Päiväajovalo ja vilkku, mittarivalaistus

Aloittaja Arnie, 30.10.13 - klo:12:13

« edellinen - seuraava »

Arnie

Auto on ollut 11kk ja huomasin eilen, kun ajoin vasten lasiseinää ja vilkku oli päällä niin huomiovalon poltin oli pimeä. Ajattelin, että polttimo on palanut, mutta kun vedin vilkun toiselle puolelle niin oli sama tapahtuma. Poikkesin korjaamolla ja ihmettelivät itsekin sitä. Lupasivat ottaa asiasta selvää, onko vika vai ominaisuus. Kotona sitten kokeilin pojan puolivuotta nuorempaa ja kalliinpaa mallia, mutta siinä oli sama tilanne. Nyt juuri soittivat korjaamolta, että se on ominaisuus. Valitin sitten sitä, kun mittarivalaistus nolla-asennossa välillä palaa ja sitten taas omia aikojaan sammuu. Parkki ja ajovaloilla mittarivalaistus toimii normaalisti. En tiedä sitten onko kosketushäiriö jossain vai onko sekin ominaisuus. Vaikka ajaa paivävaloilla niin luulisi mittarivalojen palavan normaalisti, kun ne kerran parkkiasennossakin palaa. Tutkivat vielä asiaa ja täytynee sitten mennä korjaamolla. Lupasivat ilmoittaa.

Pepeto

Ominaisuuksia molemmat. Ainakin uudessa Golfissa toimivat mittarivalot kuvailemallasi tavalla.
VW Passat Variant Comfortline 1.4 TSI DSG 9/17.
Opel Corsa Enjoy 1.4 ECT5 9/15.

Emil Eagle

Tuo tulee ihan eu-direktiivitasolta, että päivävalon ollessa etäisyydellä x tai vähemmän vilkusta, tulee päivävalon himmentyä vilkuttamisen ajaksi. Tämä siksi että se vilkku erottuisi paremmin.
Kiitokset mukavasta foorumista.

Guest-410785

Päiväajovalopolttimon sammuminen on ominaisuus jonka voi koodata päälle tai pois päältä.

Mittarivalojen sammuminen päiväajovaloilla illan hämärtyessä on myös ominaisuus - se kehoittaa käyttäjää kytkemään valot jotta näkisi mittaristonkin. Varsin kätevää mielestäni kun joillakin on tapana unohtaa valot. Automaattivalojen kanssa ongelmaa ei toki ole, kun valot kytkeytyvät ja mittarivalot syttyvät ajovalojen ohella kun tulee hämärää.

Moni näistä asioista on sellaisia "ahaa, ompa ovela, toihan on hyvä". Esimerkiksi tuo päiväajovalopolttimon sammuminen, se parantaa huomattavasti valoisalla vilkun näkyvyyttä kun vieressä ei ole huomiovalopolttimoa palamassa. Pimeällä sumuvalo kääntymisvalotarkoituksessa ajaa hieman samaa asiaa.

Rauska

Koska/jos autossasi on valoisuustunnistin, niin päivävaloilla (o-asento) mittarivalot himmenee, kun valoisuus vähenee.
Eli siitä huomaa (pitäisi huomata), että olis syytä laittaa ajovalot päälle.
NYX RS E-Tron Gt 2022
EX E-Tron Sportback Progres Plus 55 quattro 2022
EX Audi e Tron GT 2021
EX A3  A3 Sportback TFSI mild hybrid 110 kW
EX A4 Avant 2016 2.0 TFSI Quattro
Ex A4 Avant 2.0 TFSI q 2015
Ex A3 SB 1.8 q Business Sport S-Tronic -13
EX A5 SB 2.0T q business -10.
Ex A3 1.4 T s-tronic -09.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy