Mistä ehjä haitariputki S3:een?

Aloittaja Kukkis, 05.10.18 - klo:07:48

« edellinen - seuraava »

Kukkis

Audi S3 vm 2008 haitariputki seulana. Sain merkkiliikkeestä vaihtotarjouksen 1.700 â,¬. Ei onnistu. Mitä vaihtoehtoja minulla mahtaisi olla? Mikä tuo osa on nimeltään englanniksi tai saksaksi, jos netistä etsisin?

Kukkis

Nyt tunnin nettiä surffanneena: pitääkö mun siis etsiä koko katalysaattoria varaosaksi?

GKTVW

Auttaneeko tuo? Tosin ilmeisesti ei lähetä Suomeen. Onhan tuolla Ebayssa kyllä sitten muitakin haitareita...(haulla Audi s3 catalysator flexible connector)

https://www.ebay.com/itm/301453794871

o.b.

Millä mootorilla? Voisin katsoa varaosanumeron, niin käytetyn tai tarvikeosan etsiminen voisi olla helpompaa.

Noita irtohaitareita saa ihan mistä tahansa varaosaliikkeestä. Vaihtaminen ei vaan ole ihan yksinkertaista kun se katalysaattoriputki haitareineen on yleensä aika tiukasti kiinni ja helposti katkeaa pinnapultteja yms.

Sitten kun putki on irrallaa, ei se haitarin vaihto ole iso työ. Vanha rälläkällä veks ja uusi migillä hitsaten tilalle. Putkisto pitää vaan saada pysymään koko operaation ajan samassa kuosissa. Jos ja kun tuo jousto-osa ei ole vaakasuorassa putkessa kiinni, asteenkin heitto saumaa hitsattaessa aiheuttaa sen, että putki ei enää istu kunnolla paikalleen.

Daatta

Tuohon hintaan kannatta katsella netistä tuning-downpipe racekatilla. Tai sitten hitsauttaa uuden jouston putkipajassa, itse tehtynä *ittumaista hommaa... Vinoon se menee kuitenkin. ???
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy