Seat Leon moottorin vaihto/remontti

Aloittaja Peksii, 18.03.17 - klo:18:58

« edellinen - seuraava »

Peksii

No nyt se kävi mistä appiukko on pitkään v aroittanut. Seat Leon 2002 ja 1.4l AXP moottori kyseessä. perjantaina töistä kotiin ajaessa lopetti pakonokka pyörimisen. Nokkien välilleen hihna ei ole poikki eli todennäköisesti hampaat menneet pyöreäksi. Lopputulos kuitenkin ilmiselvä eli motorshaden niinkuin saksalaiset sanoisi.

Pihinä miehenä auto pitäisi saada takaisin liikenteeseen ja työpaikan pysyvyyden vuoksi vielä mahdollisimman pikaisesti. silmään osui tämä ilmoitus.

https://www.nettivaraosa.com/auton-varaosat/2405251


Osaako viisaammat sanoa miten tuo moottori vaihtuisi seatin nokalle suoraan kun moottorikoodi on sama tai jos ei niin olisiko edes kansi päittäin vaihtokelpoinen? Kaikki neuvot ja apu olisi enemmän kuin tervetulleita.  ???


Jonde

Heittämällä toi sinne menee, bora on konehuoneesta 99% identtinen auto. Vanhasta koneesta kun jättää vaihteiston, pakoputken, sähköt, letkut, yms. ehjänä paikalleen ja yhdistelee tuohon vaihtokoneeseen, niin ei mene montaa tuntia kun auto ajossa.

Peksii

Onko ajonestosta tms odotettavissa ongelmia? Täytyykö jotain koodata?

Jonde

Ei tarvitse ajonestolle tai koodauksille tehdä mitään, kun jätät vanhat sähköt paikoilleen ja tiputat paikoilleen identtisen moottorin.

Peksii

En tunne (vielä) konehuoneen anatomiaa tarkasti mutta käsittääkseni vaihteistolle on oma tuki runkoon. Jos näin on ja sen jätän paikoilleen niin mahtuuko moottori "luiskahtamaan" sen verran sivulle moottoritilasta että sen saa nostettua pois. Jonkun pituiset boorit ja asetustapithan vaihteiston ja moottorin välissä on. Tuleeko vas eturenkaan ripustus purkaa poiis vaihteiston irroitusta varten että pultteihin pääsee käsiksi?

Jonde

Siellä on 3kpl tukia kun pitää konetta ja lootaa paikoillaan, jakopään ja vaihteiston puoleiset tuet tulee runkoaisojen päälle kiinni, ne pitää molemmat irroittaa, sitten apurungosta tulee kolmas tuki vaihteiston pohjaan joka pitää irroittaa.
Alakautta konetta ei kannata ottaa pois, yläkautta tulee niin paljon vähemmällä purkamisella pois ja nosta moottori ja vaihteisto yhdessä nipussa pois, helpompi irroittaa lattialla kun mahtuu tulemaan pois yhtenä pakettina.

Peksii

Ok, vetarit tossa tapauksessa navasta vai vaihdelaatikosta irti? Jos ottaisi navasta booreilta niin vaihdelaatikkoöljyt pysyisi sisällä?

Toinen vaihtoehto olisi vaihtaa vaihtokoneesta pelkkä kansi. Tällöin tulisi automaattisesti vaihdettua myös jakohihna joka olisi tuosta vaihtomoottoritakin hyvä vaihtaa. Mikä on riski että alakerta on vanhasta koneesta vaurioitunut pakoventtiilien osuttua mäntiin?

Jonde

Vetarit irti laatikon laipoista, pysyy sillon öljyt sisällä.  Ja pelkän kannen vaihto on melkoisen turhaa, joutuisit avaamaan koneen ja tarkistamaan alakerrankin ja sitten tiivisteet ja pultit maksaa melkoisen paljon. Vaihtokoneeseen on helppo tehdä irtonaisena jakopää ja nostaa paikoilleen.

Peksii

Ok, kiitos näistä arvioista jo tähän saakka  :)

Autosssa on ilmastointi, muistikuvan mukaan kylmäaineputkia menee juuri jakohihnan kopan vieressä. Sattuuko olemaan vielä tietoa mahtuuko kone nousemaan ja jos ei niin voiko ko järjestelmän tyhjentää/putkia purkaa itse vai täytyykö siihen saada joku ammattilainen tekemään se mikäli on tiellä.

Jonde

Ilmastointi tekee hommasta vähän ikävämpää. Periaatteessa voi onnistua nostaa kone pois kun kompura ja putket jää autoon, mutta ei kannata alkaa urheilemaan. Sen verran kalliita osia kyseessä, eikä silloin ole yhtään tilaa virheille.
Suosittelen että kylmästöintihuoltoon, järjestelmä tyhjäksi ja putket irti. sitten kun kone paikoilleen ja putket kiinni niin uusi kuivain ja uudet aineet sisään. Kylmäaineita ei saa päästää ilmaan ja jos ei tunne järjestelmää, ei kannata itse säätää.

Peksii

Jakohihna pitää vaihtaa ja sitä varten kampiakselin päässä oleva hihnapyörä irroittaa.

Pitääkö tuo hihnapyörän pultti vaihtaa vai voiko käyttää samaa? Haynesissä ei käsketä vaihtamaan mutta motonetissä taas myydään pulttia vaihdettavana - tosin dieselille.

Jultsu

Miksi ihmeessä se pyörä pitää irroittaa?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Peksii

Pyörä täytyy irroittaa että jakohihnan alempi kotelo lähtee irti. Tämä ihan korjausoppaankin mukaan.

Jonde

Kyllä se pultti on hyvä uusia, ja toinen kone niin voi vaihtaa osat ennen kuin nostaa koneen autoon, se 16v kone on niin kertakäyttöinen että, kahdesta koneesta ei ole järkevää tehdä yhtä ehjää.

Peksii

Nyt on romut paikallaan ja auto lähti käyntiin. Ikävästi vaan tulee vaihtelevasti 5-25km ajon jälkeen moottorin vikavalo kojetauluun ja vikakoodeja satunnaisesti seuraavasti:

- 17748 - Camshaft position sensor / Engine speed sensor
- 17573 - Bank 1 Long term Fuel Trim, Range 1 Rich limit exceeded.

Tyhjäkäynnillä moottorin nykimistä ehkä enemmän kuin aikaisemimmin mutta ei häiritseväti.

Viittaisiko että jako olisi kuitenkin mennyt yhden pieleen vaikka yritin hyvin huolella sen ajoitusmerkkien avulla paikalleen laittaa. Erityistä työkalua ei ollut käytettävissä muuta käytin kahta 8mm pulttia.

Toinen vaihtoehto että asennetun moottorin kannessa on jotain vikaa - venttiilien tiiveys?

Mitä kannattaisi kokeilla ensin?




Peksii

Asia selvisi, lyhyt hihna yhden hampaan pielessä.

Auto toimii ja leimalla. Kiitos Jondelle avusta!

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy