimeton kulku vaikka olisi hanskat kädessä. Loskakelit vielä kokeilematta. Pesun jälkeen toimi kyllä.

Arcca

Lainaus käyttäjältä: a4b8 - 13.03.26 - klo:22:05Miten olette saaneet 12 V:n akun takuuseen? Mm varoitusvalo ja -teksti palaa, ovet, netti, sovellus, keyless ei toimi silloin tällöin.Entä kuskinoven kahva, kaksi vuotta temppuillut? Aikoinaan näytin, toimi silloin, eivät reagoineet muuten kuin käskivät kuvata videolle!?

Noin se tuntuu menevän jos ei ole vika päällä, video tarvitaan että voivat edetä. Minulla on itselläkin yksi tapaus josta pitäisi video tehdä kun auto sattui huollossa sitten toimimaankin. 12V akku vaihtui kun valitin vikoja, mutta en tiedä tekivätkö testin akulle. Sattui olemaan eräs vika silloin päällä jota arvioitiin akun aiheuttamaksi niin se saattoi riittää.
Ei kai sinulla tuossa, ota se video. Varmaan uskovat sinänsä sinua, mutta tarvitsevat todisteita maksajaa varten.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy