DSG7 vaihdevalot vilkkuu

Aloittaja kramer, 30.12.16 - klo:00:11

« edellinen - seuraava »

kramer

Morjens!

Haettiin tänään vaimolle passat -10 1.4tsi dsg7 laatikolla ja tuossa reilu 100km maantiellä ajaessa huomattiin, että näytöllä oleva vaihde vilkkuu. Auto kyllä toimii moitteetta eli vaihtaa hyvin kaikki vaihteet eli siinä mielessä fyysistä vikaa ei ole. Pysähtyessä tankkaamaan vilkkuminen loppui hetkeksi ja sitten taas alkoi. Omassa tuoreemmassa passatissa ei näytöllä vilku. Laitoin tästä oman topicin koska en juuri löytänyt vastaavaa, muissa tapauksissa tuntui myös fyysisesti vaihdot takkuavan. Onko kellään mitään hajua mistä kyse, liekö joku bittijuttu vai mitä koska toimii kuitenkin oikein?

RSOCUstin

Paljonko autolla ajettu?
Kannattaa lukasta tuo DSG7 topiikki.
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=412.msg565249#msg565249
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1692.1650#lastPost

Epäilen näitä.
Mekatroniikka viallinen ja kytkinpakat myös. Takaisin liikeeseen ja vian selvitykseen.
Mekatroniikka 1600-2000e ja kytkin pakat 1000e. Kaikki töineen hintoja noin.

2013 jälkeen nuo DSG7 laatikot on parempia tai ainakin niiden hajoaminen on pienempää. Aika yleisesti mitä seuraillut niin 09-12 välisissä malleissa vikaa.
Itellä myös vilkkunut valo nyt vuoden ja mekatroniikkassa jotain vikakoodia.

kramer

Autolla ajettu n.180tkm. Täytyy varmaan pirautella liikkeeseen. Jaa sullaki on vilkkunut vuoden, mutta toiminut normaalisti?

RSOCUstin

Lainaus käyttäjältä: kramer - 30.12.16 - klo:11:33
Autolla ajettu n.180tkm. Täytyy varmaan pirautella liikkeeseen. Jaa sullaki on vilkkunut vuoden, mutta toiminut normaalisti?

Toimii 97% ok. Joskus kolauttelee vaihteita ja tai ei mene pakki päälle kerrasta. Joutuu vapaan kautta laittaa uudelleen.
Siellä ei ns. sähköt liikuta venttiilejä laatikossa ja vaide ei mene heti paikallee. Sinällään vaarallinen vika jos ohituksessa ei heitä oikeeta vaihdetta pesään. Tai jos yrittää kiidyttää liian pieneen väliin ja ei lähdekkään liikkeelle.


Frosty

Morjensta.

Mitäs nykyään kuuluu näille potilaille ? Ajeletteko vielä vilkkuvilla valoilla ? Onko mitään vika diagnoosia tarkennettu ?
T: Samallain vilkkuva vaihdevalo. 

2010 passat 1.4 TSI DSG 5 212 Tkm ajettu. Ja nyt alkoi. 
Hydrauliikka pumpusta antoi vikakoodin mulle.

RSOCUstin

Mekatroniikka kaput ja koko laatikko vaihtoon kilometreillä 282tkm. Noin vuosi sitten tämä tapahtui minulla. Auto meni vaihtoon 302tkm ajettuna marraskuussa. Ei enään koskaan DSG7. Nyt ajelen DSG6 ja ainakin vielä kunnossa.

Mekatroniikka 1500-2000e ja jos jo laatikossakin häikkää niin menee koko pakka uusiksi. 5-7t/e kustantaa ellei löydy käytettynä hyvää laatikkoa.
Jos ees on auttavassa kunnossa niin autokiertoon.

kramer

Lainaus käyttäjältä: Frosty - 29.05.18 - klo:17:33
Morjensta.

Mitäs nykyään kuuluu näille potilaille ? Ajeletteko vielä vilkkuvilla valoilla ? Onko mitään vika diagnoosia tarkennettu ?
T: Samallain vilkkuva vaihdevalo. 

2010 passat 1.4 TSI DSG 5 212 Tkm ajettu. Ja nyt alkoi. 
Hydrauliikka pumpusta antoi vikakoodin mulle.

Joo tosiaan unohtunu kertoa. Täällä meni mekatroniikka maahantuojan piikkiin sekä 80% töistä, loput 20% myyjälle.

Frosty

Lainaus käyttäjältä: kramer - 30.05.18 - klo:15:02
Joo tosiaan unohtunu kertoa. Täällä meni mekatroniikka maahantuojan piikkiin sekä 80% töistä, loput 20% myyjälle.

Moi,
Okei hyvä kuulla et voi noinkin käydä. Maahantuoja ei tässätapauksessa taida olla VW-liike itse. 
Mulla menee mekatroniikka uusiks. about 1800 e töineen. Vaihdetaan nyt kytkinkin samalla ja ehkä laakereita laatikkoon.  eli reilu 2500e tod näk. Ajattelin ajella tovin vielä. Jos 300 tkm sais täyteen ilman mielenterveyden menettämistä.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy