Audi A6 C7 2012 - oikea etukulma alhaalla.

Aloittaja Makez_Audi, 09.12.24 - klo:12:02

« edellinen - seuraava »

Makez_Audi

Ajoin viikonloppuna kauppakeskuksessa useampaan kertaan hidasteisiin. N. 10 minuuttia sen jälkeen, kun olin lähtenyt kauppakeskuksesta, niin renkaiden virheilmoitus syttyi palamaan ja auton oikea etukulma on laskenut sen jälkeen alas ns. pysyvästi.

Virheilmoitus on tämä "Underinflated rear right! Check all tyres and store pressures in MMI" eli virheilmoitus viittaa taakse oikealle, mutta tosiaan auton oikea etukulma on laskenut pysyvästi alemmas. Eli kyse ei ole ajotietokoneen mukaan tuosta "Air Suspension Fault" virheilmoituksesta.

Autolla voi ajaa eikä autosta kuulu mitään ylimääräisiä ääniä esim. metallista kolinaa. Internetissä puhuttiin, että voi olla jokin sähkökaapelin poikki meneminen, joka noissa hidasteissa olisi voinut tulla.

Kenelläkään kokemuksia yhden kulman alaslaskemisesta ja mahdollisesta ratkaisusta?

Makez_Audi

Ja siis vielä tarkennuksena, että ilmaa pyörissä on normaalisti ilman mitään tarkempaan painemitatausta. Oikea etukulma on vain alempana kuin muut.

Daatta

Et siis ole tarkastanut rengaspaineita mittarilla? Matalaprofiilirenkaasta paineiden putoaminen ei välttämättä näy päälle päin.

Ilma-alustan vian selvittäminen alkaa vikakodit lukemalla, merkkiliike/VCDS/ODBeleven. En kyllä ajaisi autolla ylimääräisiä, jos pussi on tyhjänä.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Makez_Audi

Lainaus käyttäjältä: Daatta - 09.12.24 - klo:12:54Et siis ole tarkastanut rengaspaineita mittarilla? Matalaprofiilirenkaasta paineiden putoaminen ei välttämättä näy päälle päin.

Ilma-alustan vian selvittäminen alkaa vikakodit lukemalla, merkkiliike/VCDS/ODBeleven. En kyllä ajaisi autolla ylimääräisiä, jos pussi on tyhjänä.

Kiitos nopeasta vastauksesta. Huoltoon olisi n. 2km niin ajattelin sen ajaa. Tosiaan toissa päivänä kun tulin kotiin niin ei kuulunut mitään mekaanista ääntä tai, että pyörät olisi osunut runkoon.

Poikarukka

Voisiko olla anturi mennyt ja auto luulee että takaoikea alhaalla (=olettaa siksi rengasta) ja kompensoi etuoikeaa laskemalla (pyrkii oletettuun vaateriin). Mut lukisin ne koodit ihan eka. Joku aika takaperin omasta puhkesi takarengas. vikavalot tuli ensin ilmajousituksesta ja vasta vähän matkaa ajattua TPMS. jotenkin ne liittyy toisiinsa tietysti.
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy