Uusi lohko hakusessa (1.9tdi BXE)

Aloittaja Matti Daemo, 08.05.19 - klo:10:36

« edellinen - seuraava »

Matti Daemo

Hei kaikille.

Minulla on n.400tkm ajettu skoda octavia combi, jossa kävi perinteiset, näin kai voi sanoa.. Eli ykköspytyn kiertokanki tuli morjestamaan lohkon läpi maailmaa.

Aattelin tuon itse korjata, ja nyt tosiaan pitäisi löytää kaikin puolin vanhan kanssa identtinen lohko, ja kenties myös kampiakseli jostain.

Moottori on, tai ainakin näyttää 1.9tdi BXE malliselta. Olenko ymmärtänyt oikein, että tätä samaa moottorityyppiä on asennettu lukuisiin muihinkin VAG- konsernin autoihin? Onko moottoripaketti täysin identtinen, jos jossain muussa, (esim vw golf) on myös 1.9 bxe ilmoitettu moottoriksi? Ongelmahan tässä on vähän se, että ei ei oikein tahdo löytyä moottorilohkoa tuohon, jos haen varaosahausta vain octavian moottoreita.

Miten on, osaisiko joku jelpata? Kiitoksia jo etukäteen.


lassemk

Samaa moottoria on käyttänyt skoda, volkkarit mm. golf ja passat, jotku seatit ja audi a3. Saattaa olla joitain muitakin joista en ole vaan kuullut.
Moottorit ovat kuitenkin indenttisiä.  Omalla BXE:llä rullattu 312tkm niin alkaa pikkuhiljaa miettiä onko sama edessä jossain vaiheessa.

Missä tilanteessa kiertokanki tuli ulos? Olen netistä lukenut useita mahdollisia syitä, joista yleisin ilmeisesti syyläriin kerääntynyt kondensiovesi ?? Toiseksi olen lukenut syyläriin kertyvästä öljystä, joka tapauksessa nämä kun imasee palotilaan niin se on menoa. Toinen mitä olen lukenut on ilmeisesti huonolaatuiset laakerit  ??? Juuri kondensioveteen liittyen on ollut paljon puhetta, maskisuojat suositeltua talvisin ja viileillä keleillä. Muutamalla on kiertokanki talvella tullut ulos kun on ajanut lämpimästä tallista ulos.

Matti Daemo

Kiitos Lasse vastauksestasi.

Okei, eli kunhan on bxe niin käy. Hyvä tietää.

Mullahan toi hajosi sillä lailla että olin tulossa kasikympin tiellä risteykseen: neloselta kolmoselle vaihto, ihan reipas moottorijarrutus (kierrokset jossain 2000-2500 välissä kosahdushetkellä. Rullailin siinä sitten tyhjäkäynnillä pari sataa metriä, ja sammutin auton. Öljyä iso lammikko maassa: > Auto lavetille & moottoria tutkimaan.

Kiertokangen laakeripukki oli tullu öljypohjasta kurkistamaan & itse kiertokanki poikki & lohkon etuseinässä kunnon reikä.

Tuota syytä oon myös jonkin verran pohdiskellut.. luultavasti tässä tapauksessa syyllinen on joko turbosta tihuttanut öljy, tai sitten vain kiertokangen pulttien antaminen periksi tuossa moottorijarrutuksessa. Se oli ykköspytty, jossa tuo rikko tapahtui (lähimpänä jakopäätä). Tuo kondenssivesihomma on tietenkin yksi mahdollinen syyllinen, mutta uskoisin kuitenkin mun tapauksessa että ennemmin tuo öljy. Sen verran paljon sitä oli. Sitä oli ahtoputken matalimpaan kohtaan kertynyt varmaan puoli desiä.

Laakerit olivat aivan erinomaisessa kunnossa, niinkuin moottori muutoinkin. Olen ollut tuohon oikein tyytyväinen. En ole edes osannut oikein harmitella hajoamista, ei muuta kun remppa & takaisin ajoon. Turbo tietysti pitää huoltaa, tai vaihtaa uuteen, että öljyvuoto loppuu. On ollut kuitenkin niin vähäistä se vuotaminen, koskaan tuohon ei oo vaihtovälin aikana tarttenu öljyä lisätä.

Jälkiviisauksia, eli miten tuo olisi ollut estettävissä?

No tietysti olisi pitänyt tajuta että turbosta öljyä vuotaa, koska ahtoputken liitoskohta oli ollu jo pari vuotta öljyinen. Sehän tarkottaa sitä, että se öljy tulee turbosta eli turbo olis pitäny viittiä vaihtaa, tai huoltaa. Edullisempi pirkkapatentti(en tiedä kannattaako tehdä) olis ollu se, että olisin porannu ahtoputkeen pienen reijän, niin pikku hiljaa vuotava öljy olisi päässyt pois sitä mukaa, kun sitä sinne vuotaa.

Toinen hyvinkin viksu homma olis ollut kiertokangen pulttien ja laakereiden vaihto alakautta uusiin. Mutta eipä tullut liikoja murehdittua, kun kone toimi niin hyvin kun se toimi. Edes sinistä ei pöläytellyt käynnistettäessä, vaikka lähes 400tkm jo mittarissa.

Matti Daemo



upload image anonymous

Tuossa kattelin turboon liittyviä juttuja, niin eräs myyjä oli listannut taulukon että mihin tuo turbo kävisi.. Tuosta näkyy myös osviittaa siihen, että missä autoissa olisi bxe moottoria käytetty. Eli niinkuin Lasse sanoit, näyttäs löytyvän volkkareista, seateista, olikohan audista myös..

lassemk

#4
Jälkiviisauksena toki syylärin tyhjennys. Itse olen tehnyt sen ennakoivana toimenpiteenä kun on kuitenkin BXE kyseessä.
Eli syylärin alimpaan kohtaan porasin muutaman millin reiän ja sieltä valutin kaiken kondensio/öljykertymän, yhteensä litkua tuli ulos kuitenkin yli desi jos ei enemmänkin.
Reiän tukin pienellä ruuvilla niin ei tule pienintäkään ahtovuotoa. Tavaksi olen ottanut tyhjentää puolen vuoden välein, yllättävän paljon öljyä ehtii kertyä siinä ajassa.
Kondensiota ei niinkään enää kerry kun on ollut talven ajan maskisuojat keulalla.

Turbon osalta, onko sulla ollut mitään muuta vikaa mikä liittyy siihen? Jos auto ei savuta ja turbo toimii muuten normaalisti, en välttämättä usko että sieltä tulee öljy. Itsellä valtaosa öljystä tulee venttiilikopasta eli onkohan se nyt PVC venttiili (breather valve), joka yhdistyy ilmaputkeen suodattimen jälkeen. Varmaan venttiili vaihtokunnossa, mutta huonosti löytyy tietoa ja varaosia siihen liittyen.

o.b.

BXE lohkon varaosanumero on 038103011AM ja se löytyy suurin piirtein noista taulukossa olleista kulkimista.

Sama lohko on myös BJB ja BKC moottoreissa, mutta noissa on erilaiset männät ???

BXE:ssä on erilaiset männät 1 ja 2 sylintereissä kuin 3 ja 4 sylintereissä, joten ei pidä vahingossa sekoittaa niitä.

https://www.partan.eu/en/catalogue/skoda-bxe-octaviaii-1z3-2008-complete-engine_38150/

Tuolta löytyis koko kone, ilmeisesti ilman suuttimia. Tiedä sitten, pitääkö tuo 50 euron toimituskulu paikkansa.

Itse vaihtaisin ainakin kiertokangen pultit varuiksi.

o.b.

Lainaus käyttäjältä: lassemk - 08.05.19 - klo:13:11
Itsellä valtaosa öljystä tulee venttiilikopasta eli onkohan se nyt PVC venttiili (breather valve), joka yhdistyy ilmaputkeen suodattimen jälkeen. Varmaan venttiili vaihtokunnossa, mutta huonosti löytyy tietoa ja varaosia siihen liittyen.
Oiskohan tuosta apuja ???

https://www.ebay.de/itm/SEAT-SKODA-2-0-1-9-TDI-Ventildeckel-Zylinderkopfhaube-Oleinfulldeckel-Membrane/293044450873

BXE:n venttiilikoppa on 038103469AD ja se on ainakin mainittu tuossa ilmoituksessa.

Matti Daemo

Lasse,

Ohhoh, yli desi on jo aikamoinen määrä. Täytyy askarrella tuohon jonkinnäkönen tyhjennysroppu ahtoputkeen tuossa samalla, kun tota korjaan. Joo en tietysti oo satavarma että onko ahdin. Kiitos vinkistä tuohon venttiiliin liittyen, täytyy katsella asiaa tarkemmin sitten.

o.b., Kiitos sinuille noista vinkeistä. Tässä juuri selvityksen alla että käykö bxc lohko tuon bxe kanssa päikseen, sellainen löytyisi purkaamolta. Mistä olet muuten löytänyt tietoa tuosta asiasta? Ihanko oman kokemuksen kautta?

o.b.

ETKA:sta noita tietoja löytyy. Vastuuta tietojen oikeudellisuudesta en tietenkään ota :)

Tarkoitat varmaan BKC moottoria? BXC moottoria ei ole olemassa ;)

BKC moottorissa on sama lohko ja kiertokangetkin kuin BXE:ssä, männät erilaiset. Kampiakseli on vaihtunut eri versioon 20.02.2006 alkaen, laakerit kuitenkin samoja. Tiedä sitten onko tuolla merkitystä ???

Matti Daemo

Jep, vastuu on kuulijalla aina tämmösissä. :)

Juu, justiin BKC:tä. :O

Sen verran sopivasti löytyi BKC lohko, että lähden varmaan kokeilemaan sillä. Seuraavaksi sitten kampiakselin kimppuun. Saapa nähdä, onko mennyt kieroon.. Nätisti ainakin käsillä pyöri.


o.b.

Kampiakselin vaihteiston puolisen tiivisteen asennukseen tarvitset erikoistyökalun, jotta uuden tiivistelaipan mukana tuleva impulssirengas menee just oikeaan asentoon.

Kampiakseli on sen verran tuhtia tavaraa, että se tuskin on antanut periksi.

Matti Daemo

Kiitos vinkistä.. Millainenhan se erikoistyökalu on?

o.b.

T10134. Voin tarvittaessa vuokrata omaani parilla kympillä + pk. Mukaan saa ohjeet tiivisteen asennuksesta.

Tässä pari kuvaa työkalusta ja tiivisteestä. Tuo vihreä suojarengas painuu kiristysvaiheessa työkalun sisään.





Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy