Kiinteä 15tkm öljynvaihto

Aloittaja Pumpeli, 19.05.13 - klo:15:43

« edellinen - seuraava »

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Hawtin - 20.05.13 - klo:13:19
Tuo nyt ei ollut kovin vakuuttavan laaja otanta ;D. Itsellä on yli 7 v auto pärjännyt LL:lla mainiosti ilman mitään onkelmia. Ja LL:lla mennään jatkossa uudellakin, on parempaakin tekemistä kuin laukata vähän väliä pajalla.

Autosi onkin ilmeisesti käyttöauto, eikä mikään silloin tällöin käytettävä kauppakassi.

Kyllähän LL-systeemiä on pidetty aivan kelvollisena ratkaisuna niihin autoihin, joilla ajetaan reilusti ja öljyt tulevat vaihdetuiksi ajallisestikin riittävän usein. Ei nykyöljyt kaiketi kilometreistä niin kauhiasti huonone, kunhan sekaan ei kondensoidu vettä ja kylmänä syntyviä epäpuhtaan palamisen kuona-aineita.

Mutta, kun moni auto on pelkässä pätkäajossa ja kilometrejäkin kertyy vaikkapa 10 tkm vuodessa. Talvikausikin saattaa mennä niin, ettei moottoria ajeta kenties koko talvena kunnolla lämpimäksi. Sitten kun tuollaisessa moottorissa lilluu kondenssivedellä jatketut vuosikertaöljyt, niin ei se kovin fiksulta kuulosta.

Karvis

Lainaus käyttäjältä: bitti - 23.05.13 - klo:09:41
Taitaa sitten riippua puljusta, mitä tuohon kuuluu.

Käytin juuri viime viikolla Fabiani 15000 km huollossa Tampereen RS-Huollossa (ja samalla muutin huoltovälin kiinteäksi 15000km/1vuosi). Heillä tuohon välihuoltoon kuuluu muilta osin normaali huolto (kaikki tarkastukset, voitelut yms.), mutta osista vaihdetaan vain öljynsuodatin ja tarvittaessa sisäilmansuodatin (ja öljyt tietty). Ja täyttivät normaalin Skodan tarkastuskortin rukseineen. Hinta oli ei-LL-öljyillä satasen verran halvempi kuin normaali LongLife-huolto.


Mulle tehtiin Ocuun 15tkm kohdalla pelkkä öljynvaihto ja varsinainen huolto toimenpiteineen sitten 30tkm kohdalla.
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy