webaston oireilee

Aloittaja okalli, 14.12.16 - klo:13:45

« edellinen - seuraava »

okalli

Kyseessä touran 1,9 tdi dsg webasto kellolaitteella.
Vaihdettu uusi poltin ja uusi vesipumppu ei vikakoodeja mutta kellolaitteella käynnistys sammuu hetken päästä kauheat savut ja hetkennpäästä uusi yritys ja jää päälle.

harrastelija

Jos kerran palopesä, suutin, hehku ja vesipumppu on uusittu, ongelma voisi olla ohjainkortissa tai polttoaineen saannissa/syötössä. Itsellä vanha hapettunut ohjainkortti aiheutti enemmän tai vähemmän savutusta sekä säännöllisen satunnaisesti sammumista.

okalli

Mitähän tuommoinen ohjainkortti maksaa. Tosiaan mitään ei ole jäänyt vikamuistiin, eli pitäisi olla kunnossa.

harrastelija

Ei tullut mullakaan vikakoodeja, joita olisi VCDS:llä nähnyt. Valtuutetussa Webasto-huollossa mittailivat ja tutkivat kamiinan toimintaa ja kertoivat syyn. Ohjainkortti ja dongle olisi pitänyt ostaa marmoritiskiltä, joten kokonaiskustannukset olisivat olleet about 500e.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy