Webasto TT-V perushuolto itse tehtynä (Touran 2006 1,9TDI)?

Aloittaja turaaja, 25.06.13 - klo:09:19

« edellinen - seuraava »

turaaja

Vanhoista rainoista hankala löytää perusohjeita tee-itse Weban perusputsiin/huoltoon, joten kysyn tässä.

Eli kyseessä Touran 1,9 TDI 2006, jossa alkuperäinen ajon aikana automaattisesti käyvä Webasto, tyyppikilpi:

Typ TT-V
Spannung/El.Leistung 12V/42W
Wärmestorm max. 5,0kW
Brennstoff Diesel/PME
zul. Betriebsuberdruck 2,5 bar 

Ja kysymys
1) Mitä osia pitäisi vaihtaa "perushuoltona" (oireena keväällä oli vahva savuttaminen) - palopesä? Tiivisteitä? Muuta?
2) Mistä saisi ko. osat (halvimmmalla), onko esim. jotain huoltosarjaa saatavissa
3) Ja linkki tai lyhyt ohje kuinka homma tapahtuu, jos jollakulla kokemusta.

Käytin jo kertaalleen puskurin pois muusta syystä ja webahan on siellä pelkääjän puolella puskurin takana. Pakoputkessa oli jo reikiä, joten myös ko. "ruttuputki" pitäisi vaihtaa huollon yhteydessä.

Kiitos,


turaaja

Kiitoksia, sieltä löytyikin asiaa.

Vielä kysymys: jos weban käyttää auki ja vain putsaa, saako sen kasaan ilman uusia tiivisteitä (tai muita "kertakäyttö-osia") - jos tosiaan palopesä tiivisteineen maksaa 250ekeä niin mieluusti kokeilisin ensin ihan putsausksen vaikutuksen.

repomies

Saa sen kasaan, ei siinä mitään ole. Se varsinaisen keraamisen palopesän tiiviste on mallia hapero, älä edes yritä irrottaa sitä jos se ei itsestään siitä irtoa.

tarzi

Multa löytyy ehjä 50 tonnia ajettu tt v, johon saa myös jälkiasennettua kaukosäätimen yms jos tahtoo... ihan vaan tiedoks et jos et halua aukoa ja säästyy osan hinnat :)
- Audi a6 allroad quattro 3.0 tdi tiptronic - 07 350hp/750nm "hybrid"


- Skoda Octavia Combi 2.0 TDi DSG -06 elegance sport

turaaja

No niin. Illalla tuli käytettyä weba auki. Oireena siis oli käynnistymisvaiheessa runsas savutus.

Yo. ketjun ohjeilla ja veli venäläisten tekemän hyvän videon mukaan purkaminen sujuikin helposti.

Keraamisessa palopesässä oli minusta varsin vähän karstaa, sen putsailimme ja pienellä poraan tulevalla hiomakivellä hioimme kirkkaaksi. Lisäksi pesin palotilan jossa pitkittäiset rivoitukset. Pakoputken lähtevä ruttuputki meni vaihtoon, oli ruostunut puhki. Nuo edellä varoitetut, palopesän alla olevat tiivisteet (peltisen osan kahta puolta) olivat tosi haperot (etenkin alimmainen), laittelin palaset paikalleen varovasti  takaisin, en tiedä kuinka tiivis mahtaa olla. Ylempi tiiviste joka keraamista osaa vasten säilyi ehjänä, siihen en nykinyt. En tiedä paljonko noilla tiivisteillä on vaikutusta savutukseen. Palopesässä näytti olevan hiushalkeama, mutta ei muuta.

Piirikortin koppaa avatessa yksi ruuvi katkesi sisään, kopan alumiini ja ruuvin rauta lienevät aika mukavasti jumivaa sorttia. Ei alettu poraamaan entistä ruuvia pois ja tekemään kierteitä, tuntuihan tuo koppa pysyvän kiinni kolmella ruuvillakin.

Nyt sitten odotellaan kylmiä kelejä jotta näkee oliko tuo purku ja kasaus vaivan arvoinen, eli hävisikö savutus. Aika paljon pitää purkaa ympäriltä tavaraa että saa tuon rakkineen irti - ei sitten saksalaisella insinöörillä käynyt mielessä laittaa webaa yhtään helpompaan paikkaan huoltoa ajatellen...

Yritin etsiä ebaysta ja muualta tuota palopesää ja tiivistesarjaa. Jos jollain on vinkkiä mistä saisi edullisesti, niin kiitos tiedosta. Ja mikä mahtaisi olla noiden osien saksan/englanninkielinen nimitys jotta osaisi hakea oikeilla hakusanoilla?

turaaja

Kelien viilennyttyä (putsattu) weba käynnistyi hyvin ja kevättalvinen savustus oli poissa. Yllättävän vähäinen karstamäärä näköjään saa aikaan muikeat savut. Lieneekö niin että tämän puhdistusoperaation joutuu uusimaan parin vuoden välein.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy