Golf V GTI ja outo raksuttava ääni kojelaudasta

Aloittaja mothar, 09.10.11 - klo:12:22

« edellinen - seuraava »

mothar

Omistan Saksasta tuodun -08 vuosimallin Golf V GTI:n. Olen jo pidemmän aikaa ihmetellyt ääntä joka kuuluu heti auton käynnistämisen jälkeen jostain kojelaudan sisältä/alta. Ã,,äni kuuluu satunnaisesti ja on raksuttavaa nakutusta, aivan kuin sisäilmapuhaltimen siivet tai laakeri raksuttaisi. Autossa on climatronic ja puhaltimen sammuttaminen ei lopeta ääntä.

Yhteen väliin epäilin äänen tulevan navigaattoriradion kiintolevystä joka starttauksen jälkeen skannaa tiedot levyltä läpi, mutta tämä ei ole äänen lähde.
Voisiko joku ilmastoinnin läppämoottori olla jumissa ja aiheuttaa tuon äänen? VagComilla on vikakoodit luettu, mutta mitään ei löytynyt. En tiedä tuleeko ääni auton moottorista kun kierroksilla ei ole ääneen mitään vaikustusta eikä konehuoneen puolella ääntä kuulu. Missä vika vai onko ominaisuus? Jos ominaisuus niin mistä ääni tulee?

Volvo V60 D4 AWD Polestar
ex: Golf V GTI 2008, APR stage 1
ex: Golf IV 1,6 hätänen bensa

VCDS@Oulu

Karvis

Ilmastoinnin läpät siellä ääntelee, sopeutuksella äänen pitäisi poistua.
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

skriko

Sciroccokin pitää joskus sieltä suunnalta jotain kummaa ääntä, jota en ole koskaan aikaisemmin mistään muusta autosta kuullut.
Nykyautoissa on niin kummia ääniä, että itse en jaksa ottaa ongelmaa niistä ellei ääni ole jatkuva ja todella häiritsevä.

mothar

Kiitos vastauksista. Ei siis mitään vakavaa äänen taustalla. Onko mitään tietoa miten ohjausläpät sopeutetaan?
Ross Techin piuha löytyy ja viimeisin vagcom, eli pelit on mutta osaamista puuttu.
VW huoltoon en ajatellut autoa tuon takia viedä....
Volvo V60 D4 AWD Polestar
ex: Golf V GTI 2008, APR stage 1
ex: Golf IV 1,6 hätänen bensa

VCDS@Oulu

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy