Free valve technology, moottori ilman jakopäätä

Aloittaja werty, 20.02.13 - klo:11:26

« edellinen - seuraava »

werty

Erittäin mielenkiintoista tekniikkaa kehitellään naapurimaassamme. "50% less emissions" "30% less fuel consuption" "30% more power", isoja sanoja.  ::)

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Bch5B23_pu0


Kondi

#1
Tolkuttoman mielenkiintoinen.

Toivottavasti asiasta tulee lisää tietoa lähikuukausina.

Jos lupaukset pitävät ja tuollaiseen koneeseen pistetään vauhtipyörän tilalle generaattori-starttimoottori- joka syöttää sähkömoottoria/reita niin kasassa on todella, todella korkean hyötysuhteen hybridi... luulisin.

Aikamoista pienenemistä moottoreihin tuon pitäisi tarjota jo tuollaisenaan niin sylinteritilavuuden, painon kuin ulkomittojenkin suhteen.

Meikäläisen todella vajavaiselle tieto- ja ymmärrysvarastolle tuo ratkaisu näyttää paljon lupaavammalle kuin esim. vastasylinteriajatus, wankel tms.

Se tietenkin mietityttää että voidaanko tuolla systeemillä käyttää kannessa, venttiileissä jne. keraamisia rakenteita. Kuvittelis, että vois...

Sekin tietenkin mietityttää että kannattaako tehdä ollenkaan erillistä kantta vai voiko kannen valaa lohkon kanssa samana pakettina (ja jäykistää siten lohkoa melkoisesti ja hakea muutamaa muutakin etua) ja tehdä sitten venttiileille ja kanavien alkupäille tarpeen mukaan niin pienet istutuskolot kuin mahdollista.

Sekin mietityttää että mitä - jos mitään - etuja tai haittoja tuolla kuviolla voisi saada polttoaineensyöttöön liittyen.

Tuon systeemin tajuamisessa voisi akustiikan todella kovatasoisesta tajuamisesta olla paljon hyötyä. Jos ymmärtäisi kunnolla seisovien aaltojen vaikutukset sylinterin sisällä niin kestävyyteen ja optimoimiseen liittyvä ajattelu saattaisi parantua...


Taky

Lainaus käyttäjältä: Kondi - 21.02.13 - klo:09:53
Se tietenkin mietityttää että voidaanko tuolla systeemillä käyttää kannessa, venttiileissä jne. keraamisia rakenteita.

Sama meni tuonne Saab palstalle, mutta...
Eikös F1 moottoreissa käytetä paineilmaa venttiileiden sulkemiseen?
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Filixon

Lainaus käyttäjältä: Taky - 21.02.13 - klo:10:06
Eikös F1 moottoreissa käytetä paineilmaa venttiileiden sulkemiseen?

Jäisivätkö jakoketjut ja -hihnat samantien moottoriteniikan historiaan?
Meidän Musti on karjalankarhukissa.

HAL9000

Aika huisi kehitysaskel jos ja kun tuollainen toteutuu...
VW Golf eTSI 1.5 DSG Style Mk8
Skoda Octavia TSI DSG Elegance MkIII
VW Golf TSI Higline Mk6
Skoda Superb TDI DSG
VW Golf GT TDI Mk5
VW Golf  TDI 2.0 Mk5
VW Golf TDI Mk4
Passat 1.8 Mk3B

VWRiddare

Joskus aikaisemminkin olen tuosta lukenut, ja silloin mainittiin, että samalla jouduttaisiin siirtymään autoissa 48voltin systeemiin. En nyt vaan kirveelläkään löydä sitä artikkelia.

Notmi

Mielenkiintoinen konsepti, tosin kiinnitin huomiota siihen kun sanoivat että signaalin lähettämisen jälkeen on muutaman millisekunnin viive venttiilin avautumiseen. Tämä viive on mielestäni vähän turhan pitkä kun ottaa huomioon sen kuinka nopeasti asiat tapahtuvat moottorissa. Esimerkiksi moottorissa joka pyörii 6000 rpm, kestää yksi täysi kampiakselin pyörähdys 10 ms ja yksi "tahti" kestää 5 ms. Joten muutaman ms viive, vaikkapa 3 ms, on jo noin puolet yhden tahdin kestosta. Toki jos se viive on tarkasti tunnettu ja muuttumaton (tai vaihtoehtoisesti tiedetään tarkasti miten muuttuu), voidaan ohjauselektroniikkaan ohjelmoida riittävä ennakko. Ja näin ilmeisesti ovat tehneetkin, päätellen siitä että koemoottorilla on ajettu jo reilusti.

Sinälläänhän tuo avaa lukemattomia mahdollisuuksia niinkuin filkassa mainittiin, voidaan sammuttaa sylintereitä tarpeen mukaan, venttiilien ajoitusta muuttaa liki mielivaltaisesti jne. Ja uskoisin että tuohon saa jotenkin ympättyä myös venttiilien säädön sille kuinka paljon venttiiliä avataan.

Kondi

Rupesin miettimään sitä, että jos venttiilit ja polttoaineensyöttö saadaan aiempaa täydellisempään hallintaan niin silloin saattaisi tulla todella merkittävää polttoaineen- ja päästöjen säästymistä myös silloin kun kone on jostain syystä pidettävä käynnissä (ilmastointi, kylmäkone, virrankulutus muusta syystä...) mutta totuttua tyhjäkäyntiä vähäisemmät kierrokset/kulutus riittäisi. Moinen olisi kuorma- ja pakettiautoissa, takseissa, edustusautoissa jne. aika kova juttu.

Toinen mieleen tuleva asia on se, että tuollainen systeemi saattaisi tuoda lisää vääntöä ja käynnin tasaisuutta todella matalille kierroksille ja mahdollistaa sen että moottori on pienellä kuormalla käytettävissä alle näiden nykyisten tyhjäkäyntikierrosten.

Ajatellaanpas huvikseen, että mitä tapahtuisi jos vaikkapa eri kokoisten perheautojen kone voisi käydä vaikka alueella 300- 700 kierrosta tasaisesti ja sen verran vääntäen että auto liikkuisi helpolla alustalla madellen eteenpäin kytkimeen koskematta. Pysäköinti ja muut varovaista hivuttamista suosivat tilanteet helpottuisivat ja muuttuisivat mukavampaan suuntaan kun nopeusalue 2-7km tunnissa tulisi manuaaliboxeilla käyttöön ilman luistattamista nykyisillä välityksillä.


HiTecci

Tuossahan mainittiin myös jo ilma-hybridikin, jossa siis noilla lepuutettavilla sylintereillä voitaisiin painaan paineilmaa säiliöön, josta se olisi edelleen ns. ilmamoottorilla hyödynnettävissä = nykyisen sähköhybridin kallis akkuratkaisu jäisi kokonaan pois ja tilalle tulisi pieni (?), halpa painesäiliö :)

Ja tuohon 48V systeemiin, niin silloin vielä puhuttiin sähkösolenoideista, jotka siis ohjaisivat noita venttiilinvarsia ja tällöin tosiaan 12V olisi teholtaan riittämätön. Mutta tässä Könnin ratkaisussahan homma toimii paineistetulla öljyllä, jota vain ohjataan sähköisesti noihin venttiilivarsien aktuaattoreihin. Tästä käsittääkseni tulee myöskin tuo mainittu muutaman ms viive järjestelmässä. Vaan en olisi tuosta viiveestä hirveän huolissani, sillä kuten sanottu, se on aika hyvin ennakoitavissa ja mainittiinhan jutussa jotta jopa 20.000 rpm voisi ko. tekniikalla olla mahdollinen :o

Mitä kaikkia mahdollisuuksia tämä tuokaan polttomoottorin kehitykselle, on vain arvailujen varassa. Mutta todella merkittävästä uudistuksesta joka tapauksessa on kyse. Ajatellaan vaikkapa 15.000 rpm saakka kiertävää moottoria, jonka vääntöhuippu saataisiin jo 1.500 rpm kohdalle. Tuohan olisi suorastaan unelma! 1. vaihteella päästäisiin kivuttomasti liikkeelle ja senkun vain polkee pedaalia ja vasta jossain 100 km/h kieppeillä olisi tarvetta seuraavalle pykälälle ;D

Moottorin tilavuus voisi olla jo melko pienikin, kuten sylinterilukumääräkin => moottori itsessään olisi jo varsin pieni => automuotoilulliset vapausasteet. Tai saati jos tosiaan nuo "irtonaisen" venttiilikoneiston vapaudet todella hyödynnettäisiin, voisi moottorin mekaaninen muotokin olla jo aika vapaa (mikä ihmeen pakko niiden sylintereiden olisi muka enää olla suorassa rivissä) => yhä vain suuremmat vapaudet automuotoilijalle rakentaa haluamansa muotoista koppaa tuon tekniikan ympärille 8)
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

Kondi

Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 21.02.13 - klo:12:23
Tuossahan mainittiin myös jo ilma-hybridikin, jossa siis noilla lepuutettavilla sylintereillä voitaisiin painaan paineilmaa säiliöön, josta se olisi edelleen ns. ilmamoottorilla hyödynnettävissä = nykyisen sähköhybridin kallis akkuratkaisu jäisi kokonaan pois ja tilalle tulisi pieni (?), halpa painesäiliö :)

Mä varmaan sitten käsitin sen väärin kun rupesin heti miettimään että se painesäiliö voisi olla kätevä tapa tuoda lisätukea turbon säätämiseen - pieni lisäilma-annos välisäiliössä viilehtynyttä ilmaa voisi nopeuttaa kaasuun reagoimista... Eli käsitin niin että se painesäiliöön työnnettävä ilma voisi mennä joko paineilmasysteemeihin tai sylintereihin. Mitään ilmamoottorijuttua en siitä oikeen hoksannut.

Lainaa

Moottorin tilavuus voisi olla jo melko pienikin, kuten sylinterilukumääräkin => moottori itsessään olisi jo varsin pieni => automuotoilulliset vapausasteet. Tai saati jos tosiaan nuo "irtonaisen" venttiilikoneiston vapaudet todella hyödynnettäisiin, voisi moottorin mekaaninen muotokin olla jo aika vapaa (mikä ihmeen pakko niiden sylintereiden olisi muka enää olla suorassa rivissä) => yhä vain suuremmat vapaudet automuotoilijalle rakentaa haluamansa muotoista koppaa tuon tekniikan ympärille 8)

Hakemattakin käy mielessä se, että sekä bokseri että v-kone voisi ihan nelipyttyisenä toimia. Samoin sekin, että sylinterien lepuutuksellehan tuommoinen systeemi tuo monia helpotuksia. Eli olisi ehkä paljonkin helpompi siirtyä pienikokoiseen koneeseen, joka voi pyörittää hellekelillä ilmastointia pitämällä konetta kahdella pytyllä 400 kierroksen tyhjäkäynnillä lähes höyryillä käyden, mutta sitten kun tarvitaan kuormankiskomiskykyä tai ohituskiihtyvyyttä, revitäänkin rutkasti vääntöä ja tehoa neljällä pytyllä ja suurilla ahtopaineilla.

Mielessä käy sekin että toisikohan suoravetoautomaattien kestävyyteen jonkinlaisen lisän se, jos juuri kytkeytymisen aikana ja molemmin puolin pudotettaisiin pikkuriikkisen vääntöä venttiilien ja polttoaineenruiskutuksen ohjaamisen avulla?


Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy