Makkisräsä

Aloittaja makkis, 15.12.13 - klo:21:39

« edellinen - seuraava »

makkis

Järjestelmäkameraa ja kesää odotellessa perustetaan talli kuitenkin myös makkisräsälle.

Speksit referoituna:

Octavia Combi 2.0 TSI RS manuaali

- Rallye Green metalliväri (näyttää kuvien tuhnuisessa kelissä levänvihreältä, oikeasti kirkas ja erottuva)
- RS Seam Red punaiset tikkaukset
- Black paketti
- lämmitettävä tuulilasi
- Performance Mode Selection eli pieretin
- 18" Geminit antrasiitin värisinä
- lämmitin ja talvirenkaille 18" Turini vanteet mustina

Kokonaispotti veroineen 34300,00 euroa.

- tilattu viikolla 36
- tuotanto viikolla 42
- luovutus viikolla 46



TeBsu

(tykkäys) Odotellaan auringonpaiste kuvia kesäkelissä...  ;) ;)
lord of the rings

JiiJii71

Kyllä se on vaan makean näköinen. Mites ois parit räpsyt sisäpuolelta?
Octavia RS TDI DSG 4x4 LB
Audi A4 2.0T quattro B7

makkis

Tässä pari huonoa räpsyä sisältä, laitetaan nekin odottamaan kesää ja järkkäriä... asiasta kolmanteen, henkisesti ainoa vaihtoehtoväri tälle oli Sprint Yellow, innolla odotan kuvia TseiTseiSeiskaykkösen räsästä...


nemos

Hieno väri, mutta mustat vanteet ovat jo (onneksi) menneet muodista ainakin tämänvuotisista autonäyttelykuvista päätellen
Volvo XC60 T8 Inscription

makkis

Lainaamenneet muodista

Olenkin usein aika hidas.. eipä silti, ilman black-pakettia olisin ottanut kromivanteet mutta päädyin nyt mustiin. Mustat on muuten kamalat puhtaana pidettävät, nämä Turinitkin kerää likaa noihin puoliin kuin liisteriä ja helposti lähtee päällypuolelta lika pois mutta kun puolassa on neljä kanttia niin nuo kolme muuta on haasteellisia... ja kun nämä on vielä mattamustat, Alfassa mulla oli kiiltävän mustat ja ei näin haastavat.

Keinovalossa tuo värin kirkkaus erottuu paremmin..


makkis

Ja pari kuvaa Gemineillä...


JiiJii71

Jännä kyllä toi Rallye Green -väri noissa valokuvissa. Luonnossa ihan erinäköinen kuin kuvattuna. Käyttäytyy muuten samalla tavalla kuin toi bemun valencia orange, kuviin on vaikea saada sitä näyttävyyttä miltä se normisti näyttää.
Octavia RS TDI DSG 4x4 LB
Audi A4 2.0T quattro B7

focceristi

Kas, areenan kuuluisin räsäkin on viimein tallissa :) Hienosti tuo kameleontti vaihtaa väriä eri valaistuksissa 8) Ei ole kyllä ujon miehen auto värinsä puolesta! Varmaan kylillä puntaroitu vihriää ihmettä ;) Mites sulla edelliset autot, onko värit olleet erikoisia vai normitaviksia? Mitä mieltä penkeistä, ei puudu paikat pitemmillä matkoilla? Hintakaan ei tunnu tuosta kovin pahalta. Harvinaista että laitoit hinnankin reilusti esille :) Vois muuten muutkin miettiä samaa, vaikka noin hinnathan on yleisessä tiedossa mutta ois mukava vertailla! Onko siellä sitten niitä 11-12% miehiä ;) No autot erilaisia. Mutta lopuksi täytyy sanoa että lupsakan näpsäkän värinen ja oloinen, hieno räsä 8) Kylän ja areenan puhutuin auto ;D
Moon White -14 Ocu Combi 1.4 Elegance vaalella sisustuksella. Ex focus w.titanium -11

appmas

Tuon vihreän ku näkis livenä....kuvissa näyttää aika hienolta  ;)

Makkiksen Räsässä näyttää olleen lämmitettävä tuulilasi. Onko siitä ollut millaisia kokemuksia? Näkyykö langat kuinka pahasti.... 

kaide

Omaa odottamisen tuskaa tämä ei helpota.   Liki identtinen tulossa itselle , paitsi mulla tulee inva-vaihteistolla ja lasikatolla .  Kyllä noi punaset tikkaukset on ton vihreen värin kanssa niin pahasti ristiriirassa kuin olla ja voi . Näillä mennään .....
BMW 320i Touring MSport -17
Peugeot 205 GTI MI16 -90

makkis

Kyllä edelliset autot on pääasiassa ollut ihan tavisväreillä, jossain välissä oli mustien aikakausi ja ainoaoikea väri oli musta, mutta on ne niin kamalia hoitaa että ei enää.

Penkit on ihan jees, ei bemarin sporttien veroiset mutta sijaisautona olleeseen Rapidiin nähden todella hyvät.

makkis

Nyt kun hulina on hieman pienempi, niin lisää kannanottoja.

Lämmitettävä tuulilasi tosiaan on. En ainakaan minä erota siinä lankoja lainkaan vaikka olen tihrustanut aurinkoa vasten. Fordeista erotan helposti, ei ne häiritse niissäkään mutta ne erottaa. Se, mitä ihmettelen, miksi takalasia ei toteuteta samalla tavalla? Hinta?

Noista penkeistä vielä, ihan ok tosiaan mutta koska olen pieni tirppana niin saisivat olla tyköistuvammat. Kyllä noissa sujuu pysähtymättä testatusti helposti se tankin kantama, eli reilu 500 km eikä asentoa tarvitse puljata. Keskiviikkona tulee taas tankinkantamoinen. Sijaisrapidissa tosiaan oli vakiopenkit (liekkö samat kuin ocussa?) ja niissä oli surkea lyhyt istuinosa ja levymäinen selkäosa. Kyllä silti bemarin sportit on paremmat, en oikein osaa kuvailla miksi, mutta ne on vaan niin hyvät.

Kaidelle olen hieman kateellinen lasikatosta, jälkikäteen pohtien se olisi pitänyt ruksia. Mustaksi verhoiltu katto on kyllä kiva mutta tumma lasi kruunaisi kokonaisuuden. Invalaatikkoa en kaipaa yhtään :)

Se, mitä kylillä on puhuttu, jää arvailuksi. Autohan ei sano kenellekään mitään eli ei herätä puheita, mutta väri kyllä. Vetää kärpäspaperin lailla höpisijöitä parkkiksilla.

Taas tuohon hintaan, joku minua viisaampi laski minulle että 10,2% oli tämän yksilön alennus. Tuon se maksoi veroineen sun muin toimituskuluineen.

Kerran on nyt öljyt + suodatin vaihdettu, koneessa on yllättävän reilu öljytilavuus (5,5 litraa) mikä kuullostaa hyvältä.

makkis

Pitää laittaa pukille tekstari että tuo Makkikselle digijärkkärin, ei tule mitään kun yritin tuossa kuvata tuota väriä.. ensimmäinen kuva pilvisellä säällä juuri ennen auringonlaskua ja toinen auringonlaskun jälkeen.

Pointti on siis se, että tämä vihreä ei (minusta) ole pilvisellä säällä nätti, mutta auringossa ja pimeällä aivan upea. Se jotenkin lähtee kirkastumaan vai mitenkä sitä nyt kuvaisi... ei näytä miltään normipäivänä mutta todella huomiota herättävä ja omaan makuuni pimeällä keinovalossa ja auringossa.


maher

Lainaus käyttäjältä: makkis - 18.12.13 - klo:15:51
Pointti on siis se, että tämä vihreä ei (minusta) ole pilvisellä säällä nätti, mutta auringossa ja pimeällä aivan upea. Se jotenkin lähtee kirkastumaan vai mitenkä sitä nyt kuvaisi... ei näytä miltään normipäivänä mutta todella huomiota herättävä ja omaan makuuni pimeällä keinovalossa ja auringossa.

Nojaa, makukysymyksiä... Huomiota herättävä väri vihreä on tietenkin, mutta ei toimis mulla arkiauton värinä. Liian räväkkä arkiautoon, todeten samalla, että itselleni tuleva hopea ehkä vähän tylsä, mutta eipä Suomen värikartassa ollut parempaakaa. Onneks punaisilla tikkauksilla sai edes vähän väriä kärryyn!
Octavia 2,0 TSI RS 230 DSG MY2016 - Black Magic
Ex-WAG: Octavia Combi 2.0 TDI RS DSG 2014 - Brilliant Silver

TPi

Lainaus käyttäjältä: makkis - 18.12.13 - klo:15:51
Pointti on siis se, että tämä vihreä ei (minusta) ole pilvisellä säällä nätti, mutta auringossa ja pimeällä aivan upea. Se jotenkin lähtee kirkastumaan vai mitenkä sitä nyt kuvaisi... ei näytä miltään normipäivänä mutta todella huomiota herättävä ja omaan makuuni pimeällä keinovalossa ja auringossa.

Ensinnäkin iso peukku rohkeasta värivalinnasta! Olen samoilla linjoilla; etenkin salamalla otetussa kuva näkyy värin hienous  8)

makkis

Ei vaatine työkalut omaa tallia mutta vannetukku.fi....


traphill

Makkisräsässä se vaan on komia väri, toimii! Kuinkas muuten ne punaiset geminit, onko niitä löytynyt mistään vai ootko luopunut toivosta? Ja nuo punaiset ompelukonelangat sisustuksessa on just must tohon vihreään, joskus vanhana papukkana voi sit käyttää harmaata paappalakkia kun ei enää värejä muutenkaan erota. Mutta kyllä minä niin mielelläni ne punaiset vanteet tuossa näkisin  8)

makkis

Tilauksessa ne edelleen on. En ole perään kysellyt, vuoden vaihteen jälkeen pitää kysellä ja helmikuulla ottaa ohjat omiin käsiin jos myyjä ei saa mitään aikaiseksi.

Seba

Lainaus käyttäjältä: makkis - 18.12.13 - klo:15:51
Pitää laittaa pukille tekstari että tuo Makkikselle digijärkkärin, ei tule mitään kun yritin tuossa kuvata tuota väriä..

Mulla olis Olympuksen E-PL1 micro four-thirds järkkäri kahdella linssillä myynnissä.

Peeveli

Sinulla Makkis on autossasi vissiin vakio Bolero soittimena? Mitäs olet mieltä soittimen äänenlaadusta? Itse en ole mikään hifisti, kuuntelen pääasiassa sd-kortilta "kasarimusaa" hevistä diskopoppiin ja joskus jopa klassistakin. Radiota harvemmin, sanotaan ajoajasta ehkäpä 20%. Riittääkö Bolero mielestäsi taviskuuntelijalle, jos vertaat vaikkapa muihin muiden autojen perussoittimiin?

Nimimerkillä Cantonia harkitseva, mutta en yksityisostajana haluaisi periaatteesta enää mitään lisävarustetta turhaan ruksia, koska niistä ei hyvitetä aikanaan euroakaan...

makkis

Itse en todellakaan ole hifisti ja minulla on aina vain Radio Aalto päällä tai ei mitään. Ennen oli Nova mutta kun sinne tuppasi se joku vinkuva jaajo tjsp. siirryin Aaltoon  ;D

Hyvin tuosta uutiset kuulee ja yllättävän hyvä äänenlaatu musiikillekin, siis jos vertaan muihin autoihin. Harvalla on vertailukuvaa varmaankaan Alfan Bose-systeemistä josta siis korvieni kalibraatio on nyt peräisin. Bolero ei "umputa" yhtä hyvin mutta lapsille ihan riittävästi, itselleni liikaakin. Keskiääniä (puhetta siis) Bolero toistaa jopa paremmin kun Alfan Bose-umputin.

Jos taas vertaan sitä edellisen bemariin, vakiosoitin (en tiedä niiden nimikkeitä mutta siis LCI E61 vakiosoitin) lisävarusteisilla hi-fi kauttimilla ei ollut vakioboleroa kummempi, en voin kuvitella miten karmea tuo E61 on ilman hifi-kaiuttimia. Varmaan vaimon E39 tasoa.

Cantonia en ole kuunnellut mutta Bolerosta sen verran hyvä fiilis, että euroakaan en lisää laittaisi. Euroja voisin sitten laittaa isompaan näyttöön Columbuksen myötä mutta niiden eurojen kantimena vain isompi näyttö.

dwntime

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 13.01.14 - klo:11:24
Sinulla Makkis on autossasi vissiin vakio Bolero soittimena? Mitäs olet mieltä soittimen äänenlaadusta? Itse en ole mikään hifisti, kuuntelen pääasiassa sd-kortilta "kasarimusaa" hevistä diskopoppiin ja joskus jopa klassistakin. Radiota harvemmin, sanotaan ajoajasta ehkäpä 20%. Riittääkö Bolero mielestäsi taviskuuntelijalle, jos vertaat vaikkapa muihin muiden autojen perussoittimiin?

Nimimerkillä Cantonia harkitseva, mutta en yksityisostajana haluaisi periaatteesta enää mitään lisävarustetta turhaan ruksia, koska niistä ei hyvitetä aikanaan euroakaan...

Minusta Boleron äänenlaatu ilman Cantonia oli ihan hyvä. Koeajolla silloin kuuntelin radiota sekä striimailin musiikkia bluetoothin yli spotifystä. Vertailukohtana nykyisen auton Bose-audiojärjestelmä.

Itse ruksisin kuitenkin Cantonin ihan vaan sen takia että tykkään hifistellä ja toisekseen tuo Cantonin hinta on lähes syntisen edullinen. Ei se nyt ainakaan huonompi ole kuin vakio-Bolero ;)

Edit:
Niin ja aiheesta, hieno on kyllä Makkiksen räsän väri ( ja räsä muutennii). Hyvin sopii mustat vanteet rallye green väriin. Virtuaalipeukkua ylöspäin!

dwntime

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 13.01.14 - klo:11:24

Nimimerkillä Cantonia harkitseva, mutta en yksityisostajana haluaisi periaatteesta enää mitään lisävarustetta turhaan ruksia, koska niistä ei hyvitetä aikanaan euroakaan...

Jos Peeveli yhtään tykkäät autossa kuunnella musiikkia, niin ota se Canton. Tänään tuli käytyä vielä koeajolla tuolla RS:llä ja on kyllä melko ohut tuo vakiokaiuttimien ääni. En tiedä millä korvalla kuuntelin viimeksi mutta ei ei ja ei. Ankea.
Nykyisen Nipponinkin Bose hakkaa tuon 1000-0. Ja sekään ei mikään kaksinen ole.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy