Alltrack korotus

Aloittaja Finmach1, 01.10.24 - klo:08:25

« edellinen - seuraava »

Finmach1

Hei, jokin virus vissiin riivaa ja ajoneuvokalusto on vaihtunut tasaisesti VAG konsernin tuotteisiin. Viimeinenkin ajoauto vaihtui '16 Passat Alltrack 2.0 tdi 140kw versioon. Aivan mainio laite ja tuli kompromissina Kodiaq/Tiquan Allspace vajetta täyttämään.

Tahtotila olisi korottaa autoa. Jenkeistä löytyisi B2B fabrication korotussarjoja aina +40mm saakka. Jousien yläpuolelle tulevat lätkät, jotka koneistettu viistoon jolloin pyöränkulmat saadaan säädettyä oikeille asteille. Nämä tuskin olevat E hyväksyttyjä osasia ja siksi arveluttava valinta.

Onko olemassa tapaa korotukselle E-hyväksytyillä osilla?
-----------------------
'17 Superb combi 2.0TDI "all stock no cost Pacific blue"
'16 Passat Alltrack 2.0TDI Habanero Orange "high trombone"

Jultsu

vallilan takomolta mittatilaustyönä uudet pidemmät / paksummat jouset, ei varmuudella pomppaa katsastuksesta

rengaskoon kasvatus on toinen keino, tosin tuossa pitää sitten muutoskatsastaa jos ottaa reippaammin isompaa pyörylää alle, ongelmana tuossa sitten että onnistuuko mittarivirheen korjaus enää VCDS:llä
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Finmach1

Mikäli tulee paljon pidemmät jouset niin camber menee liki nollaa tai plussan puolelle? Onko tälle mitään ajatusta miten säilyttää negatiivinen camber?

Pyöräkoko on Alltrackissa jo nyt ihan alueella 245/45-18, korkeutta 26,7". 245/50-18 mahtuu pyörimään luulisin ja korkeutta tulisi 27,6", tämä nostaisi maavaraa n. 12 mm. Tämä on helpoin homma toteuttaa, kun renkaat ovat vaihtokunnossa. Tulevalle kesälle ostan uudet 5% korkeammat renkaat. Nopeusmittarin lukema on toissijainen juttu, valehtelee n. 1,2,kmh tuolla 245/50-18 renkaalla.

B2B myy säädettäviä kallistuksenvakaajan päitä (uniball), mutta mitään turhaa en haluaisi investoida.

Tässä B2B:
https://www.b2bfab.com/products/b2bfab-skoda-octavia-scout-passat-alltrack-camber-correcting-lift-kit?variant=40217332023332
-----------------------
'17 Superb combi 2.0TDI "all stock no cost Pacific blue"
'16 Passat Alltrack 2.0TDI Habanero Orange "high trombone"

hojaleht

#3
Rengaskoon (korkeus) kasvattamisella saa helpoimmalla lisää maavaraa.

Tuohan ei muuta mitään auton renkaan kulmia tms. Nostaa vain koria sen verran mitä se pyörä on korkeampi.

 Rengaskokolaskuriin nykyinen ja uusi niin sieltä selviää korotus.

10mm - 15mm korotus menee ihan niin että huomaa mittarivirheen muutoksena ja kiihtyvyyshän tuossa sitten heikkenee kun pyörä alkaa olla isompi mitä alkuperäinen... 1.6tdi koneessa sen jopa huomaa.

Jousen yläpäähän tulevat huonontien paketin korottavat lautaset on kai 20mm korkeampia. Nämä on ne halvat ja helpot tavat korottaa... luulisin.
A4 2.0TDI, Leon 1.5TGI, KTM250GS

Finmach1

Pitääpä nostaa Alltrack ylös ja perehtyä onko siellä huonon tien lautaset jo paikoillaan vai miten korotus on tehty. Lujakumilla on informaatiivinen regaslaskuri jota olen käyttänyt. '16 Alltrack 2.0 tdi:ssä on lyhyemmät välitykset mitä '17 Superbissa samalla tekniikalla, kierroksia samoilla nopeuksilla on Pasuunassa selkeästi enemmän. 245/45 renkaasta siirryminen 245/50:een laskee hivenen matkakierroksia ja nostaa n. 12mm maavaraa.

Löysin Saksasta pajan mikä tekee TüV hyväksyttyjä korotussarjoja Vag konsernin tuotteisiin. Haluavat auton valmistusnuneron ja tekevät osat tämän jälkeen. Täytyy kontaktoida firmaa ja kysellä miten vaikuttaa pyöränkulmiin tai onko joku tietty koro minkä jälkeen kulmat käyvät haasteellisiksi.

https://www.spaccer.com/en_IL/makes-and-models/vw/passat-alltrack-5591
-----------------------
'17 Superb combi 2.0TDI "all stock no cost Pacific blue"
'16 Passat Alltrack 2.0TDI Habanero Orange "high trombone"

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy