1.6 TDI DSG ongelmia....

Aloittaja TeURaS, 08.11.14 - klo:19:07

« edellinen - seuraava »

TeURaS

Terve!
Tiedän, että foorumilla on erikseen DSG laatikoita koskeva osio, mutta en sieltä oikeen löytänyt vastausta.
Ostin kuukausisitten VW Golf 2010 1.6 TDI BM DSG Higline ajettu 130tkm. Menin valittelemaan autosta ihan muita huolia ja samalla mainitsin, että DSG laatikko lähtee etenkin mäkeen ja kylmänä kuin täi tervasta ja tarvitsee aika paljon kaasua ja pakilla kulkee saman mäen ihan kivasti.  Sekä nakuttelee kylmänä käynnistämisen jälkeen epäsäännöllisesti.
Siellähän kävi setä koeajamassa auton ja totesi, että laatikko käyttää välivapaata vaihtaessaan ja ei todellakaan toimi oikein ja nakuttelu on selkeä kaksoismassavauhtipyörän hajoamisen merkki.
Lähettivät tiedot tehtaalle ja sieltä tuli ohje tehdä päivitys laatikkoon ja sopeutusajo ja tämän jälkeen minun tulee ajaa autolla vähintään 200km ja tunnustella miten toimii.

Noh minähän olen nyt ajanut kohta 300km ja meno on aika hurjaa. Auto vaihtelee alamäkeen pienempää ja huudattaa simppeleitä mäkiä kakkosella ylös. Minusta liikkeellelähtö on ihan yhtä tervaista kun ennenkin ja uutena oireena laatikosta rupesi kuulumaan korkeataajuinen ulina joka kuuluu oikeastaan kaikilla vaihteilla ja se muuttuu kierrosluvun mukaan.

Osaako joku sanoa, että miten pahasti hommat on viturallaan? Ja mitä maksaa massavauhtipyörän vaihto? Tai mahdollisesti koko kytkinasetelman ja vauhtipyörän vaihto? Ja eikös ulina yleensä ole laakerivika joten meneekö koko aski uusiksi? Onko jollain heittää minkä kokoisista lukemista ollaan puhumassa?  Autossahan on takuu joten minä en ole näiden  remppojen maksaja vaan autoliike.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy