keulan kolina

Aloittaja maketsu83, 27.04.14 - klo:09:43

« edellinen - seuraava »

maketsu83

mikähän tuolla keulassa oikein kolisee kun nyt kuuluu molemmilta puolilta jumalaton kolina kun ajaa karkealla soralla. tuntuu että särkyy koko auto ihan just. kaikki vaihdettu keulaan lukuunottamatta nuita kallistuksenvakaajan koriheloja. emäntä jo hermostu kolinaan niin että rupesi katselemaan toista autoa!

voiko vetarit kolista vaikkei käännöksissä kuulu mitään jurinoita?
ääni tulee kun rengas liikkuu alaspäin eli kun on monttu tiessä mutta jos on  kohouma tiessä ei kuulu mitään. eli jossain täytyy olla löysää mutta missä?

jarmaho

Iskarien yläpään kiinnitys, muut pyöräntuennan kiinnitykset ja pakoputken kiinnitys. Aloittaisin tuolla että nostaisin pyörät vuoronperää ylös ja röykyttäisin joka suuntaan. Nostossa muistettava varmistaa ettei auto pääse putoamaan kun voimalla röykyttää.
Laatua se on huonokin laatu!
Edelliset käyttöjärjestyksessä: ID.4, Passat GTE, Sharan, 2 x Touran, 2 x Passat, Golf, 2 x Passat.

maketsu83

iskarin yläpäät eilen tarkistettu! iskarit vaihdettu n.1kk sitten! sen jälkeen tullut kaikki kolinat

sambolo

Muistan lukeneeni että joillain iskarien yläpään kinnityksessä ollut hieman kiristettävää ja kiristäminen auttanut ääniin.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

vwmies

Jossain autossa oli tuskastuttavan pitkän etsimisen jälkeen syyllinen löytynyt hammastangon helasta sen sisällä.  :(

Tämä varmaankin löytyy jostain aikasemmasta kolinaketjusta.  :o
Yritetään pärjätä.

NoWö

Hei koita tämmösiä kattoa.
Jos siinä on kerran noinkin vähän aikaa sit vaihdettu alustasta osia nii koita kattoo ettei jokin pultti oo löystyny. Kattoisin iskarin parit isommat pultit, alapallonivelen ja koiranluun ruuvit. Omassa autotta kun vaihdon alustan niin alkoi kolista aika kovaa mut syy oliki vaan koiran luun pultit jokka oli löystyny. Sit yks aina mahdollinen vaihtoehto on et jousi ei oo omassa paikassaan kunnolla, senki pystyy vilkaisemaan. :)

maketsu83

kaikki pitäisi olla kiinni!

sambolo

Sit on ne kuuluisat apurungon pultit.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

autojarov

Kolisee ja koliskoot.Ei ole väljää missään ja leima meni tietenkin läpi ongelmitta.

apurungon pulteista on huoltotiedoitekkin,lisätään pulttien alle prikat ja samalla ne pultit vaihdetaan kun on kertakäyttöisiä.
Pitää myös kiristää oikeassa järjestyksessä ettei kiristettäessä (momentti+kulmatiukkaus) väännä apurunkoa vinoon--> auto kulkee vinossa

Itsellä olisi nosturi käytössä ja momenttiavain.Ei jaksa nähdä vaivaa joutavan kolahtelun takia,ei haittaa itseä kun tietää että ei ole mitään vialla ja radiossa on se volumenappi myös jolla kolahtelukin katoaa  ;)
Octavia combi 1.6 2007

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy