Irtonainen liitin

Aloittaja toukka, 16.02.13 - klo:22:52

« edellinen - seuraava »

toukka

Auto passat 3bg, 2001, 1.9 tdi ja automaatti...

Irtonainen liitin, joka löytyy mankan takaa -> minne kuuluu?  :o

Mankan takana menee isompi johtonippu, mistä tulee (irtaantuu) kaksi johdinta ja päissä tälläinen liitin. Kuvassa mankan aukossa oikeassa reunassa. Kun kääntää kytkimestä valot päälle, liittimeen tulee jännite. Kun säätää mittarivalo himmennin potikkaa, jännite muuttuu liittimessä.

Ainoat missä ei ole valoa (tietääkseni), on apukuskin puoleiset puhallus-aukkojen merkkivalot. Eli heti ikkunan vieressä ja sitten siinä keskellä kahdesta vierekkäisestä siihen apukuskin puoleiseen ei tule valoa.

Kun aukaisee apukuskin oven ja ottaa siitä "kojelaudan" päästä sen muovikannen auki, löytyy samanlainen liitin. Kyseinen liitin menee siihen pimeänä olevaan oikeamman puoleiseen puhallus-aukkoon ja jännite muuttuu mittarivalo himmentimen mukaan. Olisiko näistä pimeänä olevista puhallus-aukkojen merkkivaloista vain polttimot pimeänä??  ::)

Millaiset polttimot niissä on??

Mutta, mutta... Onko kenelläkään vinkkiä, mikä se irtonainen liitin mankan/keskikonsolin takana on?  ???


jjj84

#1
Hanskalokeron valon liitin? Tupakkirasian valon liitin? Ollut tyhjä lokero soittimen alla ja siellä valo?

edit: muistaakseni cd-vaihtajalle menee tuon näköinen piuha, jännitteen vaihtelu ihmetyttää mutta siitä se sais virrat.

Arska F

Orkkissoittimen näppäin/näyttövalon virta??
Boeing 737
      &
M/S Cinderella

jrinnes

Kyllä tuo on luultavasti sen keskimmäisen ilmasuuttimen valon johto. Muistelisin että sinne menee molemmille puolille omat johtonsa. Siihen viittaa myös tuo jännitteen vaihtelu, niiden valojen kirkkaus kun säätyy mittarivalojen kirkkauden mukaan. Kojelaudan päässä oleva samanlainen liitin on siis todennäköisesti sen laitimmaisen suuttimen valon johto, jos se kerran on pimeänä.

Niiden suuttimien irrottaminen johtojen kiinnitystä/polttimon vaihtoa varten on sitten yhtä ihanaa kun kunnon p*skatauti.  ::) Ite yritin aikani "oikealla" tavalla, eli työntämällä ohuen peltilipareen suuttimen ja kojelaudan välistä, jotta suuttimen kiinnityskynnet irtoaisivat. Eihän siitä mitään tullut... Päädyin vaan kylmästi repimään suuttimet väkisin irti kojelaudasta ja parsimaan ne sen jälkeen taas kasaan.  :-[
Polttimoina noissa suuttimissa on jollain ihan spesiaali muovikannalla oleva 5w poltin. Niitä löytyy merkkiliikkeestä, hinta oli muistaakseni ~1â,¬/kpl.

Skoda Superb 2.0 TDI


Passat 3C Comfortline 1.8 TSI

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy