Huohottimen lämmitysvastuksen mittaus.

Aloittaja Jassoooo, 02.03.14 - klo:19:12

« edellinen - seuraava »

Jassoooo

Hyvää morjesta, aiheena huohottimen ongelmat edelleen, moottorina 1,6 BSE asennettuna Leon 1P, siinä se musta murkula öljyn täyttöaukon ja kaasuläppäkotelon välissä jossa huohottimen lämmitysvastus sijaitsee. Mitattu että tulee 13V johdoista vastukselle mutta mitä pitäisi itse vastuksesta löytyä vastusta? Käsittääkseni siitä pitäisi jotain ohmeja löytyä jos ensinnäkään kunnossa.
Koneella nyt ajettu 100000km ja kylmän jakson aikana/jälkeen havaittu lievää öljyn tihkumista venakopan tiivisteen alaosasta ja nokka-akselin stefan nurkilta, öljyntäyttökorkista löyty se perinteinen valkoinen mössö ja hiukan huohotinputkestakin. Ajattelin että josko joku olis tietoinen vastuksen mittauksesta. Öljyt vaihdettu nyt ja katsoa onko siitä apua tihkumiseen kun ainakin Mobil 3000 5w-40 oli ihan lirua kun vaihdoin, nyt Mobil ESP 5w-30. kiitti.


baleno

Ei tietoo oikeesta lukemasta mutta mittaat resistanssin eli ohmit eli vastuksen. Sitten lasket:
P=UxU/R eli teho on jännitteen neliö jaettuna ohmit. Muistaakseni.

Esimerkki: Jos jännite on 13V ja vastusarvo on 2 ohmia, lasket tehon = 13 x 13 /2 = 84,5W

Jos lukema on järellinen on se kunnossa.

Citroen C5 2.0i 2006

Jassoooo

Joo, tuo kuulostaa järkevältä, pitääpä tutkia ja laittaa tänne mitä löytyy. Kiitti.

Jarkko

wille84

Eikö tuossa helpoin ole kun laittaa virtaa sinne ja kokeilee lämpiääkö?

Jassoooo

Noh, pitihän se kokeilla sormella nollakelillä, moottori kylmä ja lämpes se nyt sen verran että voi sanoa että lämpes mutta ei kyllä kuumaksi. En jaksanut montaa minuuttia seistä sormi reiässä tosin. Pitää tutkailla taas kun tulee kylmät kelit joskus.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy