Skodan johtosarja poikki, mistä löytyy uusi ?

Aloittaja PahaSko, 27.05.22 - klo:08:35

« edellinen - seuraava »

PahaSko

Moi,
Minulla meni kuskinovesta johtosarja poikki ja nyt on ongelma niitä ei ole maahantuojalla ja plussana ne valmistetaan Ukrainassa. Olisiko kenelläkään tietoa tai linkkia esim:Tsekin varaosaliikkeisiin ? Skodan Johtosarjan varaosanumero  3T1971120GT

Kiitos jo etukäteen.
-Skoda Superb combi 2.0 Tsi  vm.2013
-Skoda Superb Sedan 1.8 TSI vm.2009

Jultsu

Viet auton paikalliseen autosähköliikkeeseen jossa tekevät johtosarjalle korjaukset silikonieristeisillä johdoilla tuohon saranan taitoskohtaan. Nopeampi, halvempi ja parempi tapa kuin käyttää tuota volkkarin paskajohtoa joka murtuu kohta taas uudestaan ihan samalla tavalla.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Geoman

Alkuperäinen johtosarja on Ukrainalainen ja kuljettajan puoleisessa ovessa on tyyppivika, johtosarja on hieman liian lyhyt. Usein on useampi johto vaurioitunut kumipalkeen sisältä. Aiheuttaa herkästi mm. turvatyynyn varoitusvalon syttymisen.

Hyvä lopputulos tulee, kun ottaa vanhan johtosarjan pois. Edellyttää oven sisäpaneelin ja ulkopellin irroittamista. Sitten johtosarja pahviin kiinni ja uusii sitten yksi johto kerrallaan rikkoutuneen alueen johdot liittimien väliseltä matkalta hieman pidemmillä silikonijohdoilla kuin alkuperäiset. On työläämpi kuin käyttää korjaussarjaa, mutta lopputulos on täydellinen. Sähköliikkeet osaavat kyllä työn.




Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy