Jarrulevyjen ja palojen päivitys (Zimmermann vs Brembo)

Aloittaja Jokinmi, 27.04.22 - klo:09:57

« edellinen - seuraava »

Jokinmi

Ideoita suosituksia jarrulevyjen ja palojen päivitykseen? Alustavasti olen ajatellut Zimmermann Sport tai BREMBO Xtra Line Sport levyjä ja niihin kuuluvia paloja.

Käsittääkseni vakiolevyn koko (Audi A4 B9) on 314 mm. Levyn koko voi olla isompi mutta käykö enää vakio jarrusatulaa?


Jultsu

Minkälaista päivitystä haluat? Ulkonäköä? Enempi jarrutustehoa? Vähemmän jarrupölyn syntymistä? Levyn ruostumattomuutta eli siistinä pysymistä?

Levyä voi yleensä "huoletta" suurentaa, satulassa ja paloissa riittää kyllä kapasiteettia kunhan levyn paksuus pysyy öbauttiarallaa samana, mutta ongelmaksi tulee jarrusatulan kannake, tai oikeastaan siis satulan etäisyys napaan nähden. Jos satulassa erillinen irroitettava kannake niin sitten voi onnistua eri mallin satulasta kannakkeen ryöstö, pahimmassa tapauksessa sitten joudut itse leikkelemään pari senttiä paksusta latikasta oman adapterin ja porailemaan siihen reiät, tähän malliin



Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Jokinmi

Parempaa pitoa ja ulkonäköä haetaan, saako sitä samalla rahalla  ::)

sakal83

Lainaus käyttäjältä: Jokinmi - 27.04.22 - klo:13:41
Parempaa pitoa ja ulkonäköä haetaan, saako sitä samalla rahalla  ::)
Saa. Hinta on vaan eri kuin vakiokamassa.
Omakohtaista kokemusta ei Zimmermannista ole, mutta googlettelemalla löytyy kyllä monia tarinoita levyistä. Osa hyviä ja osa huonoja, joten jonkulaisen riskin niiden kanssa saa ottaa.
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

SNG

VW-konsernin alkuperäiset satulankannakkeet tyypillisesti TODELLA SUOLAISEN hintaiset, jos suurentaa jarruja.

En todellakaan lähtisi jarruosia itse askartelemaan! Eikun merkkarilta kyselemään isomman jarrulevyjen kanssa käytettäviä satulankannakkeita.


hojaleht

Tuossahan on kahta ihan eri tapaa parannella jarruja. Jos pysyt alkuperäisessä jarrulevyn koossa voit valita uritetttua tai reijitettyä levyä sekä tietty jotain parempaa jarrupalaa. Zimmermann, Brembo, Ate jne. näitä löytyy varmasti useita.

Sitten jos mennään isompaan jarrulevyn halkaisijaan niin myös satulan kiinnitys muuttuu tai pitää valita koko setti jossa isompi satula ja isompi levy. Näitä löytyy netistä Brake improvement Project nimellä vaikka kuinka.

Ei ole just B9 jarruista kokemusta mutta jenkkipalstalla näyttäs heti löytyvän RS6 etujarrusettiä jolla saa isommat jarrut eteen. Itse lähtisin siitä että samaan korimalliin tehdyt isommat jarrut olisi ehkä se varmin ratkaisu, ei tarvi sovitteita ja jarruletkuja & pölysuojia myöten kaikki osat saa varmasti jatkossakin hommattua.
A4 2.0TDI, Leon 1.5TGI, KTM250GS

Guest-772340

Yhtäkkiä katsottuna B9:ssä on 314mm, 318mm, 338mm ja 350mm jarrulevyhalkaisijaa.

Näistä pienin on yksimäntäinen "liikkuvarunkoinen" jarrusatula ja muut tuon Jultsun kuvan tyylisiä "kiinteärunkoisia" jarrusatuloita. Satulat ja levyt ja palat kulkee ikäänkuin "käsi kädessä", eli jos muutat levyä, voi halkaisijan ja levyn paksuuden mukaan myös poikkisuuntaiset muut dimensiot muuttua, joten satulaan A sopiva levy ei sovikkaan satulaan B, vaikka halkaisija sattuisikin olemaan sama - tai vaikka tuon 314 mm vs. 318 mm, jossa on melkeen "ihan sama" koko.

Tuollaista Jultsun kuvan tapaista adapteria EI B9 Audissa ole, vaan satula kiinnittyy kahdella pultilla suoraan olka-akseliin. Satulassa esim 350mm levylle on selkeästi "alempana" olevat reiät kiinnitykselle kuin mitä kiinteässä 318mm satulassa. Halkaisijaero tulee siis satulan kautta, ei adapterin. Lisäksi jos lähtee itse askartelemaan adapteria, on jo melko syvällä oltava lujuusopin maailmassa että saa tehtyä ja valmistettua riittävän kestävät osat jarruihin. Joka kyläsepältä en adaptereita ottaisi - tuskin keneltäkään tuntemattomalta pajalta.

Mutta itse asiaan... itse päivitin omaan vähän isompaan volkkariin jarrulevyt ja palat. Levyiksi valikoitui Zimmermannin uritetut. Tämä oli tietoinen valinta, sillä halusin ison 340mm levyn vedenpoiston kuntoon kun 4-mäntäiset brembot niihin puree. Teho parani polkimesta tunnustellen merkittävästi ja osat oli Saksasta merkittävästi edukkaammat kuin orkkisosat Suomesta saati perustarvikkeet kivijalasta. Palamateriaalit on Bremboa/TRW:tä. Mutta siis nyt tähtäin - mitä halutaan jarrupäivitykseltä. Molemmat valmistajat, Brembo ja Zimmermann varmasti on ok, mutta ulkonäön saa kuntoon puolittain pelkillä levyillä. Toisen puolen saa sitten jollain RS-konversiolla ja hienonvärisillä satuloilla. Niihin vaan pitää olla valmis sijoittamaan.

tapanixxx

Ã,,lkää menkö jarruja muuttamaan. Ne on mitkä sinne tehtaalta on laitettu.

-karppa-

Ã,,lä ainakaan osta bremboja. Täyttä paskaa ja tulee joltain vinkuintia alihankkijalta!

Zimmermaneilla sain ajaa skeidalla tyytyväisenä 70tkm ja pysyivät suorana. Toisin kuin BREMBO Xtra Line Sport levyillä.
1.8 Tbo sedan luupää (Tupla tehot/vääntö)
1.9 TDI Skoda Octavia Combi Laurin & Klement  (Melkein tupla tehot/vääntö)
Suzuki GSX-R 1100 (Lama-ajan Ohjus -Vase)
2.4 D5 Volvo XC70 AWD (Traktori)
2.0 TDI Skoda Octavia Scout (MTM)

Jultsu

Lainaus käyttäjältä: DeletedUser - 05.05.22 - klo:13:00Lisäksi jos lähtee itse askartelemaan adapteria, on jo melko syvällä oltava lujuusopin maailmassa että saa tehtyä ja valmistettua riittävän kestävät osat jarruihin. Joka kyläsepältä en adaptereita ottaisi - tuskin keneltäkään tuntemattomalta pajalta.

Joo, noin lähtokohtaisesti pitää aina ymmärtää vähän sen päälle mitä tekee, mutta en ole tietoinen ainoastakaan kiinteästä useampipyttyisestä jarrusatulasta joka olisi tehty raudasta, nuo ovat aina alumiinia tai jotain muuta eksoottisempaa hauraampaa materiaalia. En ihan äkkiä keksi millaista kiinatinaa joku kyläseppä voisi myydä teräksenä joka olisi pehmeämpää kuin tuo jarrusatuloissa ja sen kiinnityskorvakkeissa käytetty alumiinilaatu. Toki kaikkihan on mahdollista, se ranen remppapajan takapihalta löytynyt lattaraudan palanen onkin käynyt useita lämpö/jäähdytyssyklejä läpi ja sen vuoksi haurastunut tai näkymättömiä mikromurtumia täynnä jne.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Guest-772393

Lujuus, pehmeys, sitkeys yms on semmoisia ominaisuuksia mitkä vaihtelee kovasti eri seosmetalleittain. Teräksellä ja erilaisilla kevytmetalleilla on kovastikin erilaisia näiden suhteen speksit. Se että vajan takaa löytyneestä plootusta tekee kannakkeen ei tosiaan tee autuaaksi. Koska se ei ole ensinnäkään suora se osa mikä pitää olla vaan käytännössä se pitää koneistaa että pinnat saa oikeaan asemaan.

Tuo ei ole semmoinen homma mikä helpolla onnistuu siis.

Orkkissatulan laittaminen isompana on siis helpompaa kuin "askartelu".

KTN

Olen laittanut Brembon levyjä ja paloja viime vuosina muutamaan autoon. Hyvin on toimineet, ei minkäänlaista ongelmaa. Oleellisinta on saada levy suoraan, eli pinnat todellakin puhtaiksi. Levy pysyy suorana, eikä täristä.

a_jaba

Ex. Passattiin laitoin koko kierroksen Autodocilta ostettuja Bremboja levyt ja palat. Mitään huonoa sanottavaa niistä en keksinyt 1,5v aikana. Oli ihan perus osia eli ei reijitettyjä/uritettuja levyjä tms.
Volkswagen ID.3 Pro Performance Tech -21 39tkm -> (osamaksu)

Ex. Audi Q3 TFSIe -21 180kW 0tkm - 63tkm (työsuhdeauto)
Ex. Volkswagen Passat Variant -15 1.6TDI DSG 83tkm - 125tkm (oma ja maksettu)
Ex. Volkswagen Golf Variant -15 1.6TDI DSG 97tkm - 163tkm (oma ja maksettu)
Ex. Audi A4 -07 2.0TDI 125kW S-Line Sport Edition 96tkm - 248tkm (oma ja maksettu)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy