1,8t passat öljyvalo palaa, tehot häviää ja savuttaa

Aloittaja jaska123, 19.05.14 - klo:15:54

« edellinen - seuraava »

jaska123

Onko kenelläkään kokemuksia seuraavista vioista..? Eli ajelin tuolla ja vähä välii öljyvalo syttyi ja hävis kans nopeesti kunnes jä kokonaan palamaan ja autosta hävis tehot. Ei oikeen jaksanut kulkea enää ja sit vähä myöhemmin rupes savuttaa sinistä savua. Öljyä on koneessa ihan maximi tasossa. Oisko kenties turbo menny paskaks, öljypumppu tms?? autolla ajettu 244tkm vm 99 1,8t passat. Ostin juuri auton yksityiseltä henkilöltä ja rupes temppuilee nopeesti. Kiitos jo etukäteen vastauksista!

Jultsu

Näissä tais olla ongelmana öljysihdin tukkeutuminen?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

jaska123

Onkohan se kallista vaihdatuttaa? Nii ja varmaan turbonki joutuu uusii jos siel ei oo öljy kiertäny?

M_M

Jos olet ilman öljynpaineita todentanut ettei kone oikein jaksa enää vetää ja vasta vähän myöhemmin katsellut vielä alkanutta sinistä savutustakin, niin veikkaisin moottorista menevän uusiksi paljon muitakin liikkuvia osia sen turbon lisäksi.  ::)

jaska123

No toivottavasti siel ei oo kerenny muuta mennä paskaks. :/

wille84

Ilmeisesti pitäisi vaihtaa tuo öljyn paine valokin keltaiseksi kun nopeammin ajaminen lopetetaan sen värisellä lampulla, punaiset ei haittaa yhtään ajoa..

jaska123

No punainen öljyvalo siinä kyllä koko ajan palo ja piipitti :o

v_stone

kuinka pitkän matkan päästelit piipitystä kuunnellen?



tarzi

Joo eiköhän ton koneen suhteen ole homma selvä..

Mikä hemmetti siinä on että jos summerit huutaa ja öljyvalot vilkkuu niin pitää ajaa? Ma ei voi kyllä käsittää.. näitä on ihan liikaa.. Sit ihmetellää ku vehkeet hajoo.
- Audi a6 allroad quattro 3.0 tdi tiptronic - 07 350hp/750nm "hybrid"


- Skoda Octavia Combi 2.0 TDi DSG -06 elegance sport

jaska123

Joo tyhmäähän se on ku hinauskin tulisi halvemmaks ku uus kone. Tässä tapauksessa epäilin ensin öljynpaine antureita ja oli pakko päästä himaan enkä viitsinyt alkaa hinaajille soittelee.. Luulin ettei se mitään vakavaa oo jos joku anturi vähä reistailee mut vika onkin jossai muualla :/

VWonderman

Vähän samanlainen tapaus löytyy tuolta juutuben ihmeellisestä maailmasta:

http://youtu.be/dF_i1T7FM7k?t=8m12s

Kohdasta 8:12 lähtee koeajo. Ei kyllä tulis mieleenkään enää jatkaa ajoa jos moottori pitää tuollaista meteliä ja joulukuusi tervehtii mittaristossa. :o
Very Odd Looking Vehicular Object
(•_•)

jaska123

Ajattelin vikaa alkaa ensiksi tutkimaan turbosta ja turbon letkuista. Onko hyviä ideoita mitä kannattaa ottaa huomioon? Kuulemma saattaa olla tukoksia öljyletkus eikä öljy pääse kiertämään kunnolla. Hyviä vinkkejä otan mielelläni vastaan :) Kiitos paljon jo annetuista vastauksista

jaska123

#14
Niin ja lisäykseksi öljyvalo ei syty ku kone ja öljy ovat kylmiä.. ainoastaan lämmetessään

tarzi

- Audi a6 allroad quattro 3.0 tdi tiptronic - 07 350hp/750nm "hybrid"


- Skoda Octavia Combi 2.0 TDi DSG -06 elegance sport

Enhancer

Alakerran laakerit valmiit, paine putoaa kun öljy lämpenee ja notkistuu liikaa.

Ensiavuksi korkeammalla kuuman pään viskositeettilukemalla varustettu öljy, esim. Mobil 5w-50 tai jokin 10w-60.

Moottorin lämpöjä voi toki myös koittaa laskea, termostaattiin ohitus jotta kone ja öljyt pysyvät viileämpänä.

Tekohengitystähän nämä, mutta pääsee sitten vielä hetken eteenpäin ennen koneen aukaisua.
Sähkövoimaa: e-UP, e-Golf, ID.3 -> Enyaq -> ID.4 GTX.

jaska123

Noniin alotin sit vikaa tutkimaan turbosta. Otin imuletkun irti ja pyörittelin turbon akselia ja kokeilin väljyyksiä. Akseli kyllä kyllä pyörii mutta väljyyksiä akselissa on, sivuttais suunnassa lonkkasee ehkä parin millin verran ja ulospäin vetäessä/sisäänpäin työntäessä noin pari millii kans. Otin myös öljyletkun irti ja pyöritin konetta (en käynnistänyt) niin sieltä letkusta kyllä öljyy tuli eli ilmeisesti ei sihti tukossa ainakaan kovin pahasti? Ainoa mikä jäi häiritsee ku otin vesiletkun irti nii suurin osa jäähdytysnesteistä tuli pihalle turbon kautta reijästä missä letku oli kiinni. Onkohan se täysin normaalia? Olisin irrottanu koko turbon mutta yksi pultti senverran hankalassa paikassa et tämänhetkisillä työkaluilla en saanut sitä irti. Eli huomenna motonettiin ja turbo irti ;) En ole viel menettänyt toivoa koneen suhteen kun sitä öljyä kuitenki tuli. Hyviä mielipiteitä kaivataan asiaan paremmin tietäviltä :) nimimerkillä ensimmäinen turbo auto

jaska123

Ja olen ajatellut itse vaihtaa ölysihdin mikäli ei tarvitse tähän malliin irrotella moottorin kannakkeita?

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy