BMW 318iA Touring Business Comfort

Aloittaja VW-man, 21.03.10 - klo:13:11

« edellinen - seuraava »

JeanC

Lainaus käyttäjältä: Jacques - 11.04.10 - klo:12:54
J1978: JeanC tässä tekee omatoimisesti itsestään pellen muiden silmissä. Mitä vähemmän reagoit, sitä parempi.

Pääasia on että omistajana olet selvästi hyvin tyytyväinen autoosi.
Saatto ottaa itteensä ja otti  ;D

VW-man

#61
Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 11.04.10 - klo:12:35
Kyllähän sillä 40000 eurolla saa jo monenlaisia autoja. Jos haluaa jotain erikoisempaa niin pitää vaan tyytyä enemmän käytettyyn.

Volkkarissa ja Skodassa saa kyllä varusteita ja tehoa enemmän samaan rahaan, mutta BMW:ssä tulee halvimmassa 100-sarjalaisessakin yksi varuste, mitä uudehkoon tavalliselle kansalle tarkoitettuun VAG-autoon ei saa: Takaveto.


Tuo lisäksi saa myös hiljaisemman auton, vielä paremmat jarrut, nitinätttömän ja hiirenpesättömän korin ja sisustuksen, erinomaisesti viimeistellyt sisätilat (jopa kulimalleissa) ja korin yms. tiettyä käytännöllisyyttä& jämäkkyyttä.

Tuohon tila-asiaan sen verran vielä, että kait minulla on sitten jotenkin outo ruho kun todellakin etupenkki on minulla mukavasti ja mahdun sinne etupenkin taakse 43-numeroisine kenkineni ja 180cm kroppani kanssa mitä parhaiten ja valituksen sanoja ei tosiaan tullut emännän broidiltakaan (hän tosin istui 170cm:n avovaimoni penkin takana) joka on kyllä sen verran kova suustaan, että jos joku on persiistä tai ei miellytä sanan syylä kyllä sivaltaa oli henkilö kuka tahansa. Tuonne tyttöystävän takse mahdun toki vielä paremmin. Mutta en ole vielä yhdessäkään autossa istunut takana seurustelumme ainana. Etupäässä olen kuskinpaikalla ja joskus siis apumiehen paikalla. Takana ei yleensä ole yhtään mitään tai ketään. Myös pituus on pakko pitää 4,5 metrissä. Sen pidempi auto on minusta hankala keskustassa ja myös minimalistisessa kotipihassa on jo ongelmia näilläkin. Monen mielestä Golf Variantin tai tämän kokoinen auto on meille ihan turhan suuri ja eipä näillä tiloillakaan ole paljoa meille ollut käyttöä. Ei nyt eikä edellisissä autoissa. Tämän kokoinen auto on hankittu ihan vaan sen takia, että jos joskus tarvitsisi jostankin syystä tilaa, mutta eipä ole paljoa käyttöä ollut. Monet teistä ilmeisesti istuu paljonkin takapenkillä tai sitten emännät on jotain 175-185 pitkäsäärisiä kaunottaria kun nuo isot takatilat on monelle niin mahdottoman tärkeä asia. Tai sitten moni tykkää ajaa jalat täysin suorina ja ihan makuuasennossa.

Edessä on todella hyvin tilaa ja sekä vasemmalla että oikella jalalla mitä mukavimmat oltavat (Golfissa ei ollut jaloilla kovin luontevaa asentoa).

Onhan se totta, että Superbissa on aivan julmetut takatilat ja siellä voi vaikka nukkua, tehdä asioita tietsikalla, on tilaa vaika tehdä temput ja emäntä mahtuu vaikka polvilleen äijän eteen (teidätte kyllä tekemään mitä :))...Mutta onko se kokuiinen tila aina tarpeellinen ja aina hyötykäytössä onkin sitten jo aivan toinen juttu.

tn62634

Lainaus käyttäjältä: J1978 - 11.04.10 - klo:13:06
Onhan se totta, että Superbissa on aivan julmetut takatilat ja siellä voi vaikka nukkua, tehdä asioita tietsikalla, on tilaa vaika tehdä temput ja emäntä mahtuu vaikka polvilleen äijän eteen (teidätte kyllä tekemään mitä :))...Mutta onko se kokuiinen tila aina tarpeellinen ja aina hyötykäytössä onkin sitten jo aivan toinen juttu.

Joo. Tilaa on Superbissa pitkittäissuunnassa, mutta eihän sitä juuri edes tarvita muuten kuin lastenistuinten kanssa. Leveyttä sitten Superbissa ei enää olekaan samaan malliin kuin pituutta. Kyllä sen kolmosbemarin takapenkki varmasti ihan riittävä istumiseen on. Perheelliselle sen takakontti voisi olla isompi, mutta pärjää sitä vaikka Fabia Combilla, jos haluaa.

VW-man

Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 11.04.10 - klo:13:34
Joo. Tilaa on Superbissa pitkittäissuunnassa, mutta eihän sitä juuri edes tarvita muuten kuin lastenistuinten kanssa. Leveyttä sitten Superbissa ei enää olekaan samaan malliin kuin pituutta. Kyllä sen kolmosbemarin takapenkki varmasti ihan riittävä istumiseen on. Perheelliselle sen takakontti voisi olla isompi, mutta pärjää sitä vaikka Fabia Combilla, jos haluaa.

Fabia Combissa onkin ihan hyvänkokoinen takakontti. On samaa kokoa kuin farmari Golfin eli noin 500-litraa. Tiedän perheen joissa on neljä henkeä (kaksi aikuista ja kaksi pientä lasta) ja hyvin kulkee perhe&kamat mukana ja kertaakaan ei ole minulle valitellut ahtautta tai tilojen pienuutta. BMW-pastalla on porukkaa joilla on vastaava auto kuin minulla ja hyvin mahtuu kompakti lastenistuin taakse ja jollakin on kaksi isoa koiraa ja ne mahtuu hänen mukaansa hyvin samaan aikaan sinne konttiin. Todella pieniä rattaitakin on jo nykyään saatavilla ja ne ei paljoa tilaa vie. Toki jotkut isot vaunut vie paljon tilaa. Mutta tuttavaperheellä oli HB Golf ja pieni lapsi ja tuon auton kanssa pärjäsivät todella pitkään. Nyt vaihtoivat B7 porrasperäiseen Audiiin mikä ei ole sekään tilaihme. Ei kaikilla ole A4 tai A6 farkkua tahi Superbia ja ihan hyvin monet silti pärjää tilojen kanssa. Jos aina pitää roudata 4-5 isokokoista tyyppiä ja paljon romua mukana niin pienihän tuo BMW toki on.

Koikkis

#64
Tyylikäs Bemari. Viimeistely ja laatu varmasti antavat rahoillesi vastinetta, ajo-ominaisuuksista puhumattakaan. Itsekkin haluaisin vastaavanlaisen yksilön(tai Audi A4 Q:n), tosin mm. lisävarusteiden arvokkuuden takia jouduin tässä sosioekonomisessa tilanteessani tuosta vain haaveilemaan.

Tästä oivallinen aasinsilta ehkä tähän vellovaan keskusteluun... Ja huomauttanen ,että kyse on vain omasta observoinnistani, ei niinkään absoluuttisesta totuudesta tai oikeassa olemisesta.

Suomessa edelleen elää tiettyjä sosioekonomisia tunnetiloja siitä millä kukin ajaa. Skoda- kuljettaja saa monesti perustella, halusi tai ei, valintaansa erilaisissa tilanteissa. Varsinkin vanhemman ikäpolven ihmiset ovat varsin fakkiintuneita omiin ajatuksiinsa tietyistä automerkeistä ja niillä ajavista ihmisistä. Tähän törmää varmasti BMW-kuljettajakin, tosin vain eri syistä. Sitten kun tähän mikstuuraan lisätään perinteinen suomalainen, no jos ei nyt kateus, niin ainakin vaatimattomuuden tavoittelu (tai näin ainakin pyritään muille selittämään  8) ), niin voisi sanoa, että soppahan siitä syntyy.

Dodiin, pahoittelen suuresti OT:tä, joten takaisin asiaan. Eli noista takatiloista. Meidänkään taloudessa ei ole tarvetta vakituisesti istuttaa ketään takapenkille. Skodan suhteen siis aivan se ja sama, BMW olisi palvellut yhtä mainiosti. Meillä tosin takakontti olisi varmaan ollut hieman liian nafti, meillä kun saattaa useampikin bägi matkustaa tavaratilassa tai isot kasat mökkitavaraa. Mutta uskon, että olisit J1978 varmasti hankkinut auton jossa on isompi tavaratila jos sellaista tarvitsisit. Eiköhän auton ostossa ole kuitenkin myös paljon kyse siitä millaiseen käyttöön sitä tarvitsee. Kahdelle ihmiselle BMW:n 300- sarja on loistava!

Tällaisia ajatuksia...  :)
Nykyinen: Skoda Octavia III Combi Elegance 1.8 TSI DSG 4x4

EX-VAG: Skoda Octavia II Combi FL L&K 1.8 TSI DSG '10

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy