Vw mk5 gti

Aloittaja Konamies22, 19.03.18 - klo:01:41

« edellinen - seuraava »

Konamies22

Eli olisi edessä ensiauton osto ja vitoskoppanen gti kiinnostaa. Kertokaapa asiasta enemmän tietävät ylläpitokustannusten kuluja yms. Mitkä ovat tyyppiviat palkojonko huollot maksaa? Kiitos.

dahakon

Tyyppiviat; kato ruosteen varalta koko auton pellit, erityisenä kohteena etulokarien kaaret ja etuovien kynnykset, sekä se väli siinä etuoven ja lokarin välissä. Ne ruostuu joka helevetin ikisessä MK5:ssa. Tarkista myös, että etuovien saranapuolelle on asennettu vesiohjurit ettei kulmat rullaudu kun vesi sinne jäätyy. Tämä JOS siinä on sisälämppäri tai webasto.

Itellä hajos omistusaikana sitten PCV sekä kaasuläpän ohjain, ja oli kontaktihäiriöitä kaasupolkimessa. Öljyä se söi myös sellasen 5 litraa per huoltoväli, suosittelen vaihtamaan pois longlifestä. LL-huoltoväli oli muutenkin joku 17tkm parhaimmillaan joten ei kannata, ja muutenkin vaan sotkee moottorin. Ai niin, ja katso, että se lämpenee nopeasti ajossa. Mulla oli ainakin yksi termostaatti koko ajan rikki ja kevät/syyskeleilläkään ei lämmennyt 90 asti, ei vaikka miten paljon ajoi. Jouduin talvisin käyttämään viimasuojaa.

Mitäs muuta.. Etupenkkien ompeleet kangaspenkeissä alkoi repsottamaan aika aikaisin joten niitä kannattaa myös katsoa. Jos hommaat DSG:n niin muista tarkistaa kaksoismassan vaihto / kuunnella kilkattaako tyhjäkäynnillä kylmänä.
Golf MK7 FL GTI Performance -18
Ex: Seat Leon 5F ST FR 1.4 TSI 150 ACT DSG -16
Ex2: Octavia II TDI (BKD) DSG -07
Ex3: GTI MKV DSG -05

henripit

Lainaus käyttäjältä: dahakon - 03.04.18 - klo:13:10
Tyyppiviat; kato ruosteen varalta koko auton pellit, erityisenä kohteena etulokarien kaaret ja etuovien kynnykset, sekä se väli siinä etuoven ja lokarin välissä. Ne ruostuu joka helevetin ikisessä MK5:ssa.

Tuli tuossa yhdestä mk5 Golfista purettua sisälokari+roiskeläppä edestä. Ei ihme jos alkaa ruostumaan, oli kerännyt sinne roiskeläpän taakse helman sisään n. litran "multaa". Siellä kun se märkänä muhii, niin väkisinkin alkaa pehmenemään. Ei olisi paha rasti vaikka renkaiden vaihdon yhteydessä vähän raottaa ja putsata paskoja pois.
Ocu RS TDI DSG -14

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy