Audi A4 (B8) Avant 2.0TFSI quattro

Aloittaja ile, 28.07.10 - klo:00:51

« edellinen - seuraava »

ile

Täytyypä rykäistä jo kuukauden ajelun ja ensimmäisten kuvien jälkeen paketti. Pikkaisen alkoi olemaan jo hämärää, joten paremmat kuvat myöhemmin ja jos saisi vahaakin pintaan.

Runkona (tilattu 5.3.2010 ja käyttöön 29.6.2010),
* A4 B8 Avant 2.0TFSI quattro 155kw/350Nm
* Briljantinpunainen
* Musta sisusta

Linjalta,
* 30v-kampanjan kommunikaatiopaketti: monitoimiratti ja BT HF
* Sporttipaketti: 3-puolainen ratti, urheilualusta ja urheiluistuimet. Upgrade otettu 18:lle aluille, jotka jo tosin vaihtuivat.
* Audi Sound System
* Takatutka

Jälkikäteen,
* Defan lohkolämmitin ja sisäpistoke
* Sävyt laseihin, kontissa 15% ja takaovissa 35%
* Kromiset putken päät, joita 240 vesihiomapaperilla hinkattu hetki jos toinen. Perään primer ja puolihimmeä musta
* V6 kiiltävä musta etumaski, kromireunus teipautettu puolihimmeällä mustalla
* Orig S5 8x18ET31 -alut joihin lopulta päätyi Pirelli P7 Cinturato 245/40-18:t
* Sitten tietty sisäledit, kirkkaammat sumarit ja rekisterikilven ledit

Vielä & arvonnassa,
* Talveksi sopivan helppohoitoiset ja ehkä tummat 17":t, renkaina jo Nokia R 225/50-17. Kesäksikin jo fiilistelin mustia vanteita, mutta pelkurina kuitenkin nuo klassiset kiekot OEM-tavarana tuntuvat turvallisemmalta.
* Sumarien maskit kiiltäväksi
* Mustat peilin kuoret
* Hologrammilistat sisustaan

[ylläpito on poistanut liitteen]

Markku J

Todella hieno A4. Puna-musta -teema on makuuni, kuten ex-A4:stä voi päätellä.

Simola

Tässä taitaa olla foorumin nätein A4. Ei tule ainakaan montaa muuta näin hienoa mieleeni!
Upeat vanteet ja puna-mustan yhdistely! Mahtavaa!
Ex: VW Golf IV 1.8 Turbo GTI

Arcca

Noiden vanteiden muotokieli täsmää muuten upeasti keulan, erityisesti puskurin, muotoiluun.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

MVA

Todella hieno A4. Auton väri on tulee olla valkoinen tai musta tai PUNAINEN.

Pekka T


Hieno on, täydet tyylipisteet minulta.
Tietenkin tätä puna-mustaa teemaa voidaan täydentää vielä, esim. takaluukun rinkulat myös mustiksi.
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

Jii74

Kyllä puna-musta on hieno, ei voi mitään!
Vielä musta sisäkatto niin se olisi siinä ;)
Audi A4 Allroad Quattro 2.0 TDI -18

ile

Aijai, kyllä lämmittää kommentit ja kiitokset niistä. Helppohan se on ollut poimia täältä ja UVW:n puolelta vinkkejä ja noiden pohjalta arpoa sopivaa pakettia ;)

Vähän jälkikäteen häiritsee miksei tosiaan raaskinut ruksia mustaa kattoa, mutta saa kelvata noin. Audin merkkeihin todennäköisesti ei viitsi koskea, mutta quattro-badgea hahmottelin jos sen kromit olisi korjaussarjan siveltimellä pistänyt punaiseksi. Ja jos tulisi paha niin varmasti saisi tärpätin kanssa hinkattua tuon takaisin alkuperäiseksi.

Nudde

Hieno punamusta teema! Hieman minua taas harmittaa että etumaskin ympärystä en itse aikoinaan maalannut mustaksi, no ehtii sen vielä fixata! Peukkuja tulee monia tältä suunnalta.

RTWteam

Liityn mukaan samalla sävelellä tähän kuoroon! Eli todella hieno. Ei vain muuta keksi sanottavaa. ;)

1.8 "APR" Q

Hieno! Lyhyesti ja ytimekkäästi..
ex-vagit: Skoda Fabia 1.4 16V,Skoda Octavia 1.6,Skoda Superb 1.8 Turbo,Skoda Octavia 2.0 TDI DSG,Audi Avant 2.0 TDI Multitronic (B7),Audi sedan 2.0 TDI Multitronic (B8), Audi Avant 1.8 TFSI (B8), Audi A4 Sedan 1.8 TFSI Quattro...Audi A4 1.8 TFSI "facelift" quattro...nykyinen A3 2.0 TDI Quattro

VWonderman

Nätti ja voimalinjakin kunnossa! Toivottavasti toimii ongelmattomasti, ja hyvät varusteet! 9AQ ja pari "sisä"pakettia vaan puuttuu. ;)

Lainaus käyttäjältä: ile - 28.07.10 - klo:18:02Vähän jälkikäteen häiritsee miksei tosiaan raaskinut ruksia mustaa kattoa, mutta saa kelvata noin. Audin merkkeihin todennäköisesti ei viitsi koskea, mutta quattro-badgea hahmottelin jos sen kromit olisi korjaussarjan siveltimellä pistänyt punaiseksi. Ja jos tulisi paha niin varmasti saisi tärpätin kanssa hinkattua tuon takaisin alkuperäiseksi.

Varmaan olis sopinu, mutta itse en tykkää niin paljon kokomustasta sisustasta. Samaten mustat peilinkuoret ei oikeen uppoa, vielä. ::)
Very Odd Looking Vehicular Object
(•_•)

psycho

Lainaus käyttäjältä: ile - 28.07.10 - klo:18:02
Vähän jälkikäteen häiritsee miksei tosiaan raaskinut ruksia mustaa kattoa, mutta saa kelvata noin.

Ihmetyttää se, että musta katto ei ole seuraa mustan sisustuksen mukana. Itse muistin tuon lisähintaisen ruksin laittaa. :)

A4:ni "mustaa" kattoa ja sisustaa kohta seitsemän kuukautta tarkkailleena täytyy todeta, että tämän sisustuksen (nahka-alcantara-sisustus) ja katon musta vetävät harmaan sävyihin ja ovat lähempänä erittäin tummaa grafiitin harmaata kuin mustaa. Itse olisin toivonut värin olevan selvemmin mustaa.

fourvalve

Edellisessä rs ocussa oli musta katto ja muutenkin tumma sisustus, nyt kun vaihdoin käytettyyn A4 jossa vaalea katto ja muuten tumma verhoilu niin on mielestäni sopii ihan hyvin.
Vauhtelu virkistää ;)
BMW z4 3.0i roadster

Tikka

Tulihan se tämäkin auto tänne autotalliin. Ai ai, kyllä on tyylikäs.

Wilburi

Tässä on todella tyylikäs kokonaisuus. Onko tuo takadiffuusori originaali, joka on vain maalattu uudelleen? Itsellänikin on nimittäin käynyt mielessä maalauttaa oma "perus" -takadiffuusori hopeaksi.
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).

ATM

Todella hieno! Audin muotoihin sopii useampikin väri, mutta tuollaisella kiillolla punainen on sieltä kärkipäästä. Punamusta teema kruunaa hienon kokonaisuuden.

ile

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 31.07.10 - klo:23:45
Tässä on todella tyylikäs kokonaisuus. Onko tuo takadiffuusori originaali, joka on vain maalattu uudelleen? Itsellänikin on nimittäin käynyt mielessä maalauttaa oma "perus" -takadiffuusori hopeaksi.

Jep, ihan orggis johon nykäisin minkälie kaapista löytynyttä muoviosille tarkoitettua Bumper Black -värivahaa. Tuolla sai sävyn hieman tummemmaksi, mutta saa nähdä kuinka pysyy ja jaksaako hieroa. Toisaalta tuo on nyt hieman huono, kun maalautus on käynyt mielessä ja näinköhän enää saa pintaa aivan neitseelliseksi tuon aineen jälkeen.

Ja että osaa nousta verenpaine. Olen suosiolla jättänyt parkkiksilla auton hieman sivuun, jotta olisi säästynyt parkkipaikkaosumilta. No, tänään jätin melkein tyhjään riviin ja ei vain näemmä auta. Kuskin takaovessa parin sentin päässä toisistaan olevaan vajaa 10cm pitkää hankaumaa. Otti jo pitkältä silmään nuo läljet, olisikohan ostoskärryillä saatu aikaiseksi. Sentään sen verran oli onnea mukana, että näemmä maalipintaan oli jäänyt tavaraa päälle ja hiomatahnalla sain hinkattua nuo kokonaan pois. Nyt vain läheltä peilatessa näkyy muutama ohut naarmu.

Vaimo oli kanssa perjantaina kaupungissa pyörimässä ja jätti auton Töölön Kisahallin parkkikselle. Oli katsonut sopivan reilun välin, mutta ei - tuli takaisin niin joku niitannut aivan kiinni viereen ja tiedä sitten oliko tuolta matkalta vai joltain muulta, mutta apparin kahvasta lakka irti.

Nimim. No, tuleehan noita myöhemmin, mutta ai että on hieno pyöriä ruuhkaseudulla ;)

[ylläpito on poistanut liitteen]

Markku J

Noi parkkipaikkakolhut ovat se, mitä eniten inhoan. Yritän aina parkata autoni johonkin kauas, mutta annas katsoa - siinä on kaupasta palatessa kuin liima joku vanha Nissan -röttelö, jolla pahimmassa tapauksessa on lyöty jälki, kuten Ile kuvaa. Uskomatonta hommaa, Olen nähnyt monia tapauksia, joissa takapenkiltä itse ulos tulevat lapset lyövät (tietenkin) surutta oven auki täysin vieressä olevaan autoon, eivätkä vanhemmat tee mitään, vaikka lommo jää. Tämä on se homma, jota yritän välttää parkkeeraamalla aina jonnekin periferiaan. Mutta siltikin minun viereen usein ui jotain aivan aivan p**koja rotteloita - miksi ? Vaikka tilaa olisi silmänkantamattomiin.

OT vedätystä, mutta lempiaiheeni. Miksi ei ihmisen auto saa olla rauhassa ja kohdeltuna arvoaan vastaavasti ?

Wilburi

Yhdyn edellisiin kommenteihin täysin. Itse pyrin keskikaupungilla jättämään auton aina taskuparkkiin. Parkkitaloihin en ole muutamaa viimeisintä kulkupeliä vienyt ollenkaan, sen verran harmitti aiempaa autoon tullut kolhu.
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy