2.0 TDI BKD yliahtaa

Aloittaja 0skari, 10.08.17 - klo:20:46

« edellinen - seuraava »

0skari

Octavia 2007 manuaali
Turbolla ajettu 13 tkm
Kello liikkuu normaalisti
Alipainelinjat ehjät
MAP vaihdettu
EGR ja sammutusläppä putsattu
MAF Mitattu ja putsattu
Ahtopaineputket katottu, ei koepainettu.

Ei kai voi olla tosi että taas turbo menee? Vai onko siellä joku anturi viellä joka vois vastustaa?

Vetää aina jos kiihdyttää yli turvarajan 10 sek vikatilaan.
Koodina antaa Turbo Overboostin.

Hyviä vinkkejä kaipailtais

Jultsu

Tekstistä saa sellaisen käsityksen että ahdin on alunperin vaihdettu juuri saman ongelman vuoksi? Ja uudella ahtimella kaikki toiminut ok viimeisen 13tkm kunnes nyt taas alkoivat samat oireet yhtäkkiä?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

0skari

Juu sen takia vaihdettiin. Mutta nyt alko ihan lennosta tekemään samantien tätä. Ei oireillut yhtään mutta sitten alko suoraan että ei kestä polkea yhtään.

Jultsu

Onko jotain noista mainitsemistasi asioista tehty viimeisen 1000km sisään? N75 (ahtopaineen säätöventtiil) ei ilmeisesti ole koskettu?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

0skari

Kaikki asiat on tehty 400km sisään. Ei oo n75 tehty mitään. Mutta eikö se sillon pelaa kun ottaa sieltä egr venttiilin vieressä olevasta pallosta alipaineletkun irti ja kun sitä töpöttelee sormella ja kello liikkuu sillon?

Jultsu

Tyhjäkäynnillä tuntuisi pelaavan kyllä. Mutta kun se oireilu tapahtuukin kierroksilla. N75 antaa ahtimelle maksimialipaineen tyhjäkäyntikierroksilla ja sen pitäisi sitten kierrosten noustessa vähentää alipaineen määrää jotta yliahtoa ei pääsisi tapahtumaan.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

0skari

Tyhjäkäynnillä kuin polki niin ainakin silloin liikku  :-\
Pystyykö sitä testaan mitenkään? On niin kallis BKD moottoriin se.

0skari

Vai voisko turbo olla entinen? Onko bkdssä öljysihtivikaa?
Soittelin helsingin päähän niin tuumasivat että bkd moottoreihin menee eniten turboja.

Jultsu

Ahtimia varmasti vaihdellaan paljon, turhaan. Melko yleinen moottorikoodikin tuo, ihmekään jos niitä menee paljon. Pelkkä ahtimen puhdistus auttaisi 99% tapauksista, mutta koska huoltoliike ei saa siitä kovin hääppöistä katetta (eikä onnistumiselle voida luvata kuin tuo 99% varmuus) niin valitaan se 100%:n vaihtoehto joka myös tuottaa firmalle enemmän katetta.

Ahdin on varmasti ihan kunnossa jos auto kerran kulkee ja kiihtyy (ainakin hetkellisesti) eikä sieltä kuulu mitään ujellusta. Edelleen se N75 venttiili on ensisijainen tarkistuskohde.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy