Xenon polttimot

Aloittaja pascat, 23.12.24 - klo:19:11

« edellinen - seuraava »

pascat

2011 Polo ajettu 135tkm. Ajovalot on ds3 polttimolla mutta valot olivat mielestäni tehottomat. Nyt vaihdoin toisen polttimon ja valoa tuli jonkun verran lisää. Nyt tuli mieleen että pystyykö tuota "linssioptiikkaa" yrittää putsata sisäpuolelta vai meneekö vaan pahemmaksi?

Jultsu

Vanha viisaus kuului että ne heijastinpinnat umpion sisältä eivät likaistu vaan palavat puhki, sen takia heijastetun valon määrä vähenee käyttövuosien myötä. Mitään tarkempaa tieteellistä tutkimusta en ole tästä nähnyt. Itse polttimoissakin käyttötunnit vähentävät tuotetun valon määrää, uusilla tuikuilla saa enempi valoa. Lisäksi umpion ulkopinnan kiillotuksella saanee myös jo tämän ikäisessä kohtalaisen määrän lisää valoa ulos samoista polttimoista tien pintaan.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

pascat

Täytyy varmaan vaihtaa toinenkin polttimo ko. autoon.
Toinen kysymys on sitten että auto näyttää palaneen polttimon merkkivaloa kun autolla lähtee liikkeelle. Ei aina mutta kostealla kelillä lähes joka kerta. Mikään polttimo ei mielestäni ole rikki ja tuo merkkivalo myös poistuu itsestään ajon aikana. Pieni mysteeri itselle tuo merkkivalo.

Jultsu

obd-portin kautta koodit lukuun niin selviää mikä polttimo kyseessä, voi hyvinkin olla joku pikkupolttimo (toinen taka-ajovalo tai parkkivalo tjsp)
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy