ABS ja ESP -valot taulussa

Aloittaja Juicey, 18.11.13 - klo:22:46

« edellinen - seuraava »

Juicey

Terve taas, laitan tämän yleisen folkkari-keskustelun alle koska vialla tuskin on välttämättä merkitystä juurikin auton mallista. Tai no, oma Touran on kyllä niin surullinen tarina kaikkiaan että ehkä se on juuri siitä.

Taustaa: Auto piipahti paikallisessa korjaamossa, jossa vaihdettiin kaikki jarruletkut sekä pyörännapa taakse. Pyörännapa on tilattu eBaystä saksasta, merkiltään Mapco. En tiedä liekö tuokaan osa tässä tarinassa syyllisenä, mutta listataan nyt kun sisältyy lähihistoriaan. Jarruletkut on vaihtoliikkeestä ostettu.

Nyt muutama viikko (~3 vko) tuon pajareissun jälkeen pirssi sytytti yhtäkkiä ABS ja ESP -valot palamaan. Minulla on autoon soveltuva kaapeli jonka löin kiinni ja lueskelin VCDS-ohjelmalla vikakoodeja (sen mitä sain tunnistamaan eri moduuleja, eli siis Touranin osalta moottorin ja automaattilootan) ja pimeän hehkun lisäksi löysin DSG (6-port) -puolelta pyynnön tarkistaa jarrujen vikakoodit. No, niistä ei löydy mitään. ABS ja ESP myös ovat oikeasti poissa pelistä ajellessa.

Nyt tänään nuo valot sitten sammuivat, mutta syttyivät toisella ajokerralla uudelleen, sammuakseen taas. Mistäpä voisi vikaa lähteä haarukoimaan? Voiko olla että säiliöön olisi lurahtanut väärää jarrunestettä, oireilisiko se näin ja vasta parin-kolmen viikon viiveellä? Vai onko tästä nyt taas jotain uutta nurkkaa menossa hajalle? Entä onko tuosta VCDS-softasta neuvoja, millä saisi löytymään Touranin loputkin moduulit, esim. jarrujen osaltahan tuo ilmoittelee ettei saa yhteyttä?

Kiitti vinkeistä jo etukäteen!

Guest-418512

Mikähän sen softan versio on? Minkänäkönen piuha?

Aito Ross-techin HEX-USB+CAN saa kyllä Touranin olemassaoleviin moduuleihin yhteyden. Jos sinulla on pelkkää k-linjaa käyttävä piuha ja VCDS lite tai vastaava, ei se ole oikea kapine Touranin CAN-väyläisten sähköjen vikojen tutkimiseen.

Lähtisin ensin siis lukemaan koodit sopivalla piuhalla.

Juicey

Parin euron piuha eBaystä, "VAG KKL" tuossa mainitaan eikä mitään CAN:sta. Katsellaampa tuollainen CAN-yhteensopiva johto. Kiitti.

sonic

ABS  pumpussa mahdollisesti ilmaa kun kerran letkut vaihdettu, sitä voi yrittää saada pois VCDS llä pakkokäyttämällä, vaattii monta kertaa tuon toiminnon.

tapanixxx

Luulen kanssa että on ilmaa abs-yksikössä. Hommahan on ollut sellainen että osaava liike ei kyllä päästele ilmaa sinne yksikköön kun letkuja vaihtelee. Siis tyritty homma.

wille84

Tai sitten tuossa takalaakerin vaihdossa abs:n anturi saanut kipeää.

Vikakoodit lukuun niin ei tarvi arvailla.

malmgren

Octavia 2.0TDI DSG -05

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy