TFSI (-11) 1.8 A3 Käy epätasaisesti

Aloittaja Ceek, 17.02.24 - klo:10:05

« edellinen - seuraava »

Ceek

Moi. Moottorin lämmetessä (noin 60C asteessa) alkaa kaikki sylinterit antamaan sytytyskatkoksia ja käynti on epätasaista. Kylmä kone käy normaalisti Ei ole vikakoodeja. Kiitokset kaikista vinkeistä!

Daatta

Vikakoodi tuo sytystyskatkoskin on. Onko koodit luettu VCDS:lla vai jollain yleismallin lukijalla?

Jos jakoketju on ok niin imusarjan karstoittuminen voisi olla tarkistettava asia. Toki tulpat kannattaa tsekata, jos ei ole hetkeen vaihdettu.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

vasarik19

Kuulostaa kyllä haastavalta ongelmalta! Itse olen kokenut saman tilanteen vanhalla autollani viime kesänä.
Kokeilin ensin perushuoltoa: vaihdoin tulpat, huuhtelumassan ja tarkistin kaikki johdotukset. Tämä ei kuitenkaan auttanut. Loppujen lopuksi ongelma ratkesi, kun autosähköliike teki perusteellisen polttoaineen syöttöjärjestelmän huollon sisältäen suodattimien ja letkujen vaihdot.

Nähtävästi yksi syy ongelmaan oli jäämät ja lika, jotka irtoilivat lämmetessä ja aiheuttivat häiriöitä polttoaineen syötössä. Korjauskustannukset nousivat melko korkeiksi, mutta sen jälkeen vanha kulkine on lähtenyt käyntiin moitteettomasti.

o.b.

PCV on tuon ikäisessä jo ehkä entinen. Kokeile irrottaa PCV:ltä imusarjalle menevä putki ja tulppaa se korkki-korkilla. PCV:n reikään voi laittaa vaahtomuovipalasen jos pelkää mahdollisia öljyhöyryjä.

Minulta löytyy PCV:n korjaussarjoja.

TemeW

Lainaus käyttäjältä: vasarik19 - 26.05.24 - klo:13:58huuhtelumassan

Kerroppa nyt mikä on huuhtelumassa? ihanko keksit juuri uuden sanan Suomen kieleen?
VW Golf Variant Highline 1.5TSI DSG vm.2019 ja jotain vanhempia harraste volkkareita

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy