Octavia vm 2010_päivävalot katosi

Aloittaja JereI, 28.03.17 - klo:13:27

« edellinen - seuraava »

JereI

Terve,

Octavian keulalta katosi päiväajovalot. :o
Polttimot ehjät, sumuvalot pelaa. Koelaudassa ei herjaa mitään. Autossa ei ole ns valoautomatiikkaa.

Onko kellään vastaavaa ongelmaa tullut vastaan?


Gigaa

Itellä aikoinaan katosi 2011 mallista toinen muutamaksi päiväksi, mutta "korjaantui" itsestään.
Huollon mukaan tehtaalta oli tullut tiedote, ja vaihtoivat uuteen, vaikka sillä hetkellä toimikin normaalisti.
Å koda Octavia Combi 1.6 TDI Style DSG 2018

JereI

Nyt ollut pari viikkoa pimeänä, ei ole takaisin näkynyt.  ???

Oculus

Tyyppivikahan tuon ikäisissä on/oli, että ns. "polttimonpohja" reistaili aiheuttaen juurikin valon sattunnaista pimenemistä kunnes polttimokin aikanaan pimahti. Tosin tuosta kyllä ilmestyi mittaristoon vikavalo ja -ilmoitus. Omassani vaihdettu pohjat molemmin puolin eikä sen koomin ole ongelmia esiintynyt.

mabe

Olisiko valikosta joku laittanut vahingossa pois päältä tai tipahtanut bugista itsekseen pois?

Jossain siellä mittariston asetusvalikoissa on täppä ainakin omassa -13 fl mallissa.

JereI

Kiitoksia kommenteista.

Täytyy tutkailla molemmat vaihtoehdot läpi.

J

Oculus

Lainaus käyttäjältä: mabe - 29.03.17 - klo:10:14
Olisiko valikosta joku laittanut vahingossa pois päältä tai tipahtanut bugista itsekseen pois?

Jossain siellä mittariston asetusvalikoissa on täppä ainakin omassa -13 fl mallissa.

Tuohan on itse asiassa todennäköisempi syy, kun kerran vikavalokaan ei pala. Lainaus käyttöohjeesta:

Lainaa
Päiväajovalotoiminnon kytkeminen pois päältä
â€" Aikaisintaan 3 s sytytysvirran kytkemisen jälkeen paina vilkun kahva (ohjauspyörässä) alas ja pidä se siinä asennossa vähintään 3 s.

Päiväajovalotoiminnon kytkeminen käyttöön
â€" Aikaisintaan 3 s sytytysvirran kytkemisen jälkeen nosta vilkun kahva (ohjauspyörässä) ylös ja pidä se siinä asennossa vähintään 3 s.

Jos autossa on informaationäyttö*, päiväajovalot voi kytkeä päälle tai katkaista myös valikosta:

 SETUP (asetukset)
 Lights & Vision (Valot & Näkyvyys)

-Pekka-

Sama vika, DRL valot katosivat jo keväällä. Laitatin vasta nyt kuntoon. Valojen ohjainlaite viallinen -huoltotositteessa lukee "Sähköpääkeskus BSM"- ja piti vaihtaa ja ohjelmoida uudelleen. Tuollaisessa voi varautua ~700 Eur kuluerään.

Melko kalliit valot.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy