Transporter T5.1 2012 SEIKEL iskunvaimentimet

Aloittaja roiala, 17.05.21 - klo:15:03

« edellinen - seuraava »

roiala

Itse olen etsinyt kissojen ja koirien kanssa tietoa "Seikel" alustan iskunvaimentimista ja toki niitä saa maahantuojalta hintaan hirveä ja kauhea elikkä olikohan 1500â,¬ tms. takaiskari pari.

Noh, mahdollisesti ovat erillaisia viritykseltään (tai varmastikin kun niitäkin on neljää eri tyyppiä) kuin "vakio iskarit" mutta nyt ainakin toistaiseksi vaikuttaa siltä että vakio iskunvaimennin sopii mitoiltaan Seikel alustan mukana tulleiden kanssa saumatta. Ja esim Bilsteinit saa kohtuulliseen reilun satasen hintaan ja lienevät kohtuudella laatu kamppeet nekin. Eli näitä saa luokkaa 15 paria (takaiskareita) yksien maahantuojan kautta ostettujen Seikel leimalla olevien hinnalla. Mulla siis vahvistetulla alustalla oleva Bussi mutta samat on mitat normi alustan kanssa eli 472mm maksimipituus jne.

Perustuu vain tässä vaiheessa yhden kotimekaanikon (insinöörin mikä lie tiedon laatua heikentävä tekijä :) ) mittauksiin ja huomioihin mutta raportoin lisää jos ongelmia ilmenee.

seppotaas

Sachs, Bilstein yms laatumerkin kaasuiskarit ei ole huono ratkaisu.
----------------------------------------------------------
Volle V60 D3 -11
Fabia -09 1.6i 16V
Volle V40 D2 -18
Ford Anglia 1.0 -65
-----------------------
EX: Audi A2 1.4 -00, VW 1302 -71, Golf GTI 16V -88, Golf Variant TDI -11, VW Golf 1.6 TDI 4motion -11, Golf TDI 1.6 BM -14, Transporter 5.1 TDI -11, Seat Cordoba 1.9 TDI -99, Skoda Octavia 1.9 TDI -06, Skoda Octavia 1.6 TDI -11, Octavia Kombi 2.0 TDI 4x4 -11

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy