Kosteutta lampuissa

Aloittaja fugda, 07.12.21 - klo:17:13

« edellinen - seuraava »

fugda

3 koppasessa pistäny merkillä että umpioissa on kosteutta joka nyt tietty näillä pakkasilla jäätyy. Auto ollu vasta hetken aikaa ja voisin kyllä myyneelle merkkiliikkeelle asiasta reklamoida. Onko väellä kokemusta miten näihin suhtaudutaan, lähinnä että onko ’virhe’ vai ’ominaisuus’. Todennköisesti kosteus kesällä viimeistään kuivaa pois, mutta silloin on jo myöhäistä asiasta valittaa (6kk mennyt).

Toinen juttu, alusta narisee välillä kuin hetekka 😕

välkky

Jos vaan kosteutta niin normisettiä mutta jos vettä = pisaroita niin sitten kannattaa reklamoida.
Audi A6 Avant 55 TFSI e quattro -21
Skoda Octavia TDI RS -16

Geoman

Ensimmäinen asia mikä kannattaa tarkistaa. Onko valoumpion takana oleva luukku (josta vaihdetaan polttimot) suljettu kunnolla ja tiiviisti.

KpaL

Eipä noi umpiot ikinä niin tiiviitä ole etteikö kylmä kuuma kylmä pumppaisi kosteutta sisään. Kyllä ne sieltä ajallaan poiskin lähtee.

Jos se on kotitekoisesti tiivistetty liian tiiviiksi pääsee kosteus edelleen sisään, mutta ei enää ulos.
Ajossa:
-22 Octavia Combi 2.0TDI RS DSG | -15 MB C220CDI farmari

Ex:
-18 Octavia Combi 2.0TDI RS DSG | -97 Polo 6N 1.4i | -08 Octavia Combi 2.0TDI | -87 Opel Ascona 1.6 | -85 Mitsubishi Colt 1.2

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy