P0299 ahdot ei nouse

Aloittaja rauta_kanki, 29.01.18 - klo:20:19

« edellinen - seuraava »

rauta_kanki

Potilas Vw Touran 2.0tdi 2010 vuosimalli. Muutaman kerran pakkasella menny limb modeen. Lämpösillä keleillä ei ongelmaa. Voisko vika johtua ahtopaineen säätöventtiilistä? Voiko se reagoida pakkasen kans jotenkin?

Jultsu

Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey


Jultsu

Ihan turha se on tuolla listata missä mahdollisissa vuodenajoissa / olosuhteissa ko. koodi tulee tai voi tulla, koska se syy on jokatapauksessa mitä todennäköisimmin jossain noista tuolla luetelluista osista. Ihan oikein arvelit tuossa edellä, säätöventtiili on mainittuna myös listalla. Korjausyritykset kannattaa siis suorittaa seuraavassa järjestyksessä:

Check Hoses/Pipes to/between Components
Check / Clean / Replace Charge Pressure Control
Check Turbocharger
Check Diverter Valve
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

TDiih

#4
Minkälaista ujellusta ahdin pitää kylmänä/lämpimänä? Kuinka paljon ahtimella on ajettu? Hukkaako öljyä?
ID.3 Pro Performance Life 150 kW 58 kWh
Audi A4 1.8T Avant B7 eFlexFuel
Octavia BKD DSG
VW Golf 1.9 TDI -98

rauta_kanki

Lainaus käyttäjältä: TDiih - 29.01.18 - klo:21:17
Minkälaista ujellusta ahdin pitää kylmänä/lämpimänä? Kuinka paljon ahtimella on ajettu? Hukkaako öljyä?

320tkm ajettu eikä mielestäni mitään ujelluksen tapaista kuulu. Normaali turbon ääni. Samanlainen lämpimänä ja kylmänä. En osaa öljyn kulutuksesta vielä sanoa, kun auto on ollu mulla vasta vähän aikaa.

rauta_kanki

N75 vaihdettu ja alipaineletkuja kans. Samaa vikaa pukkaa edelleen eli ei ahda ja on laiska, kun moottori on kylmä ja sytyttää hehkun valon. Lämpösenä ei ongelmaa. Turbo vaihtoon seuraavaks? Alipainekellokin pitää alipaineen.

rauta_kanki

Ilmoitetaan nyt tännekkin, jos jollain vastaava ongelma joskus, että vika oli alipaineissa. Ns vacuum reservoir eli alipaine varaajan? letkuliitos vuoti ja ilmeisesti liitos tiivistyi vähän lämmettyään ja alkoi pitämään alipaineet ja turbo alkoi sitten aina toimimaan.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy