Defan letkulämppärin asennus 1.9Tdi:hin

Aloittaja Antti, 26.01.11 - klo:22:02

« edellinen - seuraava »

Antti

Tuli napsittua muutamat kuvat tämmöisestä näillä keleillä varsin ajanakohtaisesta touhusta. Asentelu on varsin simppeliä eikä mikään huikaiseva projekti. Koneena on 77kW BLS-versio ja lämppäri Defan tuotteita.

Tämän näköinenhän se letkuun asennettava vastus on. Johtoliitäntä pyörii rungossa ja sen saa väänneltyä parhaalta tuntuvaan asentoon. Mukana tulevista letkunpätkistä on leikattu sovite joka klemmarilla paikoillaan. Asennettaessa suora lähtö on ylöspäin.


Koneesta alamuovi pois, suodatin kotelolle menevä ilmatötterö pois tieltä ja letkut puristettu kasaan nestehukan minimoimiseksi. Tulee sieltä silti silmille juuri silloin kun vähiten odotat.
Lämmitin asennetaan öljynjäähdyttimeltä lohkoon menevään letkuun.


Asennuspaikka alhaalta. Eli letku on napattu öljynjäähdyttimestä irti, lyhennetty pätkä ja vastus asennettu väliin.


Asennettuna ylhäältä.


Johdot kiinni, vähän pitkällä kaapelilla tuli tehtyä lenkkiä. Se, että mikään ei pääse osumaan jäähdyttimen puhaltimeen on tarkastettava huolella. Tilaa ei ole liikaa.


Nestettä pääsi karkuun vain n. puoli litraa. Paisunta-astian täyttö (huomioi oikea nesteen laatu, tässä tapauksessa G12+),
käyttelyä ja nesteiden tarkastus, ajoa ja taas nesteiden tarkastus. Toimii, lohkooon menevä letku näyttää infralla mittaillen nousevan nopeasti n. 70 asteeseen kun toinen pysyy n. 30 asteisena, eli kiertokin pelaa.

Tässä tapauksessa kun autossa on myös Webasto niin sen pumppua tuli pyöriteltyä myös jotta mahdollisesti sen linjoihin joutuneet ilmat tulevat myös pois.

Semmosta tällä kertaa  :)




i3 120Ah, F250 7.3 International
KTM 1290SAR, 950SE, 660Rally
BMW r80g/s, R75/5

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy