Alumiinivanteiden korjaus

Aloittaja VAGgari, 06.04.13 - klo:14:18

« edellinen - seuraava »

VAGgari

Morjesta.

Ostin tuossa toissapäivänä käytetyt OZ alumiinivanteet. Vanteissa oli jonkun verran kanttariosumaa ja lakkavauriota mutta kumminkin olivat suorat kun ne kävin testauttamassa.

Kysymykseni kuuluukin että onko tiedossa Keski-Suomen alueella ketään joka osaisi vanteita fiksailla ja onko se edes järkevää. Onko mahdollista itse fiksailla vai onko vaan ajan ja järjen hukkausta?  :o

Kiitoksia paljon mielipiteistä ja näkemyksistä.

Linkki vanteisiin: http://www.quantumautosport.com/qas/shop/images/OZ_35_Anniversary.gif

Qmies

Täällä samanlainen ongelma, Sulo Vilen efektin (siis kun halvalla sain), avittamana tuli hankittua hieman kärsineet Audiin tarkoitetut Speedline-vanteet.

Vanteethan ovat (valitettavasti) 2-osaiset, 3-osaisiin olisikin helppo vaihtaa vain uudet lipit. Eli vanteiden kehillä on jonkun verran kanttariosumaa keskustojen ollessa kunnossa.

Jos jollain olisi hyviä vinkkejä kehien kunnostamiseen ja käsittelemiseen niin otan oikein mielelläni vastaan..
VAG kulkineet: Golf II 1.6, Golf IV GTI, Golf IV 1.9 tdi 4motion, A3 1.6, A3 1.8T, A3 2.0tfsi Quattro, A3 2.0tdi Quattro, A6 1.8T, A4(B5) 1.8 T Quattro, A4(b5) 2.5tdi Quattro, A4(B5) 2.5tdi Quattro, A4(B6) 1.8T Quattro, A4(b7) 2.0tdi Quattro, A4(B8) 3.0tdi Quattro, A4(B8) 3.0tdi Quattro, A6 3.0 tdi

pomo

Joskus olen maalannut noita ihan hopeisella (sopivan värisellä) auton maalinpinnan korjaukseen tarkoitetulla pensseli-purkilla ja siihen päälle lakka. Tuli ihan ok, näköinen. Tottahan se läheltä huomaa, mutta ulkonäkö parani. Enemmän jos haluaa panostaa, niin sittenhän ne voi viedä maalattavaksi! Hintaa vaan taitaa tulla enemmän kuin uudelle! :)

werty

Jauhe/pulverimaalaus miksi ne ikinä kutsuukaan, maksaa 70â,¬-200â,¬/vannesarja, riippuen paikkakunnasta. Jälki laadukkaassa pulverimaalaamossa on erinomaista, mutta huonommilla laitteilla taas epätasaista. Kanttarijälkien peittoon on muistaakseni olemassa täytteitä, jotka pysyy alumiinissa, mutta pienemmät jäljet on helpoin hioa, vaikka epäkeskolla.

pomo

Ohhoh, tuolla hintaa voi teoreettisesti vielä kannattaakin!

sakal83

Kylmäkosken jauhemaalaus maksoi viime syksyllä 120â,¬ kaikki vanteet. Puhallus teräksellä (kanttariosumat häipyy), Jauhemaalaus ja lakka. Talven jälkeen vanteet näyttivät tältä ja tuolta
Tosin kaveri kysyi pariviikkoa sitten vanteiden maalautusta, niin vastaus oli että soittele parinviikon päästä, niin katsotaan kerkeääkö tänä kesänä vanteita maalata, kun on niin pirusti vanteita jonossa. Kaverihan tekee noita iltapuhteina ja vkoloppuisin.
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

makelja

MK-Jauhepinta Klaukkalassa teki myös todella siistä jälkeä. Ja nopeasti. Torstaina kun vein niin seuraavana tiistaina olivat valmiit. Samalla peittyi myös pari kanttariskraadea. Hinta ei sisältänyt puhallusta, vain soodapesun. Puhallus olisi muistaakseni maksanut satasen lisää, mutta nyt en enään ole siitä ihan varma, kun en muista.
Maalauksen hinta on 120e. Jos ei halua kirkaslakkaa niin sitten 70e.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy